Založ si blog

Nová definícia šťastia a bezpečnosti

Pre mnohých ľudí je šťastie pocit, že sú svojou spoločnosťou milovaní, akceptovaní a v bezpečí. Cítime sa bezpečne, keď máme víziu pozitívnej budúcnosti. Optimistický pocit z budúcnosti nám dáva dôvod žiť. Ak ho stratíme, stávame sa skľúčenými a niekedy dokonca schopnými samovraždy. Budúcnosť je pre nás dôležitejšia ako prítomnosť; rozjasňuje alebo zatemňuje prítomnosť, preto je veľmi dôležité, aby sme pochopili, ako si vybudovať bezpečnú budúcnosť, kde budeme obklopení láskou a priateľstvom.

V súčasnosti sa pre pocit bezpečia obklopujeme poistkami, dôchodkovými fondami a podobne. Ale v konečnom dôsledku sa len veľmi málo ľudí cíti pokojne a bezpečne, pokiaľ ide o budúcnosť.
V minulosti bola rodina zdrojom lásky aj istoty. Dnes sú rodinné väzby natoľko pretrhané, že sa na nich v núdzi už nemôžeme spoľahnúť. Cítime sa osamelí, žijeme v dobe odcudzenia a izolácie.

Namiesto toho, aby sme boli pripútaní k milujúcej rodine, sme dnes pripútaní k celému svetu. Ľudstvo sa stalo globálnou sieťou, v ktorej sa všetci cítia prepojení, navzájom sa ovplyvňujú a sú na sebe závislí. Ľudstvo akoby sedelo v člne, ktorý je unášaný rozbúrenými vodami; sme na sebe závislí kvôli prežitiu, ale neznášame sa a nechceme, aby ostatní na palube žili. V takomto stave sa samozrejme cítime neisto a nemilovaní.

Takýto stav v nás môže vyvolať chuť vzdať sa, ale môžeme ho vnímať aj ako výzvu, odrazový mostík pre ďalšiu úroveň nášho rozvoja. Aby sme to dokázali, musíme obrátiť vzájomnú negatívnu závislosť, ktorú nám vnútila realita, na pozitívnu, ako sú rodinné väzby, ktoré sme cítili kedysi.

V takýchto vzťahoch sa nechceme navzájom zničiť. Naopak, chceme sa vzájomne podporovať a pomáhať si. Tvorbou systému, v ktorom si všetci pomáhame, vytvárame spoločnosť, v ktorej sa každý stará o každého, a začíname vytvárať pocity lásky a bezpečia na sociálnej úrovni. Táto úroveň je oveľa obohacujúcejšia ako byť milovaný len niekoľkými členmi rodiny; je to úplne iné vnímanie spoločnosti, pocit blízkosti všetkých ľudí. Je to šťastie na novej, hlbšej a oveľa silnejšej úrovni.

V stave, keď sa všetci členovia spoločnosti cítia navzájom blízki, každý prispieva svojimi schopnosťami k spoločnému dobru a teší sa z prínosu ostatných. Spoločnosť sa stáva telom, ktorého členovia sú jeho bunkami a orgánmi: Každý z nich má svoju jedinečnú úlohu, ale všetci pracujú na tom istom cieli s rovnakou absolútnou oddanosťou a láskou.

Už teraz sme navzájom prepojení a závislí. Naše spojenia nemôžeme prerušiť, takže našou jedinou možnosťou je ísť vpred. Keďže sa tomuto procesu bránime, cítime sa čoraz viac vystrašení a osamelí vo svete, v ktorom sme závislí od nepriateľov. Ak tento proces prijmeme, budeme sa cítiť, ako som práve opísal, ako bunky pracujúce v harmónii pre blaho tela, cítiť sa bezpečne a milovaní všetkými.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419446x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie