Založ si blog

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 3

Európska civilizácia bola vždy modelom vysokých ideálov, slobodomyseľnosti, rovnosti, vedeckého prístupu, viery v múdrosť a silu človeka – vládcu sveta. Prečo však dnes vidíme, že sa k nám táto ideológia otočila chrbtom?

Každá vec na tomto svete zažíva narodenie, vývoj, rozkvet a potom zánik. Európsky materialistický prístup, ktorý tvrdí, že všetko je v rukách človeka, bol veľmi užitočný a racionálny. Veď v tomto prípade nepotrebujeme nejaké mystické sily. Spoliehame sa iba na to, čo máme pred sebou.

Tento európsky prístup poskytol pre rozvoj človeka a jeho postoj k životu veľa v porovnaní s filozofiami, ktoré sa vyskytovali v iných oblastiach sveta: v Indii či v arabských štátoch, kde nedávali dôraz na človeka, jeho vzdelanie a rozvoj.

Osvietenstvo prinieslo do Európy svoje hodnoty: morálku, rovnoprávnosť mužov a žien, slobodu prejavu, rovnosť. Ale dnes nimi nie sme takí nadšení, ako kedysi v dávnej minulosti.

Koniec koncov vieme, aký je doteraz v Európe silný náboženský vplyv i so všetkými jeho sloganmi o slobodnej vôli a rovnosti. V každom Európanovi žije toto vnútorné rozdvojenie: spolu, so všetkými svojimi snahami o slobodu zostáva vo svojom vnútri stále nábožný.

Pokiaľ prídete do Francúzska – do rodiska Veľkej francúzskej revolúcie, ktorá je symbolom všetkých európskych ideálov a navštívite periféria, malé mestá a dedinky, uvidíte, že je tam zachovaný život zo stredoveku, stále nemenný prístup k životu a rovnaká cirkev.

Duch, ktorého Európania dostali od Židov, pôsobil dvoma smermi. Na jednej strane priniesol do Európy ideály slobody prejavu a vyznanie viery, osvietenstvo, rovnosť a na druhej strane jej dal silné kresťanské náboženstvo so všetkými jeho stredovekými dogmami a obmedzeniami, ktoré sú v ľuďoch stále živé i v súčasnosti.

Tieto dve sily, pochádzajúce z rovnakého zdroja, pôsobia v Európanoch a nemôžu dospieť k zhode. Tým je určený európsky duch.

Prečo také nádherné myšlienky osvietenosti a rovnosti priviedli Európu ku katastrofickej situácii, ktorú vidíme dnes?

Ide o to, že to boli iba krásne heslá, ale v skutočnosti sa človek vo vnútri vôbec nezmenil. Zostal rovnaký, ako v dávnych dobách. Pokiaľ doňho vniknete trochu hlbšie, uvidíte rovnakého barbara, akým bol.

Ľudia nechápu, ako používať získanú slobodu. Veď kvôli tomu bolo nutné rozvíjať človeka tak, aby vedel, čo je „rovnosť“, aké sily sú nutné pre jej dosiahnutie a ako čeliť svojej egoistickej prirodzenosti.

Revolúcia bola vedecko-technologická, ale stále je možné zostať barbarom a pritom mať atómovú bombu. Skutočný vývoj znamená rozvoj človeka vo vnútri divocha, a to v Európe nenastalo. Ľudia sa nemenia zo samotných prekrásnych rozhovorov. Aby sme zmenili vnútro človeka, je nutná vyššia sila, ako doplnok k tej vrodenej egoistickej sile, ktorá je v nás.

A pretože tomu tak nebolo, Európania zostali takými, akými boli. Iba sa hrali na krásne filozofie, literatúru a kultúru, aby spestrili svoj život – a nič viac. Ale, ak sa ponoríte trochu hlbšie dovnútra, uvidíte, že ľudia zostali rovnakí ako pred dvomi tisícami rokov.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550293x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie