Založ si blog

Neistý svet a Amerika ako „svetový policajt“

Od druhej svetovej vojny je Amerika prakticky nepretržite zapojená do nejakého druhu vojny. Kórea, Vietnam, Irak, Afganistan, nehovoriac o zasahovaní na Kube a nespočetných ďalších otvorených a skrytých vojenských a politických situáciách, v ktorých sa Amerika angažovala v iných krajinách. Americká prezývka „svetový policajt“, ako ju nazval jeden článok v denníku The New York Times, má svoje opodstatnenie. Iróniou je, že Amerika to všetko robí len preto, aby dosiahla mier a pokoj. Keby mohla, tak by sa do toho nemiešala, ako to urobila na začiatku druhej svetovej vojny. Bolo by to pre Ameriku skutočne najlepšie rozhodnutie.

S dvoma poslušnými susedmi, Kanadou na severe a Mexikom na juhu, oceánom na západe a oceánom na východe, sa USA nemusia príliš obávať. Je to obrovská krajina so stovkami miliónov ľudí, robustnými výrobnými procesmi, najvyspelejšími vedeckými inštitúciami a zariadeniami na svete a bohatými prírodnými zdrojmi. Ak môže byť nejaká krajina sebestačná, sú to práve Spojené štáty.

Američania sú nabádaní, aby sa zaoberali predovšetkým, ak nie výlučne, Amerikou. O zvyšku sveta sa dozvedajú veľmi málo – a ja chápem prečo. Keby sa ostatné svetové mocnosti nesnažili spochybniť pozíciu Ameriky ako svetového lídra, pravdepodobne by sa rozhodla do globálnych záležitostí nezasahovať.

Napriek všetkému úsiliu sú však USA pre mnohých ľudí stále vysnívanou krajinou. Preto je napriek sociálnej kríze a (relatívnej) ekonomickej slabosti stále takým lákadlom pre milióny prisťahovalcov, ktorí prekonajú tisíce kilometrov, aby sa tam z Latinskej Ameriky dostali. To je tiež dôvod, prečo by sa takmer každý vedec chcel za vhodných podmienok presťahovať do USA.

Čo sa týka zvyšku sveta, situácia je oveľa neistejšia. Čína sa stavia proti Rusku a nárokuje si rozsiahle územia. Ľstivo posiela čínskych robotníkov, aby sa usadili v týchto oblastiach a oženili sa s miestnymi Ruskami. To sa v budúcnosti stane veľkým problémom.

Je tu aj otázka moslimských oblastí na juhu Ruska a južne od Ruska, ktoré sa teraz možno budú snažiť uzavrieť spojenectvo s Afganistanom, a budú pre Rusko predstavovať problém. Rusko v budúcnosti nebude môcť kontrolovať republiky, ktoré boli predtým súčasťou Sovietskeho zväzu. Medzi týmito tromi oblasťami, Ruskom, Čínou a rastúcou dominanciou islamu, vnímam budúce nebezpečenstvo.

Samozrejme, nie len tam. V dnešnej ľudskej spoločnosti, v ktorej dominuje ego, sa zdá, že existuje aj také napätie, ktoré sa dlho považovalo za prekonané. Jedným z príkladov je nedávna roztržka medzi Francúzskom, Spojeným kráľovstvom a USA v súvislosti s dohodou o jadrových ponorkách s Austráliou, a mám pocit, že v tejto oblasti nás toho čaká ešte viac.

Napriek hroziacemu nebezpečenstvu môžeme celosvetovej explózii zabrániť, ak budeme chcieť. Môžeme sa rozhodnúť, že dve svetové vojny už stačili a že chceme, aby sa ľudstvo uberalo iným smerom. Smerom, ktorý je ohľaduplnejší a založený na spolupráci. Ale chceme to? Momentálne to tak nevyzerá.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383422x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie