Surfovanie na vlnách pandémie

18. septembra 2020, Michael Laitman, koronavírus

Verejná debata teraz hovorí o druhej vlne pandémie. Práve keď sme si mysleli, že pandémia je pod kontrolou, otvorenie ekonomiky prinieslo po celom svete nové ohniská nákazy. Čo to predstavuje pre budúcnosť? Môžeme sa skúsiť vyhnúť protichodným stratégiám riešenia pandémie a jej dôsledkov, ale pravdou je, že teraz vidíme len špičku ľadovca toho, čo nás čaká. To, čo vieme určite je to, že náš spôsob života sa navždy zmení. Najdôležitejšou vecou, ktorú musíme pochopiť, je to, že príroda nás vedie k novým formám spojenia medzi nami, pretože sa všetci navzájom ovplyvňujeme a sme na sebe závislí.

Koronavírus tak rýchlo nezmizne z nášho okolia. Môže tu zostať roky, aj keď je možné, že sa zmení jeho podoba. Preto je absolútne nevyhnutné, aby sme utvárali spoločnosť a ekonomiku v súlade s novo vznikajúcou realitou. Odborníci varujú, že počas niekoľkých mesiacov budeme v najhlbšej kríze od druhej svetovej vojny. Obchody sa zrútia, úspory ľudí vyschnú a oni nebudú môcť vracať pôžičky, splácať hypotéky, ani platiť nájomné. Jasné znamenia sú už tu. Preto musíme urobiť revolúciu v našich prioritách.

Štáty musia investovať svoje zdroje do životne dôležitých odvetví, ktoré môžu zabezpečiť uspokojenie základných potrieb každého človeka na obstojnej úrovni. Verejné rozpočty by mali zabezpečiť prostriedky na základné potreby podľa zvolených priorít a nerozhádzať zdroje v iných oblastiach kvôli nátlaku kedysi silných záujmových skupín. Luxusné priemyselné odvetvia určite utrpia vážnu ranu v dôsledku hospodárskej krízy. Bolo by zbytočné pokúšať sa ich obnoviť, pretože ich výrobky budú mať veľmi malý dopyt.

Myšlienka musí predchádzať akciu: zajtrajšie ľudstvo bude potrebovať oveľa pokojnejší životný štýl, oslobodený od nezmyselného behu sem a tam, sústredený len na základné veci namiesto nadbytočných. Ľudia budú musieť investovať predovšetkým do budovania hlbokých väzieb medzi sebou, aby v nich objavili chuť života. Naša dobrá budúcnosť spočíva vo výskume a vývoji spojenia a lásky medzi všetkými ľuďmi a tento počin bude naším odchodom do nového sveta.

Než dosiahneme tohto vytúženého spojenia ľudí, musíme sa očistiť od nepodstatných činov, ktoré iba zvyšujú ničivú konkurenciu medzi ľuďmi, vysávajú vzácne zdroje z prírody a znečisťujú ovzdušie, zem a more.

Éra koronavírusu chytro odlupuje šupky zastaralého spôsobu života. Pozvoľna obmedzuje ekonomiku do zdravej a udržateľnej dimenzie.

Vlády budú musieť premýšľať mimo zabehnutých koľají, aby zabezpečili zamestnanosť a živobytie miliónom ľudí, ktorí budú vyhostení z trhu práce. Najlepším riešením bude poskytnúť občanom celosvetovo príjem podmienený aktívnej účasti na sociálnom vzdelávaní a budovaní komunity.

Prostredníctvom vzdelania táto úniková cesta ponúkne bránu novému pochopeniu ľudskosti, ktoré sa odohrávajú v tejto osobitnej ére, a čo znamenajú vo vývoji človeka, spoločnosti a sveta, a tiež o nových vzťahoch, ktoré musia byť nadviazané medzi ľuďmi. Tí, ktorí študujú, budú tiež pracovať niekoľko hodín v oblastiach, ktoré budujú komunitu a spoločnosť.

Najšťastnejší a najzdravší možný život sa vyvíja starostlivosťou o ostatných. Rovnako ako matka, ktorá sa vždy stará o svoje deti a pri poskytovaní tejto starostlivosti nájde neporovnateľný pocit uspokojenia a vitality. Hoci zdanlivo odporuje pojmom sociálneho dištancovania, éra koronavírusu je v skutočnosti tu, aby nás naučila, ako správne pristupovať k sebe navzájom, skutočnej forme spojenia na vnútornej úrovni, medzi srdcami, a ako sa vyhnúť ubližovaniu ostatným.

Čím viac sa zjednotíme cez srdce a dušu a čím viac chápeme vedenie prírody, tým sa naša úzkosť ohľadom budúcnosti zmenší. Toto je sila, ktorej charakteristickým rysom je láska a čisté odovzdávanie.

Koronavírus teda nie je len pandémia, ktorá má frustrovať a ničiť, ale evolučné hádanka, ktorú musíme spoločne rozlúštiť. Náš úspech bude závisieť od našej jednote, nie iba splavovanie vlny pandémie, ale dosiahnuť vrchol vlny, pre zdravú a bezpečnú budúcnosť.