Pracovať len toľko, koľko musím – zásada Generácie Y

22. septembra 2022, Michael Laitman, Nezaradené

Už dlho tu boli náznaky, ale lockdowny ich ešte výrazne posilnili. Teraz je „tichý odchod“ pre zamestnávateľov veľkým problémom, a to najmä preto, že mnoho ľudí stále pracuje z domu, čím sa stiera hranica medzi pracovným a voľným časom. Hoci neexistuje jasná definícia pojmu „tichá výpoveď“, v podstate to znamená, že ľudia sa snažia robiť menej, odpracovať menej hodín a po odchode z kancelárie zabudnúť na prácu. Stručne povedané, znamená to pracovať čo najmenej bez toho, aby ste dostali výpoveď.

Niektorí odborníci z tohto javu obviňujú zamestnancov a tvrdia, že ľudia začínajú byť leniví. Iní to pripisujú šéfom a tvrdia, že vedúci pracovníci sa musia naučiť pracovať s Generáciou Y – („Millenials“ – deťmi narodenými v 80. a 90. rokoch), ak z nich chcú získať viac.

Ja si myslím, že je to jednoducho tým, že ľudia chcú nájsť rovnováhu. Zdravá rovnováha medzi prácou a voľným časom je kľúčom k dobrému životu. Nie je to pevná hranica, ale niečo, čo si musí každý človek určiť sám na základe jednej zásady: pracovať len toľko, koľko je nevyhnutné. Všetko, čo je nad rámec nevyhnutného, je zbytočné, a preto vyčerpávajúce, nepríjemné a škodlivé.

Tento prístup sa týka oveľa väčšieho množstva vecí ako len práce. Je to jediný spôsob, ako môžeme dosiahnuť udržateľnú úroveň spotreby, jediný spôsob, ako môžeme zachrániť pôdu, vzduch a vodu pred vyčerpaním a znečistením.

Ak vyvážime svoj čas a úsilie medzi prácou a voľným časom, získame čas a energiu na emocionálne prospešnejšie činnosti. Skrátka, všetci budeme mať prospech z toho, keď nájdeme správnu rovnováhu medzi pracovným a voľným časom.

Pokiaľ ide o obavy z požiadaviek na výrobu a hospodársky rast, myslím si, že už teraz vyrábame príliš veľa. Väčšina výrobkov, ktoré vyrábame a kupujeme, nepridáva nášmu životu žiadnu zvláštnu hodnotu. Nerobia nás šťastnejšími a neuľahčujú nám život. Jediný, kto z nich profituje, sú akcionári výrobcov, zatiaľ čo my ostatní trpíme následným znečistením, dopravnými zápchami a nespočetnými hodinami strávenými výrobou zbytočných vecí.

Ekonómovia a tí, ktorých živobytie závisí od udržania ekonomického mechanizmu v chode, môžu pri pohľade na „tichý odchod“ biť na poplach, ale pre nás ostatných je to podľa mňa dobrá správa. Je čas začať žiť zdravo. Bude to lepšie pre nás, lepšie pre naše deti a lepšie pre planétu Zem.