Založ si blog

Nepotrebujeme ekonómov bez zodpovednosti

Jeden ekonóm sa so mnou podelil o to, že o ekonómoch sa hovorí, že zajtra vám povedia, čo sa stalo včera.

Keďže sa svet topí vo víre finančných a hospodárskych kríz, potrebujeme ekonómov, ktorí nám povedia nielen to, čo sa stalo, ale aj to, čo bude ďalej, a hlavne, čo s tým treba robiť. Ekonómovia, ktorí predvádzajú svoje fantastické grafy rozložené na viacerých displejoch, ktorí hovoria o modeloch bez toho, aby nám povedali, čo konkrétne by sme mali urobiť, aby sme zastavili globálnu hospodársku lavínu, sú bezcenní. Nepotrebujeme ich.

Ekonómovia majú veľa priestoru v hlavnom vysielacom čase a ten využívajú na to, aby nám povedali, čo sa deje. Na to, aby nám povedali, čo sa deje, ich však nepotrebujeme, pretože sa to deje nám. Potrebujeme ich, aby nám povedali, čo máme robiť, a tu všetci mlčia.

Je to ako keby mi odborník na mikroekonomiku radil, ako mám viesť domácnosť. Tomuto ekonómovi som skutočne dôveroval, ale zrazu som zistil, že si nemôžem kúpiť to jedlo alebo ten spotrebič, ktorý chcem, prípadne nemôžem zaplatiť deťom mimoškolské kurzy. Aký vzťah by som mal mať k takémuto „ekonómovi“?

Toto sa nám deje aj na makroúrovni. Namiesto toho, aby hľadali dostatočne hlbokú dieru, do ktorej by sa mohli schovať, ekonómovia nás, obyčajných smrteľníkov, blahosklonne poučujú o tom, prečo na pultoch supermarketov nie je detská výživa, prečo inflácia prudko rastie a prečo benzín stojí viac ako 5 dolárov za galón. (Mimochodom, v Izraeli je dvakrát drahší ako v USA.)

Cieľom ekonómie je predvídať, čo sa môže stať, a rovnako dôležité je, ako sa na to pripraviť. Je jasné, že existujú nepredvídateľné udalosti. Skutoční odborníci by však mali do svojich modelov zahrnúť aj prípravu na nepredvídateľné udalosti a radiť tým, ktorí tvoria politiku, ako sa na ne pripraviť. Takto, keď príde pokles, nezostaneme bezradní a nešťastní ako teraz.

Ekonómovia musia vytýčiť hranicu, stanoviť limity a upozorniť, ktoré kroky si ľudstvo nemôže dovoliť kvôli ich dôsledkom. Keď ekonómovia dokážu, že sú schopní vytvoriť modely, ktoré zaručia stabilitu pre ľudstvo alebo aspoň stabilitu krajiny, mali by vystúpiť z miesta poradcov a zaradiť sa medzi tých, ktorí tvoria politiku.

Ako takí budú mať veľkú moc, pretože nás budú môcť ovplyvňovať prostredníctvom nášho najcitlivejšieho miesta: žalúdka. Ak spoľahlivý ekonóm varuje, že zajtra nám dôjde obilie alebo voda, každý ho bude počúvať. Ak budú len vydávať hrubé správy na lesklom papieri, nebudú stáť ani za cenu papiera, na ktorom sú ich správy napísané.

Môžem si spočítať svoje peniaze v banke, ak nejaké mám, na to nepotrebujem ekonómov. Potrebujem ich však na to, aby mi povedali, kedy začína svet strácať rovnováhu a čo s tým treba robiť, pretože to v budúcnosti ovplyvní môj bankový účet.

Ak by sa ekonómovia cítili zodpovední za to, čo sa deje, a ľutovali by, že nás včas nevarovali, dalo by sa im to prepáčiť. Ak však zostávajú v kresle komentátorov a necítia zodpovednosť za blaho sveta, potom vôbec nemá zmysel takých mať.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Li Šang-fu

Iba krátke podanie rúk. Čínsky generál odmietol rokovať s Austinom na fóre v Singapure

03.06.2023 10:30

Americký minister obrany tvrdí, že USA si neželajú novú studenú vojnu. Zároveň varoval, že tento postoj môže prispieť k nedorozumeniam a konfliktom v regióne.

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550312x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie