Založ si blog

Prečo je tu toľko nenávisti?

,,Ak chceš mier, priprav sa na vojnu!“ povedal latinský autor Vegetius. Rovnako tak, ak chcete lásku, pripravte sa na nenávisť.

Filmy ukazujú lásku ako neustály tok srdečnosti, starostlivosti a náklonnosti medzi ľuďmi. Ale filmy sa mýlia. Každými pozitívnymi emóciami predchádzajú emócie negatívne, čo následne spúšťa nástup pozitívneho. Rovnako ako nocou predchádza deň, nenávisť predchádza láske. Jedinou výnimkou je materská láska, ale to preto, že matka vníma svoje dieťa ako súčasť seba samej. Ale aby sme objavili skutočné emócie vo vzťahu k akejkoľvek inej osobe, musíme neustále prechádzať medzi nenávisťou a láskou v rôznych prejavoch a meniacej sa intenzite.

Faktom je, že sa jedná o princíp, ktorý hýbe celým stvorením. Vlny horúčav a studené obdobie, povodne a sucho, nenávisť a láska, to všetko sú striedavé prejavy nenávisti a lásky.

Je za tým účel: Ich rastúca intenzita, najmä na negatívnej strane, nás núti hľadať ich zdroj. Prečo je tu toľko nenávisti? Prečo je príroda tak krutá? Prečo nie som nikdy spokojný s tým, čo mám? Prečo tu nie je mier? Prečo sa bojím? Keď sa pokúsite odpovedať na tieto otázky, zistíte, že pochádzajú z rovnakého neviditeľného zdroja a že tým zdrojom je príroda alebo jednoducho realita.

Každý jednotlivý minerál, rastlina, zviera alebo človek, myšlienka, túžba alebo slovo sú vytvárané prírodou. Pokiaľ je teda príroda zdrojom všetkého, potom je všetko súčasťou prírody, súčasťou celku. A rovnako ako sú dni a noci, tak sú ľudia, ktorých nenávidím, a ľudia, ktorých milujem. Rovnako tak, keby neexistovali dni, nebolo by nocí, keby nebolo ľudí, ktorých milujem, nebolo by ľudí, ktorých nenávidím. Pravdou je, že by som nebol schopný definovať, čo milujem, čo nenávidím, kto som a kto nie som, nebyť toho všetkého, čo považujem za negatívne. Ukazuje sa, že ich so svojím obmedzeným rozhľadom vidím ako negatívne, ale nie sú; sú voči mne v opozícii, takže sa môžem učiť o sebe samom a o prírode. Nebyť ich, nemal by som ani tušenie o celej svojej existencii.

Ukazuje sa, že to, že som pocítil nenávisť voči tomu či onomu človeku, mi umožňuje zistiť, kto som a čo mám vo vnútri. V skutočnosti by som mal byť tomuto človeku vďačný. Najmúdrejší zo všetkých ľudí, kráľ Šalamún, to nazval slovami „Láska prekrýva všetky zločiny“ (Príslovia 10, 12), kde zločinom je nenávisť a láska ju prekrýva potom, čo zistíme, že nami nenávidený objekt je vlastne dar, ktorý nám bol daný. V tej chvíli sa odcudzenie rozplynie a objaví sa láska a vďačnosť.

 

Útek z mraveniska

04.12.2020

Majestátne mestá boli vždy symbolom civilizačnej slávy, ich osudom je však žalostný zánik. Čo im prorokuje naša nepokojná doba? Poďme sa pokúsiť zachytiť začiatok nového trendu. Babylon, ktorý je považovaný za prvú metropolu v histórii, kedysi žiaril veľkoleposťou a nádherou. Bol svedkom vzostupov a pádov, dokonca sa „reinkarnoval“, avšak dnes sú na zoznam [...]

Domáce násilie v čase pandémie

27.11.2020

Sme chytrí a zároveň hlúpi ľudia. Naše mozgy sa neustále vyvíjajú, stále však nemáme dostatok inteligencie na to, aby sme budovali správne vzťahy v spoločnosti a v rodine. Výsledkom toho je, že sa v Izraeli po dvoch mesiacoch karantény deväťnásobne zvýšil počet sťažností na domáce násilie. Od začiatku roka bolo zabitých 11 žien, z toho jedna malá dievčina, šesť [...]

Život nie je materská škola

21.11.2020

Pred koronavírusom bolo bežné cestovať, chodiť do reštaurácií a nakupovať v nákupných centrách. Prinášalo nám to uspokojenie, napĺňalo to náš zmysel života. Ale koronavírus všetko zmenil. Čím sa bude človek napĺňať v novom svete, do ktorého dnes vstupujeme? Sme ako deti, ktoré naraz vyrástli. Kým sú deti malé, chodí sa s nimi na prechádzky, na detské ihriská, [...]

cyklisti bicykle bicyklovanie bicykel

Nemecko schválilo plán rozvoja cyklodopravy, chce sa stať "krajinou bicyklov"

21.04.2021 20:24

Stratégia má za cieľ zvýšiť o polovicu v najbližších desiatich rokoch počet ciest na bicykli každého obyvateľa Nemecka - z priemerných 120 na 180 ročne.

Jakub Kulhánek

Česko žiada návrat všetkých zamestnancov ambasády v Moskve

21.04.2021 19:28, aktualizované: 21:14

V opačnom prípade plánuje Česko vyhostiť ďalších pracovníkov ruskej ambasády v Prahe.

ameriská ambasáda moskva

Rusko vypovedalo desiatich zamestnancov americkej ambasády v Moskve

21.04.2021 19:14

Rusko tak urobilo v reakcii na podobný krok Washingtonu z minulého týždňa.

Stromček / Smrek / Sadenie /

V banskobystrických mestských lesoch vysadia vyše 15-tisíc stromov, pomáhajú i deti z klubu Mravenisko

21.04.2021 18:51

Vďaka práci zamestnancov organizácie Mestské lesy patrí mesto pod Urpínom k najzelenším na Slovensku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 196542x
Priemerná čítanosť článkov: 2184x

Autor blogu

Kategórie