Založ si blog

Čo nám chýba je „normálnosť“ – energie je dosť

Napriek zvýšenej výrobe energie z obnoviteľných zdrojov a napriek spomaleniu výroby automobilov cena ropy prudko rastie. Hoci uhlie spaľuje čoraz menej elektrární, ceny uhlia tiež prudko rastú. Rastie aj cena zemného plynu a zdá sa, že dopyt po energii prevyšuje ponuku vo všetkých krajinách a pri všetkých druhoch energie. Skutočne sa energetické zdroje Zeme za niekoľko mesiacov tak drasticky zmenšili? Odpoveď znie: „Nie!“ Energie nie je nedostatok, je to vážny nedostatok „normálnosti“ v medziľudských vzťahoch. Dúfam, že súčasná kríza privedie šialenú spotrebu ľudstva aspoň trochu do rozumných medzí.

Energetická kríza naznačuje, že spotrebúvame príliš veľa. Vyrábame príliš veľa, nadbytočnú produkciu vyhadzujeme do koša, znečisťujeme pôdu, vzduch a vodu a potom sa sťažujeme, že nemáme dosť. Je to asi také rozumné, ako keby sme zabili svojich rodičov a potom požiadali súd o milosť, pretože sme nedávno osireli.

Je načase prehodnotiť všetko, čo vyrábame – ako rozdeľujeme výrobu, zisky a tovar, ktoré služby sú potrebné a ktoré zbytočné, a predovšetkým to, ako sa správame jeden k druhému. Cieľ tohto procesu by mal byť každému jasný: prežitie.

Nie sú v tom žiadne skryté motívy, žiadna túžba ovládnuť niekoho alebo ho pripraviť o moc či bohatstvo. Skutočnosť nás jednoducho núti brať do úvahy celé ľudstvo a celú planétu. Ak to neurobíme, celá naša civilizácia sa zrúti ako domček z kariet.

Pretože to stále nechápeme a trváme na tom, aby sme veci robili tak, ako sme ich robili vždy – prostredníctvom hier o moc, očakávam na severnej pologuli veľmi chladnú a bezútešnú zimu. Kvôli energetickej kríze bude veľa ľudí bývať v tmavých a studených domoch, nebude benzín do áut a obnoviteľné zdroje energie nenahradia tradičné zdroje, pretože v zime bude málo slnka. Dúfam, že nás to aspoň prinúti prehodnotiť naše priority. Ak nie, budúce leto bude ešte horšie ako toto katastrofálne, ktoré sa práve skončilo.

Viem, že mnoho ľudí sa spolieha na to, že obnoviteľné zdroje energie vyriešia energetické problémy ľudstva. Myslím si, že sa mýlia. Energie je dostatok, oveľa viac, ako skutočne potrebujeme. Zajtra by sme mohli znížiť emisie aspoň o polovicu. Ale čím viac máme, tým sme chamtivejší, takže naša túžba po energii nikdy nebude uspokojená a nikdy neprestaneme vykorisťovať planétu ani jeden druhého, kým sa nepoučíme a nezačneme sa k sebe správať ľudsky.

Sme ako rozmaznané decká, ktorým rodičia kúpia, čo si zažiadajú. Teraz našim rodičom došli peniaze a naše detstvo sa skončilo. Je načase, aby sme dospeli a správali sa ako zodpovední dospelí ľudia,

ktorí sa starajú o celé ľudstvo, ako sa matka stará o celú svoju rodinu. Ak budeme myslieť ako jedna rodina, dosiahneme stav „normálnosti“.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761282x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie