Nová definícia pokroku

20. januára 2022, Michael Laitman, Nezaradené

Dňa 18. 12. 2021 NASA spustila svoj dlho očakávaný vesmírny teleskop novej generácie, Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Teleskop, ktorý sa pripravoval celé desaťročia, je najkomplexnejším vesmírnym vedeckým observatóriom, aké bolo kedy postavené. Podľa NASA „Webb nazrie viac ako 13,5 miliardy rokov dozadu do vesmírnej histórie, do obdobia, keď sa vyvíjali prvé svietiace objekty. Je to prvé observatórium schopné skúmať najstaršie galaxie… Webb bude tiež skúmať atmosféry planét obiehajúcich okolo iných hviezd a pozorovať mesiace, planéty, kométy a iné objekty v našej vlastnej slnečnej sústave.“

Technológia je úžasná vec. Poskytla nám dostatok lacnej energie, spotrebiče, ktoré nám uľahčujú život, a príjemné a bezpečné cestovanie. Technológia nám dala pokročilú medicínu, dlhovekosť, vedomosti, o ktorých sa nám ani nesnívalo, a „oči“, ktoré vidia až na okraj vesmíru.

Áno, ale už stáročia upíname svoje nádeje k technológii, aby nám dala aj niečo, čo nemá v popise nám dať: šťastie. Mysleli sme si, že uľahčenie a predĺženie života nás urobí šťastnejšími, ale mýlili sme sa. Preto sme od čias, keď sme získavali svetlo a teplo z ohňa, ktorý sme zapaľovali búchaním kameňov o seba, až po dnešok, keď zapíname elektrické zariadenie napájané solárnymi panelmi, nedokázali uspokojiť našu najzakladanejšiu potrebu: cítiť sa šťastní.

Šťastie nepochádza z technológií, ale z dobrých vzťahov s ľuďmi okolo nás. Ak budeme naďalej upínať svoje nádeje k technológiám, aby nás urobili šťastnými, odsudzujeme sa na život v utrpení. Ak sa však zameriame na pestovanie dobrých vzťahov s ľuďmi okolo seba, určite šťastní budeme.

Keď si vytvoríme tento pevný základ v podobe dobrých vzťahov a budeme sa cítiť šťastní a spokojní, technológie môžu byť skvelým doplnkom. V takom prípade budeme aj vedieť, ako používať technológie na zlepšenie a posilnenie našich vzťahov, a nebudeme si klamať, že samotné technológie nás môžu alebo by nás mali urobiť šťastnými.

V súčasnosti, keď myslíme na pokrok, myslíme na technologický pokrok. Skutočný pokrok však nespočíva v prechode z energie ohňa na solárnu energiu, ale v budovaní lepších spojení, ktoré medzi nami vytvárajú teplo a vrelosť. Musíme nanovo definovať „pokrok“, aby odrážal skôr zlepšenie našich vzťahov, než našu schopnosť vyrábať viac energie prostredníctvom jadrového štiepenia alebo produkcie fosílnych palív.

Keď sa naše srdcia rozžiaria prostredníctvom ľudí okolo nás, budeme vedieť, aký druh energie máme používať, koľko jej skutočne potrebujeme a ako najlepšie využívať technológie pre naše dobro a dobro všetkých ostatných.