Založ si blog

Čaká nás hromadná samovražda?

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres minulý týždeň povedal, že ľudstvo čelí kolektívnej samovražde. Ako uviedol denník The Guardian, Guterres povedal na zhromaždení ministrov zo 40 krajín, ktorí sa v pondelok stretli, aby diskutovali o klimatickej kríze: „Polovica ľudstva je ohrozená v dôsledku záplav, sucha, extrémnych búrok a požiarov. Žiadny národ nie je imúnny. Napriek tomu naďalej živíme svoju závislosť na fosílnych palivách.“ Dodal: „Máme na výber. Spoločné činy alebo spoločná samovražda. Je to v našich rukách.“ Naozaj by som nebol prekvapený, keby ľudstvo postihol katastrofálny osud. Naše ego nám nedovoľuje myslieť na nikoho iného, len na seba. S týmto postojom „jedzme a pime, zajtra aj tak zomrieme“ (Izaiáš 22:13) si určite sami privodíme smrť.

Ale kým sa tak stane, čaká nás ešte nejedná tragédia. Lesné požiare zúrili počas víkendu v Európe, Severnej a Južnej Amerike; rekordné horúčavy zachvátili kontinent od Portugalska po Veľkú Britániu; sucho v Afrike, horúčavy v Indii a južnej Ázii a nespočetné množstvo paralelne idúcich katastrof, ktoré The Guardian nespomenul, sú iba predohrou toho, čo príde. Uvidíme, ako sa Zem obráti naruby; ľudia budú hľadať úkryty, ale nebudú mať kam utiecť, zostane nám len naša Zem. Pokiaľ nebudeme ťahať za jeden povraz a nepovznesieme sa nad svoje ego, toto bude istý osud ľudstva.

Pán Guterres tiež dodal, že verí, že riešenie spočíva v podpore obnoviteľných zdrojov energie. Povedal: „Ako akcionári multilaterálnych rozvojových bánk musia rozvinuté krajiny požadovať okamžité dodanie investícií a pomoci potrebnej na rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie.“ Požadoval, aby banky zmenili svoje „zastarane koncepty a stratégie“, aby prevzali väčšie riziko a investovali do obnoviteľných zdrojov energie.

Tu sa v našich názoroch výrazne líšime. Nevidel som jediný dôkaz, že obnoviteľné zdroje energie zlepšujú klímu. Ako to vidím ja, cieľom programu zmeny klímy je pritiahnuť bohatstvo od všetkých ostatných a rozdať ho svojim zástancom. Nevidím, že by sa niečo dialo okrem prevodu peňazí k zástancom za zmenu klímy. V podstate hovoria: „Dajte nám peniaze, my už budeme vedieť čo s nimi“. Je to pevne daná hra, jednosmerná cesta a nič dobré z toho nepríde.

Môžeme prejsť na elektrické autá a vytlačiť benzín, prejsť na solárne panely na výrobu elektriny a zakázať uhlie, ale nezvráti to zmeny klímy. OSN je kulisou pre slová, ale to je všetko. Je to miesto, kde sa stretávajú tajní agenti z celého sveta, ale nie je to miesto pre pozitívne činy, ktoré pomôžu svetu. Takže ak niekto vkladá svoje nádeje do OSN alebo do ktoréhokoľvek z jej zástupcov, nemal by sa na to spoliehať; nebude z toho nič dobré.

Ak sa nechceme vrátiť do doby kamennej, našou jedinou nádejou je pomôcť si navzájom povzniesť sa nad naše ego. Nezvládneme to sami, ale môžeme si navzájom pomáhať.

Ego je základom ľudskej prirodzenosti; nič v nás nie je mocnejšie. To je dôvod, prečo ľudia radšej zomrú, ako by mali priznať porážku. A to nás vedie na kraj kolektívnej samovraždy.

Ak sa nám však podarí obrátiť svoj hnev z druhých na naše vlastné ego, ktoré nás štve proti sebe, potom máme šancu. Musíme si urobiť jasný obraz o našej budúcnosti, bez akýchkoľvek filtrov a uvedomiť si, čo pre seba a pre svoje deti pripravujeme. Možno, že ak sa na našu budúcnosť pozrieme triezvymi očami, budeme mať odhodlanie povzniesť sa, vyhnúť sa hroziacej apokalypse a obrátiť sa k rozumnejšej, ohľaduplnejšej, a teda udržateľnej ľudskej spoločnosti.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419444x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie