Založ si blog

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine.

Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho rodným domom.

Jeho vnímanie sa obmedzilo na najbližšie okolie a spoluväzňov. Aby sa vyhol disciplinárnym trestom, naučil sa rešpektovať pravidlá svojho nového prostredia bez toho, aby si bol vedomý, že si tu odpykáva trest za porušenie zákona.

Hoci bol svedkom tvrdých trestov za porušenie pravidiel, nedokázal si ich spojiť so svojou vlastnou situáciou. Strata pamäti mu nedovoľovala spoznať jeho skutočný stav, bol úplne odpojený od svojej minulosti a reality svojho trestu.

Rovnako ako muž v tomto podobenstve, aj my sme odsúdení na život v našom svete, ktorý nie je pravým miestom nášho zrodenia a vývoja. Sme tu ako cudzinci na návšteve a doteraz sme nemali príležitosť spoznať, odkiaľ skutočne pochádzame a ako sme sa sem dostali.

Náš prirodzený vývoj nie je prispôsobený tunajším podmienkam, ale zatiaľ takto existujeme, pretože taká je vôľa Stvoriteľa, jedinej Vyššej sily, ktorá nás stvorila, a ktorá sa o nás stará.

Naša existencia tu však nie je trestom. Je to vývojový stupeň smerujúci k spojeniu, v ktorom sa učíme byť podobní Vyššej moci – sile, konajúcej dobro.

Inými slovami, to, čo vnímame ako svoju pozemskú existenciu, nie je našou skutočnou realitou. Naša skutočná realita sa objaví, až keď sa odkloníme od svojich konvenčných predstáv o prírode, o sebe samých a Stvoriteľovi a uvedomíme si svoju vesmírnu podstatu, ktorá je úplne nadpozemská a nemá nič spoločné s naším telom, myšlienkami ani s ničím, čo si sami dokážeme predstaviť. Ak chceme objaviť skutočnú realitu, potom sa musíme povzniesť nad všetko, čo je v našom súčasnom vnímaní a cítení. To znamená, že skutočná realita je niekde „tam vonku“, nad našimi zmyslami a nad všetkým. To je to, čo potom pochopíme v úplne nových pocitoch.

Takúto skutočnosť navyše nie je možné popísať. Pochopiť ju môže len ten, kto ju pocítil.

Ak chceme nastaviť optimálny smer svojho vývoja k skutočnej realite, potom si musíme priať iba zjednotenie. Zatiaľ sa v celom ľudstve hromadí utrpenie, ktoré v nás stále viac vyvoláva otázku – čo sa stane s našimi životmi tu na Zemi? Čím častejšie si budeme túto otázku klásť, tým bližšie budeme k odhaleniu skutočnej reality.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761260x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie