Prečo sa príroda hnevá. . .

27. októbra 2021, Michael Laitman, Nezaradené

Už niekoľko týždňov sa v Stredozemnom mori a jeho okolí opakovane objavujú rôzne seizmické javy. Najprv vybuchla hora Aténa v Taliansku. Potom zasiahla Krétu séria zemetrasení a nedávno vybuchla hora Cumbre Vieja o niečo južnejšie, na španielskom ostrove La Palma pri pobreží Maroka. Nič sa nedeje bez príčiny. Ak vieme, že realita smeruje k rovnováhe, potom aj vyššie uvedené udalosti smerujú k rovnováhe. To, čo sa musíme naučiť, je, ako dosiahnuť rovnováhu bez toho, aby sme na ceste k mieru prechádzali otrasmi a katastrofami.

Biológovia to nazývajú „homeostáza“, fyzici tomu hovoria entropia alebo „stav termodynamickej rovnováhy“. Tak či onak, konečným a zdravým stavom prírody je rovnováha, harmónia. Výbuchy sopiek, zemetrasenia, mohutné búrky a iné hrozby poukazujú na stupeň nerovnováhy v prírode. Sú to ventily, ktorými príroda uvoľňuje nadmerný tlak na rôznych úrovniach. Čím intenzívnejší je tlak, tým väčšia je aj prírodná katastrofa.

Ak sa poobzeráme okolo seba a budeme hľadať príčinu rastúceho tlaku prírody, nenájdeme ju. Zdá sa, že erupcie prichádzajú bez príčiny. V minulosti si ľudia mysleli, že na upokojenie bohov, teda prírody, musia obetovať iné ľudské bytosti, niekedy dokonca aj deti. Keď sa stali civilizovanejšími, začali obetovať zvieratá, potom rastliny, až človek od obetí úplne upustil. Hnev prírody je však stále veľmi dôležitou súčasťou nášho života.

Ide o to, že zjavný hnev prírody má svoj dôvod, o ktorom dnes vieme, že je to nerovnováha, a že je potrebné niečo obetovať, aby sa príroda „upokojila“. Ale to niečo nie je mimo nás, je to v nás: je to naše vlastné ego, naša egocentrická povaha, ktorá je v nás zakorenená od narodenia.

Teraz svoje ego uctievame. Uspokojujeme jeho rozmary a neželáme si nič iné, len mu vyhovieť. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Ak ho však budeme naďalej uctievať, zničíme našu

planétu a tým aj seba. Jediný spôsob, ako zabezpečiť dobrý život pre všetkých, je myslieť na všetkých, nielen na seba.

Ak si začneme pestovať i integrujúcejšie vzorce myslenia, viac starostlivosti a vzájomnej zodpovednosti, zásadne zmeníme svoj život. Jediný prvok, ktorý nie je v rovnováhe so zvyškom prírody, zmizne, hnev prírody ustane a zavládne mier.