Keď sa pozrieme na politickú scénu vo svete, vidíme dva smery, ktoré sa navzájom snažia zničiť: pravý a ľavý. Striedajú sa v dominancii a ich súboje sú čoraz tvrdšie a ničivejšie. Keď sa však pozrieme na zvyšok prírody, nie je tam žiadna vojna, ale vzájomné dopĺňanie. Dokonca aj vzájomná konkurencia medzi súperiacimi stranami ich posilňuje a prospieva im. Očividne nám niečo uniká.
Vyvážený pokrok musí vždy zahŕňať obe strany: pravicu aj ľavicu. Pravica inklinuje k stabilite a tradícii, k tomu, aby zajtrajšok bol rovnaký ako dnešok. Ľavá strana je tendencia k revolúcii, k inovácii, k objavovaniu budúcnosti. Ak sa obe strany navzájom dopĺňajú, spoločnosť môže dospieť k lepším záverom, prijímať presnejšie rozhodnutia a úspešne napredovať.
„Múdry má oči v hlave“ (Kazateľ 2,14), povedal kráľ Šalamún. Inými slovami, kým nás príroda neustále tlačí dopredu, my sa musíme snažiť pochopiť jej príkazy a prispôsobiť sa im. Ak sa neprispôsobíme, nepriazeň osudu nás prekvapí a núdza nás prinúti hľadať riešenia. Keďže príroda sa neustále vyvíja, zachovanie stability zajtrajška si vyžaduje, aby sme sa na budúcnosť pripravili už dnes. Toto je správna kombinácia pravej a ľavej línie a nazýva sa „nasledovanie strednej línie“.
Udržať strednú líniu je náročné, pretože naše ego sa neustále mení a vyvíja. Čím viac sa vyvíjame, tým viac naše zmysly požadujú nové podnety a cítime väčšiu túžbu po potešení a uspokojení. Náš svet je zároveň čoraz viac prepojený a každý pohyb vykonaný jedným človekom ovplyvňuje všetkých ostatných ľudí. Stávame sa vzájomne závislými a zároveň sa prehlbuje naše vzájomné odcudzenie.
Ak chceme prežiť v 21. storočí, nezostáva nám nič iné, len vytvoriť globálne vzdelávacie systémy, ktoré nás naučia nachádzať strednú líniu medzi uspokojovaním nášho rastúceho ega a nutnosťou brať ohľad na ostatných. Ak sa nenaučíme vedome túto strednú líniu vytvárať, príroda nás k tomu donúti cestou utrpenia.
Už v 30. rokoch 20. storočia veľký kabalista a mysliteľ Baal HaSulam vo svojej inšpiratívnej eseji „Mier vo svete“ napísal: „V našej generácii, keď každému človeku pomáhajú k šťastiu všetky krajiny sveta, sa jednotlivec nevedomky stáva otrokom celého sveta, ako koliesko v stroji. … Hoci je to v podstate známe a citeľné, ľudia vo svete to ešte správne nepochopili. Prečo? Pretože taký je poriadok vývoja v prírode: činy prichádzajú skôr ako pochopenie a len prostredníctvom činov objavujeme skutočnosti, ktoré nás posúvajú vpred.“
Preto nemáme času nazvyš. Ak chceme lepší spokojnejší zajtrajšok, musíme na ňom pracovať už dnes.
Ako tézy sa to číta dobre, ale prakticky sa čo... ...
"vytvoriť globálne vzdelávacie systémy,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty