Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie.
Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať?
Vo výchove môže existovať mnoho rôznych prístupov. Ale to najdôležitejšie je – vychovávať v dieťati pocit blízkosti druhého, toho, kto stojí vedľa neho, aby si ľudia boli navzájom bližšie.
Psychologické základy človeka sa môžu líšiť, ale ľudia si musia uvedomiť, že ich súdržnosť, vzájomné porozumenie a zblíženie – nie fyzické, ale vnútorné – sa musia rozvíjať. Inak z ľudstva nemusí zostať nič.
Musíme pochopiť, že žijeme v integrálnom prostredí, kde je všetko prepojené. A to treba vštepovať deťom od raného veku. Dieťa musí vedieť, že práve týmto spôsobom má ľudstvo právo na existenciu, a preto sa má správať láskavo k ostatným a ostatní zase k nemu.
Vzájomná pomoc, prepojenosť, porozumenie – tieto hodnoty by mali byť súčasťou sveta pojmov dieťaťa od narodenia! Aby sme dieťa viedli k spolupráci s ostatnými, treba ho správne vychovávať. A aj keď sa mu do toho napríklad spočiatku nechce, zvyk sa stane druhou prirodzenosťou.
Lenže k tomu musí celé ľudstvo pochopiť, že sa ženie do katastrofy!
Keď sa pozrieme na dnešné kreslené filmy – postavy sa tam len bijú a pritom sa smejú! A aké kruté sú dnešné hry! Všetko je tvrdé, desivé, zlé – a pritom by to malo byť presne naopak!
Mrzí ma, že ľudstvo nič nepočuje. Ale neprekvapuje ma to – taká je totiž naša prirodzenosť. Ale to, že treba túto prirodzenosť napraviť a povzniesť sa nad ňu, si ľudstvo skôr či neskôr bude musieť uvedomiť. Zatiaľ si to bohužiaľ ešte neuvedomuje.
Na to je potrebný organizovaný tím po celom svete, aby celé ľudstvo začalo smerovať k zjednoteniu – inak nemá svet žiadnu šancu na prežitie.
Celá debata | RSS tejto debaty