Založ si blog

Uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté.

Kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním: príslovie k neutíchajúcej snahe o jednotu.

Cez sociálne siete sa mi posťažoval Amir, ktorý napísal nasledujúce: „Čím viac sa snažím s druhými vytvárať jednotu a dobré vzťahy, tým je to horšie. A napriek tomu stále pokračujem a pokračujem. Ako keby som nechcel prijať, že sa mi to vôbec nedarí”.

Rád by som Amirovi položil otázku: Čo myslíš, že by si mal robiť? Myslíš, že by si to mal vzdať a len povedať už stačilo? Nemôžeš to vzdať, pretože každý deň je v našom svete vidieť stále väčší rozmach zla – všetko je spôsobené ľudským egom, ktoré si chce užívať na úkor druhých, a čím viac je ego uspokojované bez zámeru milovať, obdarovávať a v dobrom sa spájať, tým viac ľudia trpia.

Možno namietnete, že ak nám ego čoraz viac vládne, nemali by sme mu brániť a nechať túto generáciu na pokoji, najmä preto, že sa zdá, že sa to s vašou rastúcou snahou o vytvorenie jednoty ešte zhoršuje. To však nie je dôvod na to, aby sme sa vzdali a utiekli.

Nehodnotím, či sa svet napráva, alebo viac upadá. Jednoducho viem, že musím pokračovať v šírení znalostí o prírodných zákonoch a potrebe pozitívneho ľudského spojenia, ku ktorému vedie poznanie týchto zákonov. Nevidím žiadny dôvod, prečo to vzdať a utiecť od tejto práce. Jednoducho musím pokračovať.

Podstata Amírovho posťažovania sa však spočíva v tom, že uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté, takže akákoľvek snaha o šírenie takého posolstva sa rozpúšťa ako voda v piesku. Všetko však má svoj vývoj, svoj začiatok a koniec, a ja teda verím, že obdobie rastúceho utrpenia, v ktorom sa ľudstvo práve nachádza, skončí.

Jedno príslovie hovorí, že kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním. A tak to aj je. Musím pokračovať, a to napriek vlastnému rozumu, ktorý sa sťažuje a tvrdí, že takéto úsilie nemá zmysel.

Čo robiť, keď v rodine panuje nenávisť

21.05.2024

Keď sa v rodinných vzťahoch objaví nenávisť, je potrebná trpezlivosť, porozumenie a tiež uznanie, že ostatní členovia rodiny zdieľajú rovnaké bolestivé pocity, dojmy a túžby. V každom sa skrýva láska i nenávisť, ktoré sa môžu v rôznych okamihoch zladiť aj rozchádzať. Navyše je zbytočné tieto pocity stupňovať a dramatizovať. Primárne je potrebné sa [...]

Ako sa skupiny ľudí rozhodujú kolektívnym spôsobom?

18.05.2024

Talmud opisuje, ako bola Tóra preložená do gréčtiny: „Král Ptolemaios raz zhromaždil 72 starších. Umiestnil ich do 72 komnát, každého zvlášť, pričom im neprezradil, prečo sú povolaní. Vošiel do každej miestnosti a povedal: ‚Napíšte mi Tóru Mojžiša, vášho učiteľa.‘ Boh každému vložil do srdca, aby prekladal rovnako ako všetci ostatní.“ 72 [...]

Ak urobíte niečo dobré pre druhých, očakávate niečo naspäť?

16.05.2024

V jednom citáte od Benjamina Franklina sa hovorí: „Ten, kto ti raz preukázal láskavosť, bude ochotnejší preukázať ti ďalšiu, než ten, ktorému si sám láskavosť preukázal.“ Iný spôsob vyjadrenia znie: „Neočakávaj protislužbu od niekoho, pre koho si sám dobro vykonal.“ Podvedome však očakávame v nejakej forme návrat toho, čo sme dali, akoby sme uzavreli obchod a [...]

mozner, karas

Susko stiahol ústavnú sťažnosť v prípade sudcu Moznera, ktorú podala Dubovcová

22.05.2024 15:18

Podľa Moznera išlo o reakciu vtedajšej ministerky na jeho kritiku reformy súdnej mapy

Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci

Vlk je za dverami, neutrálne štáty by sa mali pridať k NATO a členovia zvýšiť výdavky na armádu, vyzval Londýn

22.05.2024 15:15

Budem sa zasadzovať za to, aby sa do NATO zapojili všetci, ktorí využívajú ochranný dáždnik aliancie, vyhlásil minister Shapps.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Atentátnik na Fica prišiel o advokátku. Vybral si nového zástupcu sám?

22.05.2024 13:47

Od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica prešiel týždeň.

rusko, malka

Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

22.05.2024 13:11

Strelci kritizovali vedenie, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 382
Celková čítanosť: 717474x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie