Založ si blog

Nepotrebujeme ekonómov bez zodpovednosti

Jeden ekonóm sa so mnou podelil o to, že o ekonómoch sa hovorí, že zajtra vám povedia, čo sa stalo včera.

Keďže sa svet topí vo víre finančných a hospodárskych kríz, potrebujeme ekonómov, ktorí nám povedia nielen to, čo sa stalo, ale aj to, čo bude ďalej, a hlavne, čo s tým treba robiť. Ekonómovia, ktorí predvádzajú svoje fantastické grafy rozložené na viacerých displejoch, ktorí hovoria o modeloch bez toho, aby nám povedali, čo konkrétne by sme mali urobiť, aby sme zastavili globálnu hospodársku lavínu, sú bezcenní. Nepotrebujeme ich.

Ekonómovia majú veľa priestoru v hlavnom vysielacom čase a ten využívajú na to, aby nám povedali, čo sa deje. Na to, aby nám povedali, čo sa deje, ich však nepotrebujeme, pretože sa to deje nám. Potrebujeme ich, aby nám povedali, čo máme robiť, a tu všetci mlčia.

Je to ako keby mi odborník na mikroekonomiku radil, ako mám viesť domácnosť. Tomuto ekonómovi som skutočne dôveroval, ale zrazu som zistil, že si nemôžem kúpiť to jedlo alebo ten spotrebič, ktorý chcem, prípadne nemôžem zaplatiť deťom mimoškolské kurzy. Aký vzťah by som mal mať k takémuto „ekonómovi“?

Toto sa nám deje aj na makroúrovni. Namiesto toho, aby hľadali dostatočne hlbokú dieru, do ktorej by sa mohli schovať, ekonómovia nás, obyčajných smrteľníkov, blahosklonne poučujú o tom, prečo na pultoch supermarketov nie je detská výživa, prečo inflácia prudko rastie a prečo benzín stojí viac ako 5 dolárov za galón. (Mimochodom, v Izraeli je dvakrát drahší ako v USA.)

Cieľom ekonómie je predvídať, čo sa môže stať, a rovnako dôležité je, ako sa na to pripraviť. Je jasné, že existujú nepredvídateľné udalosti. Skutoční odborníci by však mali do svojich modelov zahrnúť aj prípravu na nepredvídateľné udalosti a radiť tým, ktorí tvoria politiku, ako sa na ne pripraviť. Takto, keď príde pokles, nezostaneme bezradní a nešťastní ako teraz.

Ekonómovia musia vytýčiť hranicu, stanoviť limity a upozorniť, ktoré kroky si ľudstvo nemôže dovoliť kvôli ich dôsledkom. Keď ekonómovia dokážu, že sú schopní vytvoriť modely, ktoré zaručia stabilitu pre ľudstvo alebo aspoň stabilitu krajiny, mali by vystúpiť z miesta poradcov a zaradiť sa medzi tých, ktorí tvoria politiku.

Ako takí budú mať veľkú moc, pretože nás budú môcť ovplyvňovať prostredníctvom nášho najcitlivejšieho miesta: žalúdka. Ak spoľahlivý ekonóm varuje, že zajtra nám dôjde obilie alebo voda, každý ho bude počúvať. Ak budú len vydávať hrubé správy na lesklom papieri, nebudú stáť ani za cenu papiera, na ktorom sú ich správy napísané.

Môžem si spočítať svoje peniaze v banke, ak nejaké mám, na to nepotrebujem ekonómov. Potrebujem ich však na to, aby mi povedali, kedy začína svet strácať rovnováhu a čo s tým treba robiť, pretože to v budúcnosti ovplyvní môj bankový účet.

Ak by sa ekonómovia cítili zodpovední za to, čo sa deje, a ľutovali by, že nás včas nevarovali, dalo by sa im to prepáčiť. Ak však zostávajú v kresle komentátorov a necítia zodpovednosť za blaho sveta, potom vôbec nemá zmysel takých mať.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383451x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie