Založ si blog

Stretnutie s Michailom Gorbačovom – vodcom, ktorý rozumel ľuďom

Odchod Michaila Gorbačova mi pripomenul krátky rozhovor, ktorý som s ním mal. Ešte predtým, ako som sa s ním stretol, som mal dojem, že je to naozaj iný typ politika. Nebol vo svojej podstate zlý, rozumel ľuďom a mal blízko k obyčajným ľuďom. Myslím si, že v nemožnom rámci, v ktorom pôsobil, robil, čo mohol, a to v prospech všetkých. Keby ho neboli zosadili z postu vodcu Sovietskeho zväzu, bol by pre svoju krajinu a pre svet urobil dobrého ešte viac.

V čase, keď som sa s ním stretol, v novembri 2005, bol už takmer štrnásť rokov mimo svojej funkcie. Napriek tomu sa stále snažil pomôcť urobiť svet lepším. Stretli sme sa na konferencii v japonskom Tokiu. V tom čase som bol členom Rady svetovej múdrosti („World Wisdom Council“ – WWC) a on bol čestným predsedom tejto organizácie, ktorú viedol profesor Ervin Laszlo.

Vtedy nadácia „Goi Peace Foundation“ so sídlom v Japonsku pozvala WWC na konferenciu do Tokia, