Založ si blog

Ako nájsť radosť v jednoduchom živote

V jednoduchosti leží kľúč ku šťastiu. Zmena, ktorú teraz svet potrebuje, teda nie je len vrátiť sa k základom, ale späť k jednoduchosti. Keby sme sa mohli pozrieť na našu planétu z vyššej perspektívy, ako keď astronauti popisujú svoj pohľad z vesmíru, zreteľne by sme si uvedomili, ako Zem objíma ľudstvo ohromujúcim, harmonickým, a pritom jednoduchým spôsobom, bez akéhokoľvek rozdelenia.

Koronavírus nás vedie k novému rozmeru života. Dramaticky zmenil našu rutinu a návyky, aby sme sa na seba mohli pozrieť z iného uhla pohľadu, znovu zvážiť, čo je podstatné a čo je zbytočné.

Vírus nás očistí od nášho zložitého a umelého života, nášho zvráteného a ťažkopádneho života a vracia späť dôležitosť rodinného krbu spolu s myšlienkami na správne vzdelanie a jednoduchosť, ktorú potrebujeme.

Život začíname veľmi jednoduchým spôsobom, v blízkosti prírody. Muž oplodní ženu, dieťa sa narodí a potrebuje iba základné jedlo a starostlivosť. Potom, ako dieťa rastie a vyvíja sa, rastú aj požiadavky na pozornosť a množstvo materiálnych prostriedkov.

Našou prioritou je honba za peniazmi, rozptýlenie, zábava a úspech v našej kariére. Mrháme svojou energiou a nakoniec sa cítime prázdni.

Ako starneme, znovu sme priťahovaní k jednoduchosti. Nie je to nutné len preto, že naša energia sa v priebehu rokov znižuje, čo je fyziologická realita, ale hlavne preto, že nás všetkých fantastické a zložité ozdoby sveta, ktoré sme vytvorili, už nezaujímajú. Človek si v tejto fáze života zvyčajne uvedomuje, že najjednoduchšie veci sú najvýznamnejšie. Príroda ide aj týmto smerom.

Namiesto zložitosti je príroda priťahovaná k jednoduchosti. Preto začíname život jednoduchým a prirodzeným spôsobom a tiež ho aj tak končíme. Zdá sa, že čím viac sa vyvíjame ako spoločnosť, ako sa stávame vyspelejšími ľudskými bytosťami, dosiahneme vrchol, od ktorého my ako spoločnosť začneme túžiť po jednoduchom, ale zmysluplnom živote.

Ak preskúmame kultúru, ktorú sme v priebehu rokov vytvorili – hudbu, obrazy, tanec – všetky ľudské spôsoby vyjadrovania hlbokých vnútorných pocitov a myšlienok – uvidíme, že každá vec, ktorá nás inšpiruje a ktorú obdivujeme, je vo finále blízka prirodzenosti a relatívne jednoduchá. To je budúcnosť ľudstva.

Takže po dokončení súčasnej, komplikovanej fáze, ktorú svet prechádza, to skončí a budeme cítiť rastúcu príťažlivosť k jednoduchšiemu životu, v ktorom zažijeme nespočetné množstvo príchutí, z ktorých najdôležitejšie je príchuť lásky.

Jednoduchosť nemusí nutne znamenať úbohý život, kde nie je čo robiť. Namiesto toho sa jedná o život, v ktorom sa bližšie stotožňujeme s prírodou, takže začneme cítiť úlohu, k jej naplneniu sme sa narodili, a to, čo od nás príroda chce. Všetci podvedome chceme nájsť odpoveď na túto otázku, odhaliť tajomstvo života a jeho účel. To je najjednoduchšia a tiež najhlbšia otázka života.

Koronavírus zrýchľuje vnútorné skúmanie nášho vnútra. Pod tlakom prírody sa prebudili zásadné otázky. Vírus nás očistí od nášho zložitého a umelého života, nášho zvráteného a ťažkopádneho života a vracia späť dôležitosť rodinného tepla, myšlienky na správne vzdelanie a jednoduchosť, ktorú potrebujeme.

Život je krátky a životný štýl, ktorý nás doteraz ovládal, nám neponechal čas premýšľať o jeho účele. Koronavírus nám dáva šancu. Pozýva nás k premýšľaniu a porozumenie tomu, ako skutočne žiť, nie jednoducho len existovať a prežívať. Ako? Nájdením radosti z malých, ale zmysluplných vecí v živote. Je to oveľa jednoduchšie, než sa zdá.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550265x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie