Založ si blog

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a ochladzuje vzduch viac, než ho CO2 zohrieva? Nedávno publikované vedecké práce tvrdia práve to.

Štúdia, ktorú uskutočnil Národný úrad pre oceány a atmosféru, tvrdí, že „50 % pokles znečistených častíc a kvapôčok v Európe a USA súvisí s 33 % nárastom tvorby búrok v Atlantickom oceáne za posledných niekoľko desaťročí, zatiaľ čo v Tichom oceáne sa deje pravý opak – viac znečistenia a menej tajfúnov.“

Ak k tomuto nedávnemu objavu pridáme dobre známy fakt, že sopečné erupcie ochladzujú Zem, vynára sa otázka, ako potom riešiť klimatické zmeny? Budeme čistiť vzduch a ohrievať planétu? Budeme naďalej znečisťovať vzduch, aby sme ho ochladili? Alebo sa pokúsime nejakým spôsobom vyčistiť vzduch a znížiť emisie CO2 tak, aby sme neurýchlili otepľovanie ovzdušia?

Ak sa vám tieto otázky zdajú neriešiteľné, je to preto, že také sú. Sú neriešiteľné, pretože sú to nesprávne otázky; ich cieľom je „liečiť“ symptómy, a nie chorobu. To nefunguje v medicíne a nefunguje to ani v prípade klímy.

„Chorobou“, ktorá spôsobuje tieto problémy, je ľudské správanie. Bezohľadne zneužívame zdroje Zeme. Súťažíme o to, kto bude z planéty ťažiť efektívnejšie a rýchlejšie, a úplne ignorujeme skutočnosť, že si tým podrezávame konár, na ktorom sedíme.

Na vyriešenie klimatickej krízy musí ľudstvo sadnúť za okrúhly stôl a diskutovať, spoločne určiť svoje priority. Budeme sa musieť rozhodnúť, čo je pre každého z nás nevyhnutné a čo nie, a brať si len to, čo nevyhnutné je. Budeme sa musieť naučiť existovať tak, ako existuje celá príroda. Ak sa to nenaučíme sami od seba, dobrovoľne, príroda nás donúti naučiť sa to tým ťažším a bolestivejším spôsobom.

Toto riešenie sa týka nielen klimatickej krízy, ale všetkých našich problémov. V súčasnosti neexistuje jediný problém, ktorý by sa netýkal celého sveta. Pozrite sa na nedostatok potravín, ktorý spôsobila vojna na Ukrajine, pozrite sa na globálne narušenie dodávok, prudko rastúcu infláciu na celom svete, vírusy, ktoré sa nekontrolovateľne šíria, krízu počítačových čipov – všetko má vplyv na všetkých a my nemôžeme urobiť nič, aby sme tieto krízy vyriešili, pretože sa zatiaľ snažíme zachrániť sami seba namiesto toho, aby sme sa snažili zachrániť všetkých kolektívne.

Ak začneme myslieť kolektívne, nájdeme riešenia všetkých našich problémov, pretože to nie sú problémy znečistenia, inflácie alebo iných symptómov; sú to problémy v našom spojení.

Keď zmeníme účel nášho spojenia zo vzájomného vykorisťovania na vzájomnú nápravu, zistíme, že nemáme žiadne problémy. Môžeme znížiť výrobu všetkých našich produktov a stále ich budeme mať viac než dosť na to, aby sme každému zabezpečili všetky jeho potreby. Ak si prestaneme navzájom konkurovať, nebudeme mať dôvod vyčerpávať Zem. Ak nebudeme mať dôvod vyčerpávať Zem, budeme môcť zároveň znížiť emisie CO2 a aerosólov.

Pointa je v tom, že sa nemusíme starať o znižovanie znečistenia; musíme sa starať o zlepšovanie nášho spojenia. Ak vytvoríme silné prepojenia na celom svete, ostatné naše problémy zmiznú, akoby nikdy neexistovali.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550305x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie