Založ si blog

Obavy miliardárov

Slávny profesor, spisovateľ a publicista Douglas Rushkoff informoval širokú verejnosť o tom, ako najbohatší predstavitelia akciového trhu plánujú prežiť budúce otrasy.

Keď osobne hovoril s miliardármi, zistil, že sú veľmi pesimistickí a pri svojom bohatstve a sile neveria, že môžu ovplyvniť budúcnosť.

V obavách z rozsiahlych katastrof stavajú súčasní boháči bunkre, hľadajú najbezpečnejšie miesta na planéte a dokonca uvažujú nad možnosťou úteku na Mars. Pritom ich neznepokojujú nejaké ojedinelé nebezpečia, ale celé spektrum planetárnych hrozieb v najrôznejších sférach, nech už ide o ekonomiku, ekológiu, zdravie, masovú migráciu, jadrové konflikty atď.

Miliardári považujú samo izoláciu za jediné riešenie týchto hrozieb. Dobre chápu, že sa v prípade všeobecnej katastrofy peniaze stanú bezcennými; spoliehajú sa na osobnú ochranu – podzemné autonómne komplexy alebo ostrovy uprostred oceánu.

Stručne povedané, mimoriadne beznádejný scenár. Naozaj je to všetko tak špatné?

Povedal by som to takto: schopnosť zarobiť veľké peniaze a reálne chápanie problémov ľudstva nie je to isté. Miliardári naozaj nevidia inú možnosť – ale to je preto, že nemyslia dostatočne rozsiahlym spôsobom.

Ako zastaviť cunami?

Nerozvíjame sa len tak. Rozvíja nás príroda. Postupne, etapovite vedie k rovnováhe všetky svoje úrovne: neživú, rastlinnú, živočíšnu a predovšetkým ľudskú. Áno, práve nás ľudí má príroda „na muške“, lebo reprezentuje najvyšší stupeň vývoja. Tento stupeň má vedúce postavenie, určuje systémové parametre a pokiaľ sú chybné, sú chybné i ostatné.

V skutočnosti začala cesta k jednote Veľkým treskom – okamžikom maximálnej nerovnováhy. Teraz však proces dosiahol vrchnú úroveň celkového systému. Taký je prirodzený kolobeh vecí. Je charakteristický tým, že po prvé jasne odhaľujeme náš protiklad k prírode. Príroda je jednotná a my sme celkom rozdelení. Pred týmto súčasným stavom nás kabalisti varujú už tisíce rokov a ponúkajú riešenie.

Medzitým zostáva obecný pohybový vektor nezmenený – tendencia k rovnováhe všetkých častí. Snaha ísť na druhú stranu (proti prírode) je zbytočná. Povedie k strate času, zdrojov a príležitosti. Našou úlohou je naopak ísť spolu s prírodou, pochopiť prírodu a správne realizovať svoj potenciál v rámci jeho „scenára“.

Takže nemá cenu sa spoliehať na jedincov. Súkromné útočisko pre Súdny deň bude útekom nikam. Príroda existuje podľa presných zákonov – nie je možné ju oklamať ani obmäkčiť. Môžeme len sami seba predom uviesť do súladu s prírodou. A vtedy sa mraky na obzore rozptýlia. Predsa zhustli z určitých dôvodov: kvôli narastajúcej nerovnováhe medzi nami a pokiaľ sa vysporiadame s touto veľkou pohromou, bohatí nebudú potrebovať „úkryty“ na Zemi ani na Marse. Áno, miliardári správne cítia približovanie nejakých „cunami“, ktoré všetko spláchnu. Problém spočíva v nás a je to možné vyriešiť.

Ľudstvo už dozrelo k riešeniu. Antagonizmus, ktorý všetkých trápi, svedčí o jednom: ľudia sa musia naučiť koexistovať, prekonávať rozpory, zblížiť sa, stať sa jednou rodinou. Potrebujeme rozsiahly a komplexný vzdelávací program, ktorý by vysvetľoval, čo je to rovnováha v človeku a ako to dosiahnuť. Potrebujeme globálnu sieť, ktorá by sformovala človeka, potvrdzovala hodnoty jednoty, zdvihla nás na novú úroveň bez klamstiev a pokrytectva.

