Založ si blog

Nepotrebujeme ekonómov bez zodpovednosti

Jeden ekonóm sa so mnou podelil o to, že o ekonómoch sa hovorí, že zajtra vám povedia, čo sa stalo včera.

Keďže sa svet topí vo víre finančných a hospodárskych kríz, potrebujeme ekonómov, ktorí nám povedia nielen to, čo sa stalo, ale aj to, čo bude ďalej, a hlavne, čo s tým treba robiť. Ekonómovia, ktorí predvádzajú svoje fantastické grafy rozložené na viacerých displejoch, ktorí hovoria o modeloch bez toho, aby nám povedali, čo konkrétne by sme mali urobiť, aby sme zastavili globálnu hospodársku lavínu, sú bezcenní. Nepotrebujeme ich.

Ekonómovia majú veľa priestoru v hlavnom vysielacom čase a ten využívajú na to, aby nám povedali, čo sa deje. Na to, aby nám povedali, čo sa deje, ich však nepotrebujeme, pretože sa to deje nám. Potrebujeme ich, aby nám povedali, čo máme robiť, a tu všetci mlčia.

Je to ako keby mi odborník na mikroekonomiku radil, ako mám viesť domácnosť. Tomuto ekonómovi som skutočne dôveroval, ale zrazu som zistil, že si nemôžem kúpiť to jedlo alebo ten spotrebič, ktorý chcem, prípadne nemôžem zaplatiť deťom mimoškolské kurzy. Aký vzťah by som mal mať k takémuto „ekonómovi“?

Toto sa nám deje aj na makroúrovni. Namiesto toho, aby hľadali dostatočne hlbokú dieru, do ktorej by sa mohli schovať, ekonómovia nás, obyčajných smrteľníkov, blahosklonne poučujú o tom, prečo na pultoch supermarketov nie je detská výživa, prečo inflácia prudko rastie a prečo benzín stojí viac ako 5 dolárov za galón. (Mimochodom, v Izraeli je dvakrát drahší ako v USA.)

Cieľom ekonómie je predvídať, čo sa môže stať, a rovnako dôležité je, ako sa na to pripraviť. Je jasné, že existujú nepredvídateľné udalosti. Skutoční odborníci by však mali do svojich modelov zahrnúť aj prípravu na nepredvídateľné udalosti a radiť tým, ktorí tvoria politiku, ako sa na ne pripraviť. Takto, keď príde pokles, nezostaneme bezradní a nešťastní ako teraz.

Ekonómovia musia vytýčiť hranicu, stanoviť limity a upozorniť, ktoré kroky si ľudstvo nemôže dovoliť kvôli ich dôsledkom. Keď ekonómovia dokážu, že sú schopní vytvoriť modely, ktoré zaručia stabilitu pre ľudstvo alebo aspoň stabilitu krajiny, mali by vystúpiť z miesta poradcov a zaradiť sa medzi tých, ktorí tvoria politiku.

Ako takí budú mať veľkú moc, pretože nás budú môcť ovplyvňovať prostredníctvom nášho najcitlivejšieho miesta: žalúdka. Ak spoľahlivý ekonóm varuje, že zajtra nám dôjde obilie alebo voda, každý ho bude počúvať. Ak budú len vydávať hrubé správy na lesklom papieri, nebudú stáť ani za cenu papiera, na ktorom sú ich správy napísané.

Môžem si spočítať svoje peniaze v banke, ak nejaké mám, na to nepotrebujem ekonómov. Potrebujem ich však na to, aby mi povedali, kedy začína svet strácať rovnováhu a čo s tým treba robiť, pretože to v budúcnosti ovplyvní môj bankový účet.

Ak by sa ekonómovia cítili zodpovední za to, čo sa deje, a ľutovali by, že nás včas nevarovali, dalo by sa im to prepáčiť. Ak však zostávajú v kresle komentátorov a necítia zodpovednosť za blaho sveta, potom vôbec nemá zmysel takých mať.

Nový začiatok pre Latinskú Ameriku je možný

17.08.2022

Cítim veľké sympatie k Latinskej Amerike a k mojim študentom v tejto krajine; sociálno-ekonomické otrasy, ktoré prežívajú, ma zarmucujú a zdieľam ich obavy a bolesť. Situácia v celom svete sa zhoršuje a ani latinskoamerické krajiny neočakávajú dobrú budúcnosť, najmä vzhľadom na vysoké životné náklady, k čomu prispieva aj nárast cien pohonných hmôt. Nedávne [...]

Éra spolupatričnosti

13.08.2022

Prečo sa čoraz viac zdá, že človek je pre svoje okolie tyranom? Medzi národmi, v osobných vzťahoch, so spolupracovníkmi, medzi rovesníkmi v škole a voči prírode sme nešikovní ako slon v porceláne, rozbíjame všetko, čoho sa dotkneme, a zanechávame za sebou chaotický neporiadok. Má to svoj dôvod: svet okolo nás sa mení. Zatiaľ čo sme uväznení v predstave, že musíme [...]

Čaká nás hromadná samovražda?

10.08.2022

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres minulý týždeň povedal, že ľudstvo čelí kolektívnej samovražde. Ako uviedol denník The Guardian, Guterres povedal na zhromaždení ministrov zo 40 krajín, ktorí sa v pondelok stretli, aby diskutovali o klimatickej kríze: „Polovica ľudstva je ohrozená v dôsledku záplav, sucha, extrémnych búrok a požiarov. Žiadny národ nie je [...]

Charkov

Deň, keď v Charkove zabili sedemnásť ľudí

19.08.2022 16:27

Hrozný deň, výbuchy, požiare, trosky, spod ktorých sa ľudia nevedia dostať. Pretože sú hluchonemí, nepočujú záchranárov a nereagujú.

zdravotne sestry

Lekárski odborári vedia, aké platy im štát núka. Koľko priemerne za rok zarobí lekár, či sestra v EÚ?

19.08.2022 15:57

Lekárske odborové združenie tvrdí, že vláda neprináša riešenie situácie v zdravotníctve. Rokovania o mzdách nemocničných lekárov pokračujú.

Opičie Kiahne

Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní

19.08.2022 15:19, aktualizované: 16:01

Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na 12.

Záporožská jadrová elektráreň / Záporožie / Elektráreň /

Guterres vyzval Rusko, aby neodpojilo Záporožskú elektráreň od Ukrajiny

19.08.2022 14:25

Generálny tajomník OSN tak reagoval na tvrdenia Kyjeva, že Rusi sa to chystajú urobiť.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 196
Celková čítanosť: 391220x
Priemerná čítanosť článkov: 1996x

Autor blogu

Kategórie