Založ si blog

Utrpenie posilňuje silu lásky

Keď sa niečo nevyvíja dobre, ľudia sa pre útechu a odpovede obracajú smerom k nebesiam. Odpradávna hľadali niečo, o čo by sa mohli oprieť vo chvíľach krízy a utrpenia.

Takže je vlastne prirodzené, čo napokon potvrdzujú aj štúdie, že táto pandémia u ľudí vyvolala hľadanie vyššej sily. Táto snaha urýchli naše odhalenie zmyslu života a pomôže nám vnútorne sa stotožniť s odpoveďou, ktorá bude nájdená v sile lásky medzi nami.

Z prieskumu Pew Research Center vyplýva, že štvrtina Američanov sa zhoduje v tom, že COVID-19 posilnil ich vieru vo vyššiu moc, zatiaľ čo len 2% tvrdí, že ju oslabil. Aj iné štúdie potvrdzujú priamu súvislosť medzi prírodnými katastrofami alebo inými krízovými okamihmi a zvýšenou tendenciou obracať sa k vyššej sile. Od začiatku pandémie sa na platforme Googlu počet vyhľadania slov „modlitba“ takmer zdvojnásobil.

Ľudia potrebujú cítiť, že majú oporu, že existuje niečo, čomu môžu veriť alebo čoho sa môžu držať. Podobne ako dieťa, ktoré sa chytí svojej matky a nepustí sa, pretože ju vníma ako to najbezpečnejšie miesto, aj my, dospelí ľudia, potrebujeme cítiť zdroj bezpečia. Vo svete okolo nás však žiadny takýto zdroj nenachádzame.

Ľudstvo sa kedysi obracalo k neživej sile prírody, ako je slnko a mesiac, ako k silám, ktoré vládnu. Dnes, keď už nie je kam sa obrátiť a nie je v čo veriť, zostáva len vyššia moc. Nie sme si však istí, kto alebo čo to presne je. Tieto otázky vyvolávajú nekonečné diskusie, hypotézy, dojmy a presvedčenie. Koniec koncov, naše srdce túži po istote, že existuje niečo, čo riadi a určuje v živote úplne všetko.

Nakoniec sa môžeme spýtať, či je dôležité poznanie presnej povahy najvyššej moci, ak nám v našich krátkych životoch na tomto svete pomáha cítiť sa bezpečnejšie. Nakoľko viera upokojuje našu vyčerpanú psychiku, natoľko sa jej držíme.

A keď sa človek cíti lepšie, je to dobré pre jeho okolie, pretože pokojní ľudia sú k sebe láskavejší. Sú menej ochotní sa hádať alebo ubližovať ostatným. Hoci sa detaily a zvyky okolo viery môžu líšiť, každý z ôsmich miliárd ľudí na svete niečomu veria a takú vieru prijímajú takmer všetci ako úplne normálne.

Tento pohľad na vieru tiež súvisí s ideou modlitby. Od vypuknutia pandémie sa viera ľudí dala dohromady v spoločných modlitbách, ktoré boli naživo vysielané masám cez sociálne siete. Dôsledky kolektívnych modlitieb sú pozitívne, pretože keď sú ľudia  presvedčení, že sa môžu spojiť s vyššou silou tým, že sa zjednotia cez spoločnú prosbu, darí sa im to prostredníctvom vzájomného prepojenia a toho, že žiadajú ako jeden. V prípade, že sa v našich životoch vyskytnú nejaké problémy, tieto nás vzájomne zväzujú. A keď sme viac zjednotení, potom naša jednota zaručene vyvolá odozvu.

Ak prekonáme priepasť medzi nami a vyjadríme tak ochotu zhromaždiť sa v jednote ku spoločnej žiadosti, ideme za hranice individuálneho ega – jediného faktora, ktorý nás oddeľuje – a tým zlepšujeme osud všetkých. Ak žiadame o blaho všetkých, a nie na úkor niekoho, je naša modlitba prijímaná. Nakoniec vôbec nezáleží na tom, prečo veríme, na koho sa obraciame, na konkrétnom náboženstve alebo metóde, ktorú praktizujeme, ani na tom, v akom jazyku sa modlíme. To, na čom záleží, je naša spoločná túžba a prosba.

V dôsledku pandémie sme dosiahli novú fázu nášho vývoja, ktorá nás nabáda k novému stupňu života, novému svetonázoru ľudstva ako jednej rodiny. Problémy, ktorým čelíme, nás tlačia vpred. Pomáhajú nám zistiť, že najvyššia moc je jedna, je pre všetkých a je možné k nej pristupovať prostredníctvom spojenia medzi nami. Ľudstvo objavuje silu lásky, ktorá sa odhaľuje v našej jednote.

Útek z mraveniska

04.12.2020

Majestátne mestá boli vždy symbolom civilizačnej slávy, ich osudom je však žalostný zánik. Čo im prorokuje naša nepokojná doba? Poďme sa pokúsiť zachytiť začiatok nového trendu. Babylon, ktorý je považovaný za prvú metropolu v histórii, kedysi žiaril veľkoleposťou a nádherou. Bol svedkom vzostupov a pádov, dokonca sa „reinkarnoval“, avšak dnes sú na zoznam [...]

Domáce násilie v čase pandémie

27.11.2020

Sme chytrí a zároveň hlúpi ľudia. Naše mozgy sa neustále vyvíjajú, stále však nemáme dostatok inteligencie na to, aby sme budovali správne vzťahy v spoločnosti a v rodine. Výsledkom toho je, že sa v Izraeli po dvoch mesiacoch karantény deväťnásobne zvýšil počet sťažností na domáce násilie. Od začiatku roka bolo zabitých 11 žien, z toho jedna malá dievčina, šesť [...]

Život nie je materská škola

21.11.2020

Pred koronavírusom bolo bežné cestovať, chodiť do reštaurácií a nakupovať v nákupných centrách. Prinášalo nám to uspokojenie, napĺňalo to náš zmysel života. Ale koronavírus všetko zmenil. Čím sa bude človek napĺňať v novom svete, do ktorého dnes vstupujeme? Sme ako deti, ktoré naraz vyrástli. Kým sú deti malé, chodí sa s nimi na prechádzky, na detské ihriská, [...]

cyklisti bicykle bicyklovanie bicykel

Nemecko schválilo plán rozvoja cyklodopravy, chce sa stať "krajinou bicyklov"

21.04.2021 20:24

Stratégia má za cieľ zvýšiť o polovicu v najbližších desiatich rokoch počet ciest na bicykli každého obyvateľa Nemecka - z priemerných 120 na 180 ročne.

Jakub Kulhánek

Česko žiada návrat všetkých zamestnancov ambasády v Moskve

21.04.2021 19:28, aktualizované: 21:14

V opačnom prípade plánuje Česko vyhostiť ďalších pracovníkov ruskej ambasády v Prahe.

ameriská ambasáda moskva

Rusko vypovedalo desiatich zamestnancov americkej ambasády v Moskve

21.04.2021 19:14

Rusko tak urobilo v reakcii na podobný krok Washingtonu z minulého týždňa.

Stromček / Smrek / Sadenie /

V banskobystrických mestských lesoch vysadia vyše 15-tisíc stromov, pomáhajú i deti z klubu Mravenisko

21.04.2021 18:51

Vďaka práci zamestnancov organizácie Mestské lesy patrí mesto pod Urpínom k najzelenším na Slovensku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 196548x
Priemerná čítanosť článkov: 2184x

Autor blogu

Kategórie