Založ si blog

Môže sa naše vnímanie zmeniť?

Realitu vnímame našimi zvieracími zmyslami: zrakom, sluchom, čuchom, chuťou a hmatom. Ak chceme vnímať viac, musíme preniknúť za hranice našich piatich zmyslov, do všadeprítomného poľa, ktoré existuje mimo nás.

Na rozšírenie našich zmyslov sme vyvinuli a stále vyvíjame rôzne technické pomôcky, ako sú ďalekohľady, mikroskopy a röntgenové prístroje. Neumožňujú nám však vnímať nad rámec našich zmyslov pretože my, ich používatelia, ich široký rozsah premietame na hranice nášho chápania. Inak by sme nepochopili, čo sa s týmito zariadeniami deje. Neprekračujeme teda hranice našich zmyslov.

To však neznamená, že sa musíme snažiť neústale vynaliezať nové zariadenia. Práve naopak, mali by sme sa snažiť rozšíriť a vylepšovať sami seba.

Múdrosť Kabaly učí, že skúmanie zmyslu života indikuje potrebu rozšíriť vnímanie nad našimi piatimi zmyslami. Neznamená to rozšírenie frekvenčného rozsahu jednotlivých zmyslových orgánov. Skôr to znamená vstúpiť do nového spektra vlastností a síl.

Aby sme zásadne zlepšili svoje vnímanie, musíme prejsť od prijímania k odovzdávaniu a nadviazať kontakt s prostredím mimo našich zmyslov.

Keď pochopíme, že naše zmysly nás obmedzujú a pripútavajú k nášmu zvieraciemu telu, ako môžeme ignorovať svoje telo a cítiť život mimo neho? Ako môžeme prežívať život nerušený našimi telami? Ak to dokážeme, potom môžeme diskutovať o objektívnej existencii všetkého, čo je tam vonku. Práve na to sa zameriava múdrosť Kabaly, ktorá ignoruje to, čo vnímajú naše ľudské telá.

Kabala preto zavrhuje rôzne opisy mimozmyslových vízií a zvukov, ktoré mnohí ľudia zažívajú, a prenecháva ich iným oblastiam, ako napríklad psychológii. Múdrosť Kabaly nemá žiadnu súvislosť s bežnými túžbami, vlastnosťami a myšlienkami, pretože patria ku kvalite prijímania, ktorá stojí za naším telesným vnímaním reality.

Namiesto toho sa múdrosť Kabaly zameriava na pomoc opustiť prijímanie a vstúpiť do odovzdávania. Vedie nás k tomu, ako vyjsť zo seba a pocítiť priestor mimo telesných interferencií. V Kabale to nazývame „výstup z tela a vstup do duchovného sveta“.

Potom už nie je dôležité, či je naše telo živé alebo mŕtve. Začíname pociťovať realitu s úplne inými vlastnosťami, ktoré nesúvisia s našimi fyzickými telami. Múdrosť kabaly nás teda vedie k vnímaniu večného a dokonalého sveta a naše prispôsobenie, spolužitie a upevnenie v takomto svete nás robí rovnako večnými a dokonalými.

Uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté.

18.04.2024

Kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním: príslovie k neutíchajúcej snahe o jednotu. Cez sociálne siete sa mi posťažoval Amir, ktorý napísal nasledujúce: „Čím viac sa snažím s druhými vytvárať jednotu a dobré vzťahy, tým je to horšie. A napriek tomu stále pokračujem a pokračujem. Ako keby som nechcel prijať, že sa mi to vôbec nedarí”. [...]

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

kravy

Kmeň vtáčej chrípky H5N1 detegovali aj v kravskom mlieku, upozornila WHO

19.04.2024 17:46

Nateraz nie je známe, ako dlho môže vírus v mlieku prežiť.

SR Požiar Osada Stropkov Situácia Mimoriadna POX

Polícia začala v súvislosti s požiarom v Stropkove trestné stíhanie

19.04.2024 17:17

Po požiari, ktorý zničil deväť obydlí, ostalo bez strechy nad hlavou 49 tamojších obyvateľov, z nich 29 detí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 698459x
Priemerná čítanosť článkov: 1888x

Autor blogu

Kategórie