Založ si blog

Tkanie spoločnej siete pocitov

Jedným zo základných znakov civilizácie je technologický rozvoj. Pokrok v tejto oblasti môže slúžiť ako ukazovateľ na meranie civilizačného pokroku. Kultúrny pokrok ľudstva môžeme pozorovať na vývoji technológií od doby kamennej až po náš digitálny vek.

V posledných desaťročiach však technológie úplne ovládli náš život, namiesto toho, aby nám slúžili. Počítače nielen spracúvajú údaje, ale takmer samy myslia. S nástupom umelej inteligencie sa objavili zariadenia, ktoré dokážu dokonca maľovať expresívne umelecké diela, písať úprimné želania k narodeninám alebo dojímavé ľúbostné listy. Na druhej strane sa však zdá, že ľudia sa vyvíjajú opačným smerom: máme menej vedomostí, myslíme a chápeme menej ako predtým, akoby sme boli v útlme vlastného stvorenia.

V tomto zdanlivo nelichotivom obraze budúcnosti ľudstva je však aj dobrá správa. Zatiaľ čo naše intelektuálne schopnosti sa zmenšujú, otvárajú sa nám nové zmyslové oblasti.

Pod pojmom zmysly nemyslím naše fyzické zmysly, ale niečo oveľa hlbšie. Naše zmyslové orgány sú čisto fyzické, ale ja hovorím o schopnosti vnímať jeden druhého do takej hĺbky, že budeme schopní cítiť pocity a myšlienky toho druhého, akoby sme boli jedna osoba.

Samozrejme, že tento proces nie je vedomým úsilím o spojenie psychickej a mentálnej stránky ľudí. Napriek tomu sa vyskytuje. Ak sa pozriete na svet okolo seba, uvidíte, aký sa stal monotónnym. Ľudia nosia podobné oblečenie, väčšina sveta hovorí anglicky, priemysel je na celom svete veľmi porovnateľný, nakupujeme tovar od rovnakých výrobcov a stali sme sa na sebe tak závislí, že ak jedna krajina dočasne prestane dodávať pšenicu, celý svet sa dostane do špirály rastúcich cien.

Vstupujeme do ďalšej fázy nášho začlenenia: začlenenie pocitov. Ľudstvo sa stáva systémom vnemovej inklúzie, v ktorom budú miliardy ľudí zdieľať rovnaké myšlienky, predstavy a pocity.

Čím viac sa tento systém prejavuje, tým viac budeme presvedčení, že ak chceme bezpečne riadiť svoj život, musíme tento spoločný systém študovať, pochopiť jeho vlastnosti, jeho požiadavky a ako byť nielen jeho súčasťou alebo pešiakom, ale jeho formujúcou súčasťou.

Aby sme to dokázali, budeme sa musieť naučiť vlastnosti tohto systému a implementovať ich na sebe. Keďže tento systém je systémom prepojenia, aj my sa budeme musieť stať jednotlivcami, ktorí sa spájajú. Budeme musieť vnímať druhých a uvedomovať si ich myšlienky a pocity tak, ako dnes poznáme svoje vlastné. Aby sme neboli oddelení od seba a dokázali vnímať druhých tak, ako vnímame seba, musíme sa vzdať toho, čo nás od seba oddeľuje: nášho ega.

Čím dlhšie lipneme na svojej egocentrickosti, tým silnejšie pociťujeme svoju oddelenosť a dezorientáciu v živote. Ale keď sa zbavíme svojej egocentrickosti, tohto jediného prvku v nás, všetko sa stane krištáľovo jasné. Tak ako dnes vieme, že sme hladní, pretože to cítime, budeme vedieť, čo máme robiť, kedy to máme robiť a ako to máme robiť, pretože to jednoducho cítime.

Dnešné najpokročilejšie inovácie a technológie sa stanú zbytočnými a následne zastaranými, pretože ich nebudeme potrebovať. Čo však budeme nevyhnutne potrebovať, je schopnosť vnímať sieť pocitov, v ktorej žijeme a ktorá nás bezpečne a hladko prevedie životom, ktorý už nie je ťažký a bolestivý

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Hodiny súdneho dňa / Doomsday Clock /

Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa

27.01.2023 11:54

Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491418x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie