Založ si blog

Nový začiatok pre Latinskú Ameriku je možný

Cítim veľké sympatie k Latinskej Amerike a k mojim študentom v tejto krajine; sociálno-ekonomické otrasy, ktoré prežívajú, ma zarmucujú a zdieľam ich obavy a bolesť. Situácia v celom svete sa zhoršuje a ani latinskoamerické krajiny neočakávajú dobrú budúcnosť, najmä vzhľadom na vysoké životné náklady, k čomu prispieva aj nárast cien pohonných hmôt.
Nedávne protesty v Argentíne, Ekvádore a Paname, ako aj v ďalších latinskoamerických krajinách, ktoré vyvolala hospodárska kríza, sú pravdepodobne len predzvesťou sociálnych nepokojov v nasledujúcich mesiacoch. Je pravdepodobné, že vlády v regióne nebudú schopné splniť požiadavky ľudí na zníženie životných nákladov, aby upokojili ich obavy a nespokojnosť.
Na prekonanie krízy navrhujem, aby sa Latinskí Američania pokúsili znížiť svoje nároky na materiálny život a nezavádzali do svojho spôsobu života každý západný vzor, ktorý sa im ponúka. Je pre nich dobré viesť menej rozvinutý životný štýl a byť spokojní s tým, čo majú.
Rovnako západné krajiny by ich mali nechať ísť a nevnucovať im svoju kultúru a konzumný spôsob života, ktorý Západ považuje za znak pokroku a rozvoja. Popredný kabalista Jehuda Ašlag správne napísal, že „sa dozvedáme, aké strašné zlo spôsobujú tie národy, ktoré menšinám vnucujú svoju vládu a zbavujú ich slobody bez toho, aby im umožnili žiť svoj život podľa zvykov, ktoré zdedili po svojich predkoch. Nepovažujú sa za nič menej ako za vrahov.“ (Sloboda)
Tieto národy nezískajú mier a dobro prostredníctvom materiálneho rozvoja. Naopak, rozvinuté národy prinášajú autentickým národom na celom svete skazu, ako sa to kedysi stalo pôvodným obyvateľom Spojených štátov. Latinskí Američania sa už nedokážu uspokojiť s tým, čo majú, kvôli vplyvu Západu a nebudú schopní stabilizovať sa a zostať na rovnakej úrovni existencie ako západné krajiny.
Najväčším nebezpečenstvom, ktorému Latinská Amerika čelí, je nekontrolované šírenie a komercializácia nelegálnych drog, čo je veľmi nešťastné. Sú to krásne krajiny s dobrými ľuďmi, ale ničí ich snaha o umelé zvýšenie životnej úrovne.
Čím viac sa národ rozvíja, tým viac sa v ňom rozvíja sebectvo, s ktorým prichádza odstup, chlad a sociálne odcudzenie medzi ľuďmi. Prirodzené spojenie, ktoré kedysi existovalo medzi ľuďmi, živočíchmi a celou prírodou, teda pocit, že všetci sú spojení v jednom systéme, sa stráca. Je potrebné ho obnoviť prostredníctvom vzdelávania a následnou realizáciou, aby sme skutočne zažili trvalú zmenu k lepšiemu.
Veľmi sa mi páči charakter Latinskej Ameriky. Majú priamy prístup k druhým a k svetu. Nie sú to neúprimní ľudia, ktorí sa s vami pekne rozprávajú a pritom držia za chrbtom nôž alebo mačetu, nemajú zlomyseľné myšlienky. Dnes sa však vyvíjajú bez svojho dobročinného úmyslu, len podľa toho, čo sa im diktuje, nie podľa duše. Musia sa snažiť a do popredia postaviť vzájomné spojenie a uplatňovať vzájomnú starostlivosť a zodpovednosť, ktorá sa vedome stratila.

 

Počujeme hlas prírody?

05.06.2023

Matka príroda nám posiela prírodné katastrofy, záplavy, zemetrasenia a suchá, aby nami otriasla a vytrhla nás z nášho súčasného spôsobu života, v ktorom prevláda sebecký vzorec správania – vykorisťovanie, manipulácia a nenávisť v našich vzťahoch a priviedla nás k opačnému spôsobu života – k vzťahom, v ktorých sa navzájom podporujeme a dopĺňame, ako je [...]

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.

Bratislava / Električka / Dažde / Búrka /

Bratislavu zasiahla silná búrka. Doprava kolabovala, hasiči vyťahovali autá zo zatopených podjazdov

08.06.2023 17:17, aktualizované: 20:30

Hlavné mesto priblížilo, že išlo o naozaj mimoriadne intenzívne zrážky, ktoré kanalizácia napriek pravidelnej údržbe nestíha odvádzať.

smeti, Lučenec

Odpadová kríza v Lučenci: Na uliciach sa hromadia smeti a množia potkany, ľudia sú znechutení

08.06.2023 17:00

Hromadiaci sa odpad na sídliskách aj pred rodinnými domami je v Lučenci momentálne najhorúcejšou témou. Ľudia kritizujú zníženú frekvenciu vývozu „smetí“, pričom cena zostala rovnaká.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 551725x
Priemerná čítanosť článkov: 2006x

Autor blogu

Kategórie