Založ si blog

Miliardári, smartfóny, výchova

Ako kontrolovať dieťa? Ako ho stimulovať, aby dosiahlo záujem o získanie znalostí? Zvyčajne si vyberáme za vzor slávnych a bohatých ľudí.

Napríklad Bill Gates má tri deti a všetkým bolo do 14 rokov zakázané používať smartfóny a tablety. Potom, čo sa deťom Gatesa predsa len nakúpili gadgety, v rodine boli nastolené pravidlá. Rodičia deťom obmedzili čas, ktorý mohli venovať gadgetom.

Dvaja synovia zakladateľa Twitteru Evana Williamsa nemajú tablety, namiesto toho sú v dome stovky kníh. Deti sa nemôžu slobodne pripojiť na internet.

Ako sa pozerať na takéto obmedzovanie?

Považujem to za prvok výchovy. Som zástanca obmedzenia, pretože smartfóny človeku vymývajú mozog. Súčasná generácia je generáciou smartfónov. Trávia tam všetok čas, sú v nich uzavreté, ich mozog je už súčasťou tohto prístroja a nijako zvlášť sa nerozvíja. Rozumieme však prirodzenosti človeka. A preto by mali existovať obrovské obmedzenia internetového smogu. Dieťa by malo mať prístup iba k špeciálnym obmedzeným častiam internetu a komunikácie, ktoré sú pre neho vhodné.

Jedná sa hlavne o poznávacie a rozvíjajúce programy … Ak by bolo možné vytvoriť niečo také a zoznámiť s tým deti i mladých ľudí, určite by som to urobil. Človek je ako zviera, mal by byť obmedzovaný, treba mu ukazovať: „Toto – áno, toto – nie. Toto je takto, a to tak“. Potom, čo sa to všetko naučí, je možné mu postupne rozširovať obzor. Dospelé ľudstvo nemá dostatočne koordinované činnosti, ktoré by viedli k maximálnemu rozvoju budúcej generácie.

Rozhodne si myslím, že ľudstvo sa o túto generáciu dostatočne nezaujíma. Zaujímajú sa iba jednotliví rodičia … Ľudia ráno vstanú, vezmú deti z domu, dajú ich do škôlok a škôl. Čo sa tam deje, na tom im nezáleží. Idú do práce. Večer, keď prídu z práce, sledujú v televízii futbal alebo niečo iné. V tom čase už deti sedia za svojími počítačmi. To, čo robili pol dňa po škole, je nejasné. A takto prebieha celý život! Nešťastní rodičia nemôžu nič robiť. Sú nútení byť v týchto medziach.

Ani deti Gatesa a ostatných miliardárov nie sú príkladom. Nemyslím si, že sa ich deti stanú nejako zvláštnymi. Rovnako sa zdržiavajú v takejto spoločnosti. Keby boli títo miliardári chytrí, pochopili by, že sa musí zmeniť svet, aby sa ich deti a vnúčatá dostali do iného sveta. Pretože keď sa nezmení svet, nič pre svojich potomkov neurobia. Ich malé skvosty, ktoré vychovávajú, sa rovnako utopia v tomto svete. Budú tiež pracovať. Síce budú jazdiť vo veľkých autách, budú mať jachty, ale rovnako sa budú motať v tomto svete a nikam neutečú. Nebudú mať možnosť z neho vybočiť.

Potrebujú zmeniť prostredie svojich detí a vnúčat. Celý svet! Celý svet je ich prostredím. A aby boli ich potomkovia šťastní, je potrebné pretvoriť svet – a musí sa to urobiť so všetkými.

Predovšetkým výchova! Iba výchova! Tá zmení ľudstvo a poskytne ich potomkom iné prostredie.

Tajomstvá čiernej diery

19.11.2019

Existencia čiernych dier sa potvrdila. Čas v nich stojí, nefungujú tam fyzikálne zákony a gravitácia je taká veľká, že nenávratne absorbuje všetko vrátane svetla. Nefunguje tam fyzika nášho viac »

Ako vychovávať deti?

13.11.2019

V Japonsku už čoskoro bude úplne zakázané fyzické trestanie detí. Zákaz fyzického trestania neplnoletých sa týka ako rodičov, tak i sociálnych pracovníkov a učiteľov. Ako môžu vyjadriť viac »

Ako eliminovať terorizmus

05.11.2019

Sú tu dve sily, ktoré nás ovplyvňujú. Naše ego, ktoré neustále rastie, delí nás jedného od druhého a núti nás jeden druhého nenávidieť. Ale na druhej strane je tu vonkajšia sila, ktorá viac »

ľadový dóm, notre-dame,

Notre Dame stojí aj na Hrebienku

21.11.2019 19:00

Bloky ľadu premenilo na umelecké dielo osemnásť sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a zo Slovenska.

Benjamin Netanjahu

Izraelského premiéra Netanjahua obžalovali z podvodu a úplatkárstva

21.11.2019 18:16

Netanjahu akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o "honbe na čarodejnice".

Súdna rada

Súdna rada vypočula Sádovského a Urbancovú

21.11.2019 17:54

Predseda Krajského súdu v Bratislave aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR trvajú na tom, že s prípadom podozrivých sudcov nič nemajú.

nehoda, autobus, nitrianske hrnčiarovce

Do februára by mali experti určiť príčinu tragickej nehody

21.11.2019 17:15

Vraky autobusu a nákladného auta z tragickej dopravnej nehody pri Nitre, pri ktorej zahynulo dvanásť cestujúcich, skúmajú experti.

Michael Laitman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 58515x
Priemerná čítanosť článkov: 1721x

Autor blogu

Kategórie