Čo si myslíte o obavách Elona Muska z hrozby umelej inteligencie?

19. februára 2024, Michael Laitman, Nezaradené

Elon Musk, ktorý je angažovaný v rôznych spoločnostiach zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, varoval pred jej potenciálnymi nebezpečenstvami, čím rozprúdil debatu o jej rizikách a nutnosti regulácie. Upozornil na hrozbu, že by umelá inteligencia mohla viesť k skaze ľudskej civilizácie a zdôraznil potrebu vládnej regulácie, než bude príliš neskoro.

Muskove obavy sú odrazom širších obáv z budúcnosti umelej inteligencie a jej nezadržateľného pokroku. Čím viac postupujeme vpred, tým viac sa dystopické obavy z toho, že sa stroje obrátia proti ľuďom, menia z fantázie na potenciálnu realitu. V histórii môžeme vidieť, že ľudské vynálezy, aj tie zdanlivo pozitívne, mali negatívne dôsledky.

Vzhľadom na to, že ľudská povaha je egoistická, vďaka ktorej radšej uprednostňujeme vlastný prospech pred prospechom ostatných, potom naše vynálezy, vrátane umelej inteligencie, odrážajú našu sebastrednosť. A hoci rôzne ľudské vynálezy môžu mať pozitívne dopady, naše sklony k vykorisťovaniu, manipulácii a zneužívaniu druhých z dôvodov ako je naša túžba po bohatstve a moci vedú k tomu, že aj naše technológie často podporujú tieto negatívne tendencie v našom správaní voči ostatným.

Naše obmedzené a egoistické vnímanie nás výrazne brzdí v porozumení skutočnosti. Aby sme dosiahli pozitívnu premenu, musíme sa spojiť s prírodnými silami, ktoré presahujú našu myseľ a emócie, a umožniť zákonom prírody, aby nás v našom živote viedli. že veľká časť dnešnej pracovnej sily sa v dôsledku vývoja umelej inteligencie ocitne bez práce.

Na túto tému som už veľa písal a hovoril o tom, že obdobie po ukončení klasickej práce môže priniesť nový typ práce: vnímať učenie, ktoré rozvíja vzťahy, ako prácu, z ktorej získame finančný príspevok na pokrytie nevyhnutných potrieb života. Avšak to tiež predpokladá zmenu paradigmy v tom, ako pristupujeme k práci: práca už nedefinuje naše životy tak, ako to robí teraz pre veľkú časť spoločnosti, ale stáva sa skôr nevyhnutnosťou, a pozitívne ľudské prepojenie sa stáva naším kľúčovým záujmom.

Bez ohľadu na zmeny v technológiách a pracovnom prostredí by sme mali stále hľadať spôsoby, ako zmeniť naše vzájomné postoje, opakovane sa rozhodovať pre zjednotenie namiesto rozdeľovania a rozvíjať naše vzdelávacie a sociálne systémy na tento účel. Čím viac sa budeme uberať týmto smerom, tým viac prekonáme naše egoistické hranice a napomôžeme vzniku sveta plného harmónie a mieru.