Založ si blog

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 2

Duchovné poznanie, ktoré stratil národ Izraela po zničení Chrámu, poskytlo k vývoju európskej civilizácie zvláštny impulz. Dodalo Európanom zvláštnu silu ducha, túžbu dobývať a rozvíjať nové krajiny, vyvíjať sa.

Pútnici putovali po cestách a všade šírili kresťanské náboženstvo, učili ľudí modliť sa. Obyvateľom Európy, ktorí boli v tej dobe obyčajnými barbarmi, to prinieslo vedu, poznanie, vieru.

Toto náboženstvo pomáha človeku až do súčasnosti.

Starovekí Gréci obdržali všetku svoju múdrosť od Židov. Zo začiatku sa v starovekom Grécku vyskytovali úplne primitívne viery, mnohobožstvo. Staroveké grécke legendy a mýty sú tak naivné, že môžu prilákať iba malé deti. Tak primitívna bola veda a predstavy o ľudskej duši.

Staroveké Grécko sa pozdvihlo zásluhou prevzatých ideí z vedy kabaly, ktorá žila medzi ľuďmi Izraela. Aj keď z nej Gréci načerpali v skreslenej podobe iba vonkajšie myšlienky, bolo to práve to, čo mohlo rozvinúť európsku civilizáciu a urobiť z Európy to, čo je dnes. Malé omrvinky, ktoré zostali z veľkej židovskej vedy, rozvíjali Európu až do súčasnosti.

Vďaka tomuto vplyvu získala Európa zvláštneho ducha, ktorého sa snažila predať celému svetu. Z toho dôvodu sa Európania vydali objavovať nové krajiny a kontinenty, ale ich hlavný motív bol náboženský, misionársky.

Potom sa z náboženstva vyvíjala veda: alchýmia a geografia boli potrebné kvôli tomu, aby všetkým dokázali, že kresťanské náboženstvo je najpravdivejšie a dobýva svet. Pre Európanov to bolo veľmi dôležité. Koloniálne vojny a dobyvatelia si pôvodne dávali výlučne náboženské ciele. Až neskôr si dobyvatelia uvedomili, že z toho môžu získať ekonomický prospech.

Už bližšie k našej dobe začali koráby privážať tovar z Číny a Indie do Anglicka, vznikla potreba Suezského prieplavu.

Prišlo k prechodu z kresťanského náboženstva na vedu – Európa prenáša dôraz od Boha na človeka, ľudského ducha, ľudské hodnoty. Dá sa povedať, že táto zmena začala Veľkou francúzskou revolúciou, po ktorej nasledovali revolúcie v ďalších krajinách. Veda sa začala rýchlo rozvíjať ako doplnok k náboženstvu.

Neexistoval žiadny iný kontinent, na ktorom by v bezprostrednej blízkosti žilo toľko rôznych národov, ktoré by mali spoločné náboženstvo a filozofiu, ktoré pochádzali z Ríma a Grécka. A okrem toho sa vo vnútri európskych národov nachádzal národ Izraela, ktorý odišiel do vyhnanstva. Sťahoval sa z krajiny do krajiny, kontaktoval sa s inými národmi a predal im svojho ducha, ktorý v ňom žil. Vďaka tomu sa Európa rozvíjala ako žiadna iná oblasť na zemi.

Je možné povedať, že miesto, kam prišiel národ Izrael, sa začalo rozvíjať. A ako náhle bol odtiaľ vyhostený, tieto krajiny okamžite padli. To znamená, že môžete vypátrať dve cesty rozvoja v Európe. Prvá je vývoj kresťanského náboženstva a druhá je vývoj židovského ducha. Tieto dva smery sa navzájom ovplyvňovali a vybudovali európsku civilizáciu.

Pokračovanie nasleduje…

Čo je realita a čo je ilúzia?

16.05.2019

Niekedy si človek myslí, že sa s ním dejú skutočné veci, ale potom sa zobudí a pochopí, že to bol len sen. Čo je realita a čo je ilúzia? Existuje len jedna realita – vyššia sila. A práve viac »

Bohatí plačú

09.05.2019

Najbohatší ľudia sveta, ktorých je asi päťsto, sa stávajú chudobnejšími. V roku 2018 prišli o 511 miliárd dolárov. Faktom je, že nemajú schopnosť brániť pokroku ľudí, a to musia pochopiť. viac »

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 3

02.05.2019

Európska civilizácia bola vždy modelom vysokých ideálov, slobodomyseľnosti, rovnosti, vedeckého prístupu, viery v múdrosť a silu človeka – vládcu sveta. Prečo však dnes vidíme, že sa viac »

parlament, národna rada, NR SR, budova

Sociálne balíčky koalície sú populizmus, zhodli sa Beblavý a Kollár

19.05.2019 14:51

V nedeľnej relácii V politike na TA3 sa na tom zhodli poslanci Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a Miroslav Beblavý (nezaradený).

e-kasa

eKasa bude fungovať od júla. Daniari vyzývajú, aby podnikatelia registráciu neodkladali

19.05.2019 13:49

O pridelenie kódu pokladnice eKasa klient požiadalo podľa finančnej správy už viac ako 42 tisíc podnikateľov.

Rakúsko / Alexander Van der Bellen / Sebastian Kurz

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen chce predčasné parlamentné voľby v septembri

19.05.2019 13:05

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľu oznámil, že si želá, aby sa predčasné parlamentné voľby v krajine konali v septembri. Informovala o tom agentúra AFP.

fico,

Médiá a opozícia šíria nenávisť, prináša to bezpečnostné riziká, vyhlásil Fico

19.05.2019 12:43, aktualizované: 13:16

V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásil poslanec Národnej rady SR a predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 8291x
Priemerná čítanosť článkov: 1184x

Autor blogu

Kategórie