O podstate sporov

26. apríla 2022, Michael Laitman, Nezaradené

V čase hlbokých priepastí a prudkých sporov sa prirodzene snažíme uhasiť oheň. Po uhasení požiaru však máme tendenciu zanedbávať ďalšiu dôležitú prácu, ktorú by sme potom mali vykonať. Vojna, ktorej sme svedkami dnes, je teda výsledkom našej minulej nedbanlivosti. Ak chceme nielen deeskalovať vojnu, ale aj zabrániť v budúcnosti jej opakovaniu, musíme vytrhnúť jej korene. Ak to chceme urobiť, mali by sme sa zhodnúť na dvoch základných princípoch: 1) Musíme sa pozerať za hranice dobra a zla, pretože jeden druhého nikdy nepresvedčíme o tom, že my máme pravdu a „tí druhí“ sa mýlia. 2) Vytvoríme si puto nad názorovým nesúhlasom. Pestujeme väzby, ktoré posilňujú naše spojenie do tej miery, že vytvárajú nové puto nad horou nenávisti, ktorá stále žije a bude žiť pod ňou.

Ak urobíme tieto dva kroky, objavíme úžasnú pravdu: Spory samy o sebe podnecujú vznik vzájomného puta. Bez sporu môže nastať pokoj, spokojnosť alebo ľahostajnosť, ale nikdy nevznikne puto, blízkosť sŕdc.

Spory nás nútia robiť dve veci: 1) Rozhodnúť sa, či chceme zachovať naše spojenie. 2) Ak áno, musíme ho posilniť tak, aby puto medzi nami bolo vždy silnejšie než nezhody, ktoré vznikli.

Ak sa nezhody prestanú objavovať, nebude dôvod posilňovať puto. To potom ako nepoužívaný nástroj zhrdzavie a rozpadne sa.

Naopak, ak sa objavia nové nezhody, prinútia nás pracovať a napraviť tieto nové rozpory, ktoré sa objavili. Výsledkom je, že puto medzi nami rastie a je ešte silnejšie ako predtým.

Predstavte si napríklad dom. Ak si chcete postaviť dom v krajine, kde nikdy nefúka príliš silný vietor, nepadá príliš silný dážď a teplota je vždy mierna, nemusíte ho stavať veľmi pevný, s dobrou izoláciou a strechou, ktorá vydrží aj snehovú búrku. Ak však žijete v krajine, ktorej podnebie je nehostinné a búrlivé, musíte postaviť veľmi pevný dom, aby ste boli v extrémnych podmienkach v bezpečí a v teple. Jednoducho povedané, práve ťažkosti vás prinútia postaviť pevný a solídny dom. Keby ich nebolo, tak by ste sa o to ani nesnažili.

To isté platí aj pre technológie. Všetko, čo sme kedy vyvinuli, vzniklo preto, aby sme prekonali ťažkosti a prekážky. Výsledkom sú moderné technológie. Chceli by sme sa radšej zaobísť bez prekážok a vrátiť sa k životu v jaskyniach? Som si istý, že nie. Pri spätnom pohľade si prekážky a ťažkosti vážime a často ich láskavo nazývame „výzvami“, pretože vďaka nim sme sa stali tým, kým sme.

To isté platí aj pre spory. Sú tu preto, aby sme sa s výzvou vyrovnali a vybudovali si na ich vrchole pevnejšie putá. Ako všetky prekážky, aj ony nás pochovajú, ak sa rozhodneme pre nečinnosť. Ak ich však využijeme na zamýšľaný účel – na budovanie puta a utužovanie nášho spojenia, pozdvihneme sa na novú úroveň a dosiahneme nebývalých výšok.