Založ si blog

Čo nám chýba je „normálnosť“ – energie je dosť

Napriek zvýšenej výrobe energie z obnoviteľných zdrojov a napriek spomaleniu výroby automobilov cena ropy prudko rastie. Hoci uhlie spaľuje čoraz menej elektrární, ceny uhlia tiež prudko rastú. Rastie aj cena zemného plynu a zdá sa, že dopyt po energii prevyšuje ponuku vo všetkých krajinách a pri všetkých druhoch energie. Skutočne sa energetické zdroje Zeme za niekoľko mesiacov tak drasticky zmenšili? Odpoveď znie: „Nie!“ Energie nie je nedostatok, je to vážny nedostatok „normálnosti“ v medziľudských vzťahoch. Dúfam, že súčasná kríza privedie šialenú spotrebu ľudstva aspoň trochu do rozumných medzí.

Energetická kríza naznačuje, že spotrebúvame príliš veľa. Vyrábame príliš veľa, nadbytočnú produkciu vyhadzujeme do koša, znečisťujeme pôdu, vzduch a vodu a potom sa sťažujeme, že nemáme dosť. Je to asi také rozumné, ako keby sme zabili svojich rodičov a potom požiadali súd o milosť, pretože sme nedávno osireli.

Je načase prehodnotiť všetko, čo vyrábame – ako rozdeľujeme výrobu, zisky a tovar, ktoré služby sú potrebné a ktoré zbytočné, a predovšetkým to, ako sa správame jeden k druhému. Cieľ tohto procesu by mal byť každému jasný: prežitie.

Nie sú v tom žiadne skryté motívy, žiadna túžba ovládnuť niekoho alebo ho pripraviť o moc či bohatstvo. Skutočnosť nás jednoducho núti brať do úvahy celé ľudstvo a celú planétu. Ak to neurobíme, celá naša civilizácia sa zrúti ako domček z kariet.

Pretože to stále nechápeme a trváme na tom, aby sme veci robili tak, ako sme ich robili vždy – prostredníctvom hier o moc, očakávam na severnej pologuli veľmi chladnú a bezútešnú zimu. Kvôli energetickej kríze bude veľa ľudí bývať v tmavých a studených domoch, nebude benzín do áut a obnoviteľné zdroje energie nenahradia tradičné zdroje, pretože v zime bude málo slnka. Dúfam, že nás to aspoň prinúti prehodnotiť naše priority. Ak nie, budúce leto bude ešte horšie ako toto katastrofálne, ktoré sa práve skončilo.

Viem, že mnoho ľudí sa spolieha na to, že obnoviteľné zdroje energie vyriešia energetické problémy ľudstva. Myslím si, že sa mýlia. Energie je dostatok, oveľa viac, ako skutočne potrebujeme. Zajtra by sme mohli znížiť emisie aspoň o polovicu. Ale čím viac máme, tým sme chamtivejší, takže naša túžba po energii nikdy nebude uspokojená a nikdy neprestaneme vykorisťovať planétu ani jeden druhého, kým sa nepoučíme a nezačneme sa k sebe správať ľudsky.

Sme ako rozmaznané decká, ktorým rodičia kúpia, čo si zažiadajú. Teraz našim rodičom došli peniaze a naše detstvo sa skončilo. Je načase, aby sme dospeli a správali sa ako zodpovední dospelí ľudia,

ktorí sa starajú o celé ľudstvo, ako sa matka stará o celú svoju rodinu. Ak budeme myslieť ako jedna rodina, dosiahneme stav „normálnosti“.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 15:52

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Žilinka

Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

27.01.2023 15:15

Alojz Baránik (SaS) požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini v Ide o pravdu: Príde najšpinavšia kampaň v histórii. Nedáme sa stiahnuť do blata Matovičom

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491462x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie