Založ si blog

Nešťastie – synonymum pre dnešný svet

Nedávny článok globálnej analytickej a poradenskej spoločnosti Gallup odhalil, že pocit nešťastia na celom svete narastá. Podľa článku je situácia „znepokojujúca, pretože nešťastie je teraz rekordne vysoké. … Ľudia pociťujú viac hnevu, smútku, bolesti, obáv a stresu ako kedykoľvek predtým.“ V článku sa síce pripúšťa, že k nárastu nešťastia prispela pandémia, ale zároveň sa v ňom uvádza, že „v skutočnosti pocit nešťastia neustále stúpa už desať rokov“. Štúdie ukazujú, že šťastie závisí od sociálnych väzieb. Podľa štatistík sa ľudia so silnejšími a početnejšími sociálnymi väzbami cítia šťastnejší, zatiaľ čo introverti častejšie uvádzajú, že sa cítia nešťastní.

Súvislosť medzi šťastím a sociálnymi väzbami poukazuje na základný prvok v celom stvorení. V každej časti reality závisí jej robustnosť, pevnosť, vitalita a vývoj od prepojenia s prostredím. Každá zmena, ku ktorej kdekoľvek v realite dôjde, sa deje v dôsledku určitej interakcie s okolím. Dokonca aj zdanlivo negatívne interakcie, ako napríklad útek pred predátormi, urýchľujú evolúciu.

To, čo platí pre celú prírodu, platí rovnako aj pre naše vlastné telo. Naše telo sa dokáže udržiavať, vyživovať, chrániť pred patogénmi a škodlivinami a udržiavať sa zdravé a silné len vďaka nespočetným interakciám medzi bunkami a orgánmi. Rozmanitosť týchto spojení a ich vzájomná podpora dodávajú telu silu, odolnosť a vitalitu.

Jediným priestorom v prírode, kde sú tieto spojenia prerušené a chybné, je ľudská spoločnosť. Všetky ostatné spoločenstvá a všetky ostatné prírodné systémy fungujú harmonicky a ich časti sa navzájom dopĺňajú a podporujú. V našom prípade však neexistuje žiadna vzájomná podpora ani vzájomné dopĺňanie. Naše väzby sú vykorisťovateľské a zneužívajúce a naše ciele nesmerujú k zlepšeniu nášho života, ale k zhoršeniu života iných.

Preto všetky negatívne javy, ktoré prieskum spoločnosti Gallup uvádza – hnev, smútok, bolesť, obavy a stres – pramenia z poškodených a narušených väzieb medzi nami. Éru nešťastia, ktorá sa začala, sme si spôsobili sami. Ak zmeníme naše vzájomné vzťahy, vykročíme z nej do éry, v ktorej sa všetko, čo v súčasnosti vnímame ako negatívne, obráti na svoj pozitívny protiklad.

Negatívne vzťahy, ktoré v súčasnosti v spoločnosti prevládajú, sa stanú substrátom pre spoločnosť, ktorá trvá na blízkosti a vzájomnom záujme, pretože pozná cenu ľahostajnosti a odcudzenia. Vek nešťastia sa môže stať „spúšťačom“ veku skutočného osvietenia, poznania prírody a poučenia sa z nej, ako napraviť ľudskú prirodzenosť a vytvoriť dobrý život pre celé ľudstvo. Ak si naopak zvolíme nečinnosť, môže sa všeobecné nešťastie naďalej stupňovať a stať sa tak vekom nevídanej biedy.

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460061x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie