Založ si blog

Čo je realita a čo je ilúzia?

Niekedy si človek myslí, že sa s ním dejú skutočné veci, ale potom sa zobudí a pochopí, že to bol len sen. Čo je realita a čo je ilúzia?

Existuje len jedna realita – vyššia sila. A práve s takou mierou, s akou odhalíme túto silu, existujeme v realite. Pokiaľ neodhalíme vyššiu silu, znamená to, že zostávame v ilúzii.

Z toho vyplýva, že náš súčasný stav, v ktorom je vyššia sila pred nami skrytá, je ilúzia. V úvode ku Knihe Zohar sa píše, že celý svet, ktorý vidíme pred nami je len naša fantázia, samozrejme fantázia nesmierne zložitá, a mohli by sme dokonca povedať ošemetná.

Múdrosť Kabaly to vysvetľuje tak, že v skutočnosti nevidíme realitu, ale si ju predstavujeme v našom vnútri. A zdá sa nám, že táto vnútorná fantázia v skutočnosti existuje a je mimo nás.

Predstavte si, že všetko, čo vidíme okolo nás, všetko, čo cítime, počujeme a dýchame, všetky tieto dojmy v našich piatich zmysloch v zásade existujú vnútri nás. A nie vo vnútri tela, pretože to je tiež ilúzia, ale v orgáne vnímania túžby, nazývanou vôľa prijímať potešenie. Táto túžba zahrňuje zrak, sluch, čuch, chuť a hmat.

V podstate my nerozlišujeme to, čo sa deje mimo nás, ale to, čo sa odohráva vnútri týchto zmysloch. Zrak, čuch, chuť, sluch a hmat predstavujú päť úrovní dojmov vnútri nás – vo vôli prijímať potešenie. Tým, že vôľa prijímať potešenie reaguje na vlny a kvapaliny, ktoré do nej vstupujú, si vytvára predstavu o skutočnosti, v ktorej údajne existuje.

Je to takmer ako nasadiť si 3D okuliare a vidieť sám seba v lese alebo vo vesmíre. Iba tieto okuliare sú trvalé, vložené do nás. Prostredníctvom nich objavujeme našu imaginárnu realitu. Ale tá je v skutočnosti „naša“, pretože sme si na ňu už natoľko zvykli a stotožnili sa s ňou, že sa už od nej nedokážeme oddeliť.

Kabalisti odhaľujú skutočnú realitu existujúcu nie vnútri nás, ako ona imaginárna realita, ale mimo nás. Táto vyššia realita, vyššia sila, je nazývaná Stvoriteľ (Boreh), pretože to znamená dva deje: „príď“ (Bo) a „uvidíš“ (Reh) Ho. A potom uvidíme, ako vyššia sila vládne celkovej realite, ktorá je v skutočnosti vôľou prijímať potešenie.

Vyššia sila je túžba dávať potešenie, túžba odovzdávať. Tým, že ju odhalíme, objavíme, ako táto sila naplňuje celý vesmír, všetky stvorenia, teda vôľu prijímať, byť naplnený.

Vnímame vyššiu realitu rovnakými zmyslami – zrakom, sluchom, čuchom, chuťou a hmatom?

Je to vyššia forma vnímania než obyčajný zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Je to vnímané oveľa silnejšie než naša súčasná realita.

Bohatí plačú

09.05.2019

Najbohatší ľudia sveta, ktorých je asi päťsto, sa stávajú chudobnejšími. V roku 2018 prišli o 511 miliárd dolárov. Faktom je, že nemajú schopnosť brániť pokroku ľudí, a to musia pochopiť. viac »

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 3

02.05.2019

Európska civilizácia bola vždy modelom vysokých ideálov, slobodomyseľnosti, rovnosti, vedeckého prístupu, viery v múdrosť a silu človeka – vládcu sveta. Prečo však dnes vidíme, že sa viac »

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 2

25.04.2019

Duchovné poznanie, ktoré stratil národ Izraela po zničení Chrámu, poskytlo k vývoju európskej civilizácie zvláštny impulz. Dodalo Európanom zvláštnu silu ducha, túžbu dobývať a rozvíjať viac »

e-kasa

eKasa bude fungovať od júla. Daniari vyzývajú, aby podnikatelia registráciu neodkladali

19.05.2019 13:49

O pridelenie kódu pokladnice eKasa klient požiadalo podľa finančnej správy už viac ako 42 tisíc podnikateľov.

Rakúsko / Alexander Van der Bellen / Sebastian Kurz

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen chce predčasné parlamentné voľby v septembri

19.05.2019 13:05

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľu oznámil, že si želá, aby sa predčasné parlamentné voľby v krajine konali v septembri. Informovala o tom agentúra AFP.

fico,

Médiá a opozícia šíria nenávisť, prináša to bezpečnostné riziká, vyhlásil Fico

19.05.2019 12:43, aktualizované: 13:16

V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásil poslanec Národnej rady SR a predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico.

peniaze

Muž si vo vlaku v taške zabudol takmer 62 000 eur

19.05.2019 12:08

Hliadka tašku v zmysle zákona zaistila a vo vestibule stanice Košice sa snažila oznamovateľa vypátrať.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 8286x
Priemerná čítanosť článkov: 1184x

Autor blogu

Kategórie