Pre splnenie tejto úlohy by bohato stačili miliardy, ktoré sa dnes utrácajú na potencionálnu záchranu jednotlivých rodín. Inými slovami: keby bohatí rozpoznali reálnu situáciu, mohli by zachrániť svet miesto toho, aby márne zachraňovali sami seba. Súčasne by si zachovali spoločensko-ekonomický status a nemuseli by stráviť celé roky, alebo dokonca zbytok svojho života v „bublinách“, ktorého účinnosť a bezpečnosť už teraz vyvoláva mnoho otázok a pochybností. Na druhej strane čo môžeme od miliardárov očakávať? Po celý svoj život rozmnožovali svoj obrovský kapitál, a preto je pre nich globálny prístup veľmi ťažký.

Čo znamená jednota, ktorá vyrieši všetky problémy?

Rovnováha v prírode nie je diktovaná silnými; nie je to ani nútenie slabých, ani politický kompromis. Je to nemenný zákon interakcie častí celku. Na ľudskej úrovni sa uskutočňuje iba spoločným súhlasom, kedy sú ľudia pripravení zmeniť sa – zmeniť svoj postoj k ostatným.

Rovnováhu dosiahneme, ak pochopíme podstatu spoločnej túžby a zjednotíme sa do jedného celku. Originalita každého získava skutočný zmysel a je realizovaná v jednote. Všetci sa dokážu povzniesť nad rozdiely a konflikty. Každý udržuje a zosilňuje jednotu. A všetci spoločne vytvoríme mnohostrannú ľudskú mozaiku, sieť prepojenia, ktorá nás ladí na „vyššiu frekvenciu“ a otvára celý svet. Svet vzájomného dávania.

Tu sú základné príčiny udalostí, ktoré sprevádzajú naše dospievanie. Tu nakoniec vidíme našu cestu ako celok a nie jeho jednotlivé segmenty. Tu sú podrobnosti a rysy spojenia do jedného celku všeobecnej rovnováhy. Tu sme v súlade s prírodou a týmto rušíme tvrdé „výchovné opatrenia“ zo strany prírody. Príroda nás nebude mať za potreby vychovávať, pokiaľ to urobíme sami.

Páni miliardári, nadarmo popierate globálne riešenie. Predsa je to jediný spôsob, ako spasiť všetkých. Ako sa zachrániť pred sebou samým. Našou kľúčovou hrozbou je náš vlastný nespútaný egoizmus. Keď ho prekonáme, vyriešime všetky úlohy, ktoré nám ukladá príroda. Správna odpoveď nie je útek, ale štúdium, učenie. Učenie, ako sa spojiť, zjednotiť.

Nuda a ľahostajnosť

14.08.2019

Človek sa v dnešných časoch nudí. Nevie sa zapáliť prácou. V živote sa mu zdá, že už nič nemá zmysel. To je problém najmä u administratívnych pracovníkov. Manažér sa uzamkne v kancelárii, viac »

Prečo má naša strava takú zlú kvalitu?

06.08.2019

Naša strava nemôže mať dobrú prirodzenú kvalitu, pretože sa snažíme nasýtiť celý náš svet, miliardy ľudí. V dôsledku toho sme nútení vyvinúť najrozmanitejšie druhy genetických foriem, viac »

Černobyľ

30.07.2019

Od výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyle uplynulo 33 rokov. V oblasti, ktorá bola evakuovaná žijú v súčasnosti medvede, vlci, rysy, diviaky, kone, objavilo sa tam niekoľko stoviek nových viac »

Rusko Protest komunisti vlajky

V Moskve protestovali komunisti aj stúpenci opozície

17.08.2019 20:26

Akcie však boli oveľa menšie a pokojnejšie ako nedávne víkendové protesty.

polícia

Vražda v Belej: Muža so sečnou ranou na hlave našli v pivnici

17.08.2019 19:28

Muž žil v dome spolu s dvoma synmi a manželkou. Jeden zo synov je údajne psychiatrický pacient.

nemecko, AfD, Cottbuse, brandenbursko, vlajka

AfD rastie. Hlavne vo východnom Nemecku

17.08.2019 18:15

Potvrdzujú to prieskumy pred blížiacimi sa krajinskými voľbami v Brandenbursku a Sasku.

cessna, lietadlo

Malé lietadlo núdzovo pristálo na frekventovanej chorvátskej diaľnici

17.08.2019 17:09

Incident si nevyžiadal žiadne obete a ani zranenia, len materiálne škody.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 30157x
Priemerná čítanosť článkov: 1508x

Autor blogu

Kategórie