Založ si blog

Obavy miliardárov

Slávny profesor, spisovateľ a publicista Douglas Rushkoff informoval širokú verejnosť o tom, ako najbohatší predstavitelia akciového trhu plánujú prežiť budúce otrasy.

Keď osobne hovoril s miliardármi, zistil, že sú veľmi pesimistickí a pri svojom bohatstve a sile neveria, že môžu ovplyvniť budúcnosť.

V obavách z rozsiahlych katastrof stavajú súčasní boháči bunkre, hľadajú najbezpečnejšie miesta na planéte a dokonca uvažujú nad možnosťou úteku na Mars. Pritom ich neznepokojujú nejaké ojedinelé nebezpečia, ale celé spektrum planetárnych hrozieb v najrôznejších sférach, nech už ide o ekonomiku, ekológiu, zdravie, masovú migráciu, jadrové konflikty atď.

Miliardári považujú samo izoláciu za jediné riešenie týchto hrozieb. Dobre chápu, že sa v prípade všeobecnej katastrofy peniaze stanú bezcennými; spoliehajú sa na osobnú ochranu – podzemné autonómne komplexy alebo ostrovy uprostred oceánu.

Stručne povedané, mimoriadne beznádejný scenár. Naozaj je to všetko tak špatné?

Povedal by som to takto: schopnosť zarobiť veľké peniaze a reálne chápanie problémov ľudstva nie je to isté. Miliardári naozaj nevidia inú možnosť – ale to je preto, že nemyslia dostatočne rozsiahlym spôsobom.

Ako zastaviť cunami?

Nerozvíjame sa len tak. Rozvíja nás príroda. Postupne, etapovite vedie k rovnováhe všetky svoje úrovne: neživú, rastlinnú, živočíšnu a predovšetkým ľudskú. Áno, práve nás ľudí má príroda „na muške“, lebo reprezentuje najvyšší stupeň vývoja. Tento stupeň má vedúce postavenie, určuje systémové parametre a pokiaľ sú chybné, sú chybné i ostatné.

V skutočnosti začala cesta k jednote Veľkým treskom – okamžikom maximálnej nerovnováhy. Teraz však proces dosiahol vrchnú úroveň celkového systému. Taký je prirodzený kolobeh vecí. Je charakteristický tým, že po prvé jasne odhaľujeme náš protiklad k prírode. Príroda je jednotná a my sme celkom rozdelení. Pred týmto súčasným stavom nás kabalisti varujú už tisíce rokov a ponúkajú riešenie.

Medzitým zostáva obecný pohybový vektor nezmenený – tendencia k rovnováhe všetkých častí. Snaha ísť na druhú stranu (proti prírode) je zbytočná. Povedie k strate času, zdrojov a príležitosti. Našou úlohou je naopak ísť spolu s prírodou, pochopiť prírodu a správne realizovať svoj potenciál v rámci jeho „scenára“.

Takže nemá cenu sa spoliehať na jedincov. Súkromné útočisko pre Súdny deň bude útekom nikam. Príroda existuje podľa presných zákonov – nie je možné ju oklamať ani obmäkčiť. Môžeme len sami seba predom uviesť do súladu s prírodou. A vtedy sa mraky na obzore rozptýlia. Predsa zhustli z určitých dôvodov: kvôli narastajúcej nerovnováhe medzi nami a pokiaľ sa vysporiadame s touto veľkou pohromou, bohatí nebudú potrebovať „úkryty“ na Zemi ani na Marse. Áno, miliardári správne cítia približovanie nejakých „cunami“, ktoré všetko spláchnu. Problém spočíva v nás a je to možné vyriešiť.

Ľudstvo už dozrelo k riešeniu. Antagonizmus, ktorý všetkých trápi, svedčí o jednom: ľudia sa musia naučiť koexistovať, prekonávať rozpory, zblížiť sa, stať sa jednou rodinou. Potrebujeme rozsiahly a komplexný vzdelávací program, ktorý by vysvetľoval, čo je to rovnováha v človeku a ako to dosiahnuť. Potrebujeme globálnu sieť, ktorá by sformovala človeka, potvrdzovala hodnoty jednoty, zdvihla nás na novú úroveň bez klamstiev a pokrytectva.

Pre splnenie tejto úlohy by bohato stačili miliardy, ktoré sa dnes utrácajú na potencionálnu záchranu jednotlivých rodín. Inými slovami: keby bohatí rozpoznali reálnu situáciu, mohli by zachrániť svet miesto toho, aby márne zachraňovali sami seba. Súčasne by si zachovali spoločensko-ekonomický status a nemuseli by stráviť celé roky, alebo dokonca zbytok svojho života v „bublinách“, ktorého účinnosť a bezpečnosť už teraz vyvoláva mnoho otázok a pochybností. Na druhej strane čo môžeme od miliardárov očakávať? Po celý svoj život rozmnožovali svoj obrovský kapitál, a preto je pre nich globálny prístup veľmi ťažký.

Čo znamená jednota, ktorá vyrieši všetky problémy?

Rovnováha v prírode nie je diktovaná silnými; nie je to ani nútenie slabých, ani politický kompromis. Je to nemenný zákon interakcie častí celku. Na ľudskej úrovni sa uskutočňuje iba spoločným súhlasom, kedy sú ľudia pripravení zmeniť sa – zmeniť svoj postoj k ostatným.

Rovnováhu dosiahneme, ak pochopíme podstatu spoločnej túžby a zjednotíme sa do jedného celku. Originalita každého získava skutočný zmysel a je realizovaná v jednote. Všetci sa dokážu povzniesť nad rozdiely a konflikty. Každý udržuje a zosilňuje jednotu. A všetci spoločne vytvoríme mnohostrannú ľudskú mozaiku, sieť prepojenia, ktorá nás ladí na „vyššiu frekvenciu“ a otvára celý svet. Svet vzájomného dávania.

Tu sú základné príčiny udalostí, ktoré sprevádzajú naše dospievanie. Tu nakoniec vidíme našu cestu ako celok a nie jeho jednotlivé segmenty. Tu sú podrobnosti a rysy spojenia do jedného celku všeobecnej rovnováhy. Tu sme v súlade s prírodou a týmto rušíme tvrdé „výchovné opatrenia“ zo strany prírody. Príroda nás nebude mať za potreby vychovávať, pokiaľ to urobíme sami.

Páni miliardári, nadarmo popierate globálne riešenie. Predsa je to jediný spôsob, ako spasiť všetkých. Ako sa zachrániť pred sebou samým. Našou kľúčovou hrozbou je náš vlastný nespútaný egoizmus. Keď ho prekonáme, vyriešime všetky úlohy, ktoré nám ukladá príroda. Správna odpoveď nie je útek, ale štúdium, učenie. Učenie, ako sa spojiť, zjednotiť.

Jedlo zo smetiska

05.06.2019

„Jedlo zo smetiska„ získava vo svete popularitu. Ide o potraviny, ktoré sú vyhodené v súvislosti s dátumom exspirácie. Tieto potraviny musia reštaurácie a kaviarne vyhodiť na smetisko. Potravinársky viac »

Je Macron Európsky Mojžiš?

30.05.2019

Stabilita a bezpečnosť nie sú synonymá dnešnej Európy. Teroristický útok v Holandsku, pri ktorom zomreli traja ľudia. Bombová hrozba v Bruseli, ktorá bola planým poplachom, ale zvýšila napätie viac »

Čo je sloboda?

23.05.2019

Čo je sloboda a záleží na tom, v akej časti sveta sa človek nachádza? Sloboda vôbec nezávisí od toho, v akej dobe a na akom mieste sa človek nachádza. Prostredie, v ktorom človek žije, je viac »

indonézia, zemetrasenie, sulawesi

Po zemetraseniach v čínskej provincii S-čchuan hlásia zranených aj mŕtvych

17.06.2019 22:38

Najmenej dvoch mŕtvych a 19 zranených si vyžiadala séria piatich zemetrasení.

donbas, doneck, vojak, armáda, ukrajina, rusko, pamätník, trosky,

Macron hovoril so Zelenským o oživení mierového procesu v Donbase

17.06.2019 21:47

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok stretol v Paríži s novým ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Filipínsky prezident Duterte sa snaží upokojiť situáciu v Juhočínskom mori

17.06.2019 21:27

Duterte v pondelok odmietol požiadavky, aby jeho vláda vyslala vojnové lode do oblasti Juhočínskeho mora.

boeing 737 max 8, southwest airlines, usa

Boeing možno dá na Trumpovu radu. Problémové lietadlo premenuje

17.06.2019 20:36

Boeing, najväčší výrobca dopravných lietadiel na svete, pokladá premenovanie problémového modelu 737 Max za možné.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 14228x
Priemerná čítanosť článkov: 1293x

Autor blogu

Kategórie