Založ si blog

Je sloboda prejavu na predaj?

Zdá sa, že vesmír je pre Elona Muska, najbohatšieho muža na svete, príliš malý. Po tom, ako sa súkromné cestovanie do vesmíru stalo realitou, je jeho ďalším cieľom ovládnuť planétu informácií. Obchodný magnát ponúkol, že kúpi Twitter za 43 miliárd dolárov, pretože verí v jeho potenciál ako globálnej platformy pre „slobodu prejavu“. Bude vďaka tomu svet skutočne slobodnejší a otvorenejší?

Bitka o riadenie Twitteru sa pravdepodobne práve začala. Muskov návrh a vyhlásenie rozochveli nervy členov správnej rady spoločnosti, ktorí už podnikajú kroky, aby miliardárovi zabránili v prevzatí populárnej siete.

Ak sa kedysi sociálne médiá a médiá všeobecne snažili tváriť ako platformy pluralizmu a slobody prejavu, teraz je jasné, že sloboda prejavu je na predaj, a že kto ovláda akcie, ovláda aj informácie.

Ľudia si prečítajú noviny, prelistujú siete, vypočujú si najrôznejšie rozprávania a potom veria, že si vyberajú svoj pohľad na svet. Je to absurdné, pretože sloboda slova a slobodná tlač v skutočnosti neexistujú a nikdy neexistovali. Príbeh vždy určoval ten, kto platí, a kto si objednáva „správy“, určuje agendu a chce ovplyvňovať verejnú mienku. Tak to bolo a tak to aj bude.

V skutočnosti je to zásluha Muska a ďalších bohatých ľudí, ktorí dnes bojujú o kontrolu, že sme pochopili, že neexistuje sloboda slova. Jasnejšie chápeme, kto ťahá za nitky a prijíma rozhodnutia v zákulisí. Kým v minulosti boli riadiace centrá anonymné, dnes je všetko transparentné a jasne vieme, ktoré noviny a ktorá sieť komu patria.

Ďalší krok, ktorý možno očakávať, je, že sa všetci bohatí spoja a budú mať plnú kontrolu v jedných rukách. Aj keby zajtra ovládol médiá prezident Biden alebo keby sa bývalý prezident Trump, ktorý má v súčasnosti zakázaný Twitter, vrátil k zrýchlenej aktivite na sociálnych sieťach, alebo keby ich vystriedalo tisíc ďalších lídrov, nič by to nezmenilo. Nad nimi sú záujmové skupiny, ktorým tečie kapitál z rúk a oni sú tými kontrolujúcimi akcionármi. Preto neexistuje žiadna reálna nádej pre slobodu prejavu.

Ak by aj existovala nádej na slobodu prejavu, akú slobodnú pravdu by nám mohli médiá povedať? Že tu a tam sú vojny? A čo by s tým mohol niekto urobiť? Mohli by poradiť, ako sa dostať z problémov? Mohli by povedať svetu niečo o jeho dobrej budúcnosti?

Pravda je taká, že sa zatiaľ žiadnemu lídrovi, novinám ani sieti nemôže podariť priblížiť svet k mieru a zmiereniu. Naopak, každý hľadá len svoje osobné záujmy. Preto sa zatiaľ nedokážeme prinútiť priznať si jednoduchý fakt: že dobrú budúcnosť možno nájsť len vtedy, keď medzi ľuďmi existujú vrúcne a priateľské väzby. Vojny, ktoré sa v súčasnosti zintenzívňujú s rastúcim egoizmom alebo vlastnými záujmami, nemajú žiadnu budúcnosť; v skutočnosti jediné, čo môžu ponúknuť, je naša záhuba.

Aby sme vystúpili z kolobehu vojen a nekonečných bojov, Twitter a ďalšie podobné médiá musia šíriť životaschopnosť mieru a vzájomného zmierenia medzi všetkými. Mohli by zohrávať dôležitú úlohu pri pozitívnom formovaní verejnej mienky a vnímania reality spoločnosti prostredníctvom príkladov z minulosti a súčasnosti o výhodách zlepšovania medziľudských vzťahov. Zatiaľ sa tento cieľ zdá byť vzdialenejší než vesmír.

 

 

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360350x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Autor blogu

Kategórie