Založ si blog

Čo znamená, že Boh oddelil Svetlo od Tmy?

„Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. A Boh rozdelil svetlo od tmy.“
To znamená, že keď sa v našom svete objavilo svetlo, bolo jasné, že celý vesmír sa skladá z dvoch protikladných stavov: svetla a tmy, dňa a noci.

Svetlo a tma sa v nás odhaľujú vo vzťahu s naším spojením s Bohom, ktorého v múdrosti kabaly zvyčajne pomenúvame ako „Stvoriteľa“. On predstavuje vyššiu silu lásky a odovzdania, ktorú nazývame aj ako „vyššie svetlo“. Táto sila je protikladom našej zvieracej prirodzenosti prijímať pre seba a pre svoje vlastné potešenie.

Ak sa trochu povznesieme nad seba, t. j. nad svoju zvieraciu prirodzenosť, začneme cítiť, že existuje svetlo – svetlo odovzdávania, spojenia, lásky a jednoty. Najprv v sebe pociťujeme svetlo a tmu, kde svetlo je všetko dobré, sú to pozitívne stavy spojenia, ktoré prebývajú medzi ľuďmi, a tma je opak.

To isté platí pre nebo a zem, kde nebo symbolizuje Stvoriteľovu túžbu odovzdávať a zem symbolizuje túžbu Jeho stvorení prijímať.

To naznačuje, že vo vesmíre existujú dve sily: po prvé, sila Stvoriteľa a po druhé, sila stvorenia. Tie v podstate rozvíjajú a oddeľujú naše myšlienky. Temnota sa vzťahuje na naše egoistické myšlienky, v ktorých myslíme výlučne na vlastný prospech, a svetlo sa vzťahuje na myšlienky smerujúce navonok od nás samých na spôsob odovzdávania, alebo inými slovami, na myšlienky, ktoré sú zamerané na Stvoriteľa.

Podľa toho môžeme pochopiť, čo je napísané: „A predtým bola Zem prázdna a chaotická“, t. j. predtým, ako došlo k oddeleniu egoistických myšlienok od myšlienok odovzdania, neexistoval systém, žiadne oddelenie jedného od druhého.

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761230x
Priemerná čítanosť článkov: 1825x

Autor blogu

Kategórie