Keď príroda prehovorí, mali by sme ju počúvať

25. októbra 2022, Michael Laitman, Nezaradené

Hurikán Ian (na Floride) za sebou zanechal spúšť, ktorej bilancovanie potrvá týždne, náprava roky a kto vie, aké ďalšie nepriaznivé udalosti sa medzitým vyskytnú. Podľa vedcov, klimatické zmeny pravdepodobne Ian nespôsobili, ale zintenzívnili ho. Ale ak nezavedieme zásadnejšie nástroje nápravy, mali by sme sa radšej pripraviť na oveľa horšie veci, pretože keď príroda prehovorí, my by sme ju mali počúvať.

Prudkosť búrok je čoraz intenzívnejšia, požiare sú čoraz častejšie a silnejšie, suchá ničia rieky a jazerá. Čím viac zasahujeme do prírody a narúšame ju bezohľadným vykorisťovaním, tým viac spúšťame agresívne a extrémne javy.

V múdrosti kabaly je „príroda“ synonymom „Boha“. To neznamená, že by sme sa mali klaňať vetru alebo slnku, ako to robili pohania, ale musíme pochopiť, že tu máme do činenia s nadradenými silami, oveľa silnejšími, než by sme kedy mohli byť my. Preto by sme sa mali riadiť ich usmerneniami, a nie sa ich snažiť ovládnuť, akoby sme im boli nadradení my.

Ich usmernenie je jednoduché: „Zostaňte v rovnováhe!“ Príroda nám hovorí, že si nemôžeme brať viac, ako potrebujeme, pretože vytvárame deficity, ktoré nám príroda vracia späť aj s odplatou. Čím

viac si berieme nad rámec svojich potrieb, tým intenzívnejšia je pomsta prírody. Preto sú aj prírodné katastrofy čoraz intenzívnejšie.

Nemali by sme si odopierať nič, čo potrebujeme. Zvykli sme si však, že obvykle nedostávame to, čo potrebujeme, ale práve to, čo chceme, a medzi tým, čo potrebujeme, a tým, čo chceme, je veľký rozdiel…

Verím, že Amerika ako krajina a americký ľud sú dostatočne odolní na to, aby prekonali nepriazeň osudu a uskutočnili potrebné zmeny. Florida sa zotaví z následkov Ianu, ale to, čo sa stane po odstránení fyzických škôd, závisí na celej krajine.

Amerika, svetový šampión v konzumnom spôsobe života, by mala zmeniť smer a viesť svet k novej paradigme: vyváženejšej a udržateľnejšej. V 21. storočí by sa pozornosť mala presunúť od zlepšovania materiálneho života k zlepšovaniu sociálneho života. Naše materiálne potreby boli uspokojené, teraz je čas uspokojiť naše emocionálne potreby, a tie budú uspokojené, keď vytvoríme spoločnosť, v ktorej jej ľudia žijú radi.

Jediný spôsob, ako vytvoriť príjemnú spoločnosť, je podporovať dobré vzťahy medzi ľuďmi. Preto ak sa Amerika dokáže zamerať na nápravu rastúceho odcudzenia medzi ľuďmi, poskytne ľuďom pocit spokojnosti. To zase na oplátku zníži zameranie ľudí na materializmus, čo bez námahy obmedzí nadmernú spotrebu. Ľudia sa nebudú cítiť nespokojní, pretože ich spokojnosť bude prameniť skôr zo sociálnych väzieb než z hmotných statkov.

Množstvo sociálnych väzieb, ktoré si ľudia môžu vytvoriť, nemá hranice; je to najvyšší udržateľný zdroj. Ak ho využijeme, nájdeme v sociálnych väzbách hojnosť sily a radosti. Potom namiesto toho, aby sme prírodu využívali v snahe uspokojiť svoje nenásytné túžby, budeme si prirodzene brať len to, čo potrebujeme, a svoju pozitívnu energiu budeme smerovať k sebe navzájom.