Je vývoj umelej inteligencie prekliatím alebo darom?

21. februára 2024, Michael Laitman, Nezaradené

Nesúhlasím s tým, že by sme mali pozastaviť vývoj umelej inteligencie. Tým nič nedosiahneme a všeobecne pokrok bude pokračovať.

Keď sa na to pozrieme z vnútornej úrovne, tak vďaka tomuto pokroku, dostávame príležitosť vytvoriť umelú inteligenciu (AI) preto, aby sme získali priestor na prácu na sebe. Čím viac budeme takú technológiu vyvíjať, tým viac bude AI robiť prácu za nás a my tým získame viac času a priestoru pre prácu na sebe.

Čo znamená „práca na sebe“? Práca na sebe je vlastne práca na zmene našej egoistickej prirodzenosti na altruistickú.

Našou vrodenou prirodzenosťou je egoistická túžba užívať si iba pre vlastný prospech, čo nás robí protikladnými vlastnostiam prírody. Evolúcia nás postupne privádza do stavu, kedy potrebujeme obrátiť svoju prirodzenosť a objaviť nový, harmonický a pokojný život s vlastnosťami prírody, ktorá je dávajúca.

Technologický pokrok, zjednodušenie ľudskej práce a jej odovzdanie strojom, prebieha preto, aby sme nakoniec prestali obsluhovať stroje a začali pracovať na sebe.

Motorom toho, čo vnímame ako ľudský pokrok, je naša rastúca egoistická túžba užívať si, ktorá nás núti sa neustále snažiť, aby náš život bol pohodlnejší ako bol pre predošlé generácie. Náš vývoj smeruje k uvedomeniu si, že egoizmus je sila zla, ktorú príroda vytvorila zámerne, aby nám ukázala svoju altruistickú stránku. Toto poznanie nás vedie k tomu, aby sme obrátili ego do jeho novej podoby: do vlastnosti lásky a odovzdania. Všeobecne podporujem všetok vývoj, ktorý nás postupne vedie k tejto premene egoizmu na altruizmus.