Čo je sociálna inteligencia?

Sociálna inteligencia je schopnosť cítiť a chápať – mysľou aj srdcom, ako môžem najlepšie slúžiť a prospieť spoločnosti.

 

Ako sa stať sociálne inteligentnými?

 

Sociálne inteligentnými sa môžeme stať tým, že sa k svojmu okoliu budeme správať s podporou, povzbudením a starostlivosťou.

Napríklad vo vzťahoch s ostatnými by sme k nim mali pristupovať s myšlienkou, ako im môžeme pomôcť.

Keď vidíme niekoho, kto je v niečom slabší ako my, mali by sme premýšľať o tom, ako mu môžeme pomôcť a podporiť ho.

Keď vidíme niekoho, kto je v niečom silnejší ako my, mali by sme premýšľať o tom, ako ho priviesť k tomu, aby svoje prednosti využil na vylepšenie vzťahov s ostatnými.

Všetci sme boli obdarovaní rôznou úrovňou inteligencie, ale každý z nás je schopný v sebe rozvíjať vysokú sociálnu inteligenciu, aby naplnil svoju pridelenú životnú úlohu. Neexistuje človek, bez ktorého by spoločnosť bola celistvá.

Pokiaľ ide o naše úsilie podporovať, povzbudzovať a starať sa o druhých, sme si všetci rovní. Predstavme si kompletný a dokonalý systém, v ktorom aj keby chýbala len tá najmenšia skrutka, stroj nebude fungovať. A presne tak je to aj s nami.

Rozvíjaním sociálnej inteligencie v ľudskej spoločnosti ako celku budeme všetci vedieť, na koho sa môžeme obrátiť o pomoc a kto potrebuje našu pomoc.

Sme všetci prepojení a vzájomne na sebe závislí, a aby sme túto prepojenosť a závislosť harmonicky naplnili, musíme sa naučiť byť vždy voči sebe vo vzájomnom prijatí, podporujúci, povzbudzujúci a starajúci sa.

Aby sme neskončili pri „rozbitej miske“

09.01.2026

Ľudstvo sa vyvíja samo od seba, bez ohľadu na to, čo si o tom myslia vedci, filozofi, vlády, bankári či široké masy. Naša činnosť prináša do prirodzeného pohybu prírody len drobné odchýlky, ktoré však nemenia smer celkového vývoja — jeho podstatou je rast egoizmu. Tento princíp zostal nezmenený aj vtedy, keď ľudstvo dospelo k zásadnému bodu: človek začal vyrábať [...]

Siete, do ktorých sme sa nechali chytiť

05.01.2026

Počet používateľov Facebooku, WhatsAppu a Instagramu prekročil tri miliardy. To znamená, že každú z týchto platforiem používa viac ako tretina svetovej populácie. A ak vylúčime miliardy ľudí bez prístupu k internetu a stovky miliónov negramotných, hovoríme približne o polovici civilizovaných obyvateľov planéty. Ďalší renomovaní a vplyvní mediálni giganti, ako [...]

Prečo antisemitizmus pretrváva už tisíce rokov?

12.12.2025

Sily, ktoré si želajú pád Izraela, sa stávajú stále viac provokatívnymi a sofistikovanejšími. Objavujú sa nové hrozby, ktoré prekonávajú tie minulé. Antisemitizmus nie je v skutočnosti nič nové. Vnútorná nenávisť voči Židom sa tiahne celými stránkami histórie a zakaždým sa objavuje v inej podobe. Prečo je to náš osud, osud izraelského národa? [...]

Steve Witkoff, budanov, ukrajina, rokovania, abu zabi,

Začalo sa po trojstranných rokovaniach rysovať prímerie? Vojenské riešenie naberá kontúry, spor o územia však trvá

24.01.2026 22:15

Vyjednávači v emirátoch rozdelili debaty na dve skupiny, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť nečakaný posun vo vojenských otázkach.

NATO, výcvik

NATO plní sklady zbraňami a na hranicu s Ruskom nasadzuje bojové roboty

24.01.2026 21:37

Proti Rusku nasadí Aliancia robotické systémy a umelú inteligenciu, aby zastavila útok hneď v zárodku.

Arpád Tarnóczy

Zomrel politický väzeň Arpád Tarnóczy. Bol prvým prezidentom Slovenskej asociácie Maltézskeho rádu

24.01.2026 21:06

V 90. rokoch bol poslancom Národnej rady SR a neskôr aj veľvyslancom v Budapešti.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 533
Celková čítanosť: 1041283x
Priemerná čítanosť článkov: 1954x

Autor blogu

Kategórie