Založ si blog

Ako dlho môže pretrvať láska medzi partnermi?

Keď sa raz rozhorí oheň lásky, pohltí človeka, vynesie ho do neba, osvieti a naplní zmyslom celý jeho život. Počiatočné „palivo“, ktoré poskytuje príroda vo forme hormónov a neurotransmiterov, však z dlhodobého hľadiska nestačí.

Podľa biológov ich pôsobenie pretrváva tak tri roky. Je to obdobie nevyhnutné pre pokračovanie ľudského rodu, keď muž stráži a chráni ženu počas tehotenstva a potom sa o ňu stará počas dvoch rokov dojčenia.

Bolo by však nesprávne tvrdiť, že po troch rokoch oheň lásky určite vyhasne. Nie nadarmo je človek obdarený rozumom a s jeho pomocou dokáže nedovoliť citom ochladnúť.

Predovšetkým musíme zistiť, prečo prirodzená príťažlivosť stratila svoju silu. Príčinou môže byť fyziologický problém, ale myslím si, že 90 % párov má skôr problémy psychického charakteru. A ak je to skutočne vecou psychológie, potom máme všetko vo svojich rukách. V tomto prípade hra rieši všetko. Ako to funguje? Viac o tom za chvíľu.

Samozrejme, okrem psychológie sú podstatné aj sexuálne vzťahy medzi mužom a ženou. A tie je potrebné podporovať a rozvíjať, pretože vytvárajú pocit vzájomnosti medzi partnermi, bez ktorého rodina nemôže existovať. Bez pocitu spolupatričnosti sa rodina rýchlo zmení na formálny zväzok. Takýmto spôsobom fungujeme. Pre pocit spolupatričnosti a partnerstva potrebujú manželia fyzické spojenie. A tak je plnenie príslovečných „manželských povinností“ dôležitou súčasťou šťastnej rodiny.

A staršie páry môžu len tak sedieť a objímať sa. Tento blízky fyzický kontakt je úplne postačujúci na udržanie pocitu spolupatričnosti.

Naším hlavným problémom je, že každý aspekt života, ktorý neobnovujeme, sa stáva rutinou. To sa deje vo všetkých oblastiach. Len deti nám zakaždým dajú niečo nové, a preto ich stále milujeme. Ak by sa nemenili, stratili by sme o ne záujem. Ale stále rastú a nenechávajú nás v pokoji, pretože prebúdzajú dieťa, ktoré je v každom z nás.

Ale vo vzťahu medzi manželmi nemáme tento prirodzený podnet, takže strácame záujem jeden o druhého a pozeráme sa na seba ako na kus nábytku. Čo robiť v takomto prípade? Skúste vnútorne „vymeniť nábytok“. A najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je hra. Táto hra osvieži vyhasínajúce city a človek môže byť opäť očarený svojím partnerom.

Potrebná je len obojstranná túžba a ochota manželov urobiť vzájomné ústupky. Samozrejme, nie je to úplne jednoduché. Koniec koncov, egoizmus každého z nich bude proti a nedovolí vstup na svoje „územie“. Ak sa však manželia navzájom podporujú, vyčlenia si a vytvoria spoločné „územie“, kde sa stanú nerozlučným celkom. Ako dva kruhy, ktoré sa navzájom prelínajú.

A potom uvidia, ako sa ich cit neustále obnovuje. A čo ich prekvapí najviac – ich egoizmus, ktorý im spočiatku bránil v zblížení, sa zmení na pomocníka. Keď ho v hre prekonajú, budú ho partneri považovať za nevyhnutný faktor pri obnove vzťahu. Bude to akási „pomoc od protikladného“.

V takomto stále sa obnovujúcom vzťahu budeme vnímať oveľa intenzívnejšie potešenie. K fyzickému pocitu sa totiž pridá aj ľudský, duchovný pôžitok.

Vo fyzickom spojení zrazu pocítime niečo viac – rozkoš vyššieho stupňa, ktorá sa rozvíja a vyviera z nášho vnútra. Je prenikavejšia, ostrejšia, akoby miznúca, ale hrejivá vo vnútri, ako iskra vyššieho svetla, ktorá prebleskuje v našom spojení. Dospeli sme k nemu totiž ústupkami v záujme jednoty na ľudskej úrovni a chceme len pridať fyzickú zložku, aby bol obraz úplný.

Ako dlho môže v tomto prípade trvať láska medzi partnermi? Vyskúšajte to a posúďte sami.

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

lesby, homosexuáli

Český Senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

17.04.2024 12:24

Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák

Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

17.04.2024 12:09, aktualizované: 12:18

Prvý námestník generálneho prokurátora totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

medved

Pre výskyt medveďa by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia, navrhuje vláda

17.04.2024 12:00, aktualizované: 13:16

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 697062x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie