Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a ochladzuje vzduch viac, než ho CO2 zohrieva? Nedávno publikované vedecké práce tvrdia práve to.

Štúdia, ktorú uskutočnil Národný úrad pre oceány a atmosféru, tvrdí, že „50 % pokles znečistených častíc a kvapôčok v Európe a USA súvisí s 33 % nárastom tvorby búrok v Atlantickom oceáne za posledných niekoľko desaťročí, zatiaľ čo v Tichom oceáne sa deje pravý opak – viac znečistenia a menej tajfúnov.“

Ak k tomuto nedávnemu objavu pridáme dobre známy fakt, že sopečné erupcie ochladzujú Zem, vynára sa otázka, ako potom riešiť klimatické zmeny? Budeme čistiť vzduch a ohrievať planétu? Budeme naďalej znečisťovať vzduch, aby sme ho ochladili? Alebo sa pokúsime nejakým spôsobom vyčistiť vzduch a znížiť emisie CO2 tak, aby sme neurýchlili otepľovanie ovzdušia?

Ak sa vám tieto otázky zdajú neriešiteľné, je to preto, že také sú. Sú neriešiteľné, pretože sú to nesprávne otázky; ich cieľom je „liečiť“ symptómy, a nie chorobu. To nefunguje v medicíne a nefunguje to ani v prípade klímy.

„Chorobou“, ktorá spôsobuje tieto problémy, je ľudské správanie. Bezohľadne zneužívame zdroje Zeme. Súťažíme o to, kto bude z planéty ťažiť efektívnejšie a rýchlejšie, a úplne ignorujeme skutočnosť, že si tým podrezávame konár, na ktorom sedíme.

Na vyriešenie klimatickej krízy musí ľudstvo sadnúť za okrúhly stôl a diskutovať, spoločne určiť svoje priority. Budeme sa musieť rozhodnúť, čo je pre každého z nás nevyhnutné a čo nie, a brať si len to, čo nevyhnutné je. Budeme sa musieť naučiť existovať tak, ako existuje celá príroda. Ak sa to nenaučíme sami od seba, dobrovoľne, príroda nás donúti naučiť sa to tým ťažším a bolestivejším spôsobom.

Toto riešenie sa týka nielen klimatickej krízy, ale všetkých našich problémov. V súčasnosti neexistuje jediný problém, ktorý by sa netýkal celého sveta. Pozrite sa na nedostatok potravín, ktorý spôsobila vojna na Ukrajine, pozrite sa na globálne narušenie dodávok, prudko rastúcu infláciu na celom svete, vírusy, ktoré sa nekontrolovateľne šíria, krízu počítačových čipov – všetko má vplyv na všetkých a my nemôžeme urobiť nič, aby sme tieto krízy vyriešili, pretože sa zatiaľ snažíme zachrániť sami seba namiesto toho, aby sme sa snažili zachrániť všetkých kolektívne.

Ak začneme myslieť kolektívne, nájdeme riešenia všetkých našich problémov, pretože to nie sú problémy znečistenia, inflácie alebo iných symptómov; sú to problémy v našom spojení.

Keď zmeníme účel nášho spojenia zo vzájomného vykorisťovania na vzájomnú nápravu, zistíme, že nemáme žiadne problémy. Môžeme znížiť výrobu všetkých našich produktov a stále ich budeme mať viac než dosť na to, aby sme každému zabezpečili všetky jeho potreby. Ak si prestaneme navzájom konkurovať, nebudeme mať dôvod vyčerpávať Zem. Ak nebudeme mať dôvod vyčerpávať Zem, budeme môcť zároveň znížiť emisie CO2 a aerosólov.

Pointa je v tom, že sa nemusíme starať o znižovanie znečistenia; musíme sa starať o zlepšovanie nášho spojenia. Ak vytvoríme silné prepojenia na celom svete, ostatné naše problémy zmiznú, akoby nikdy neexistovali.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 888848x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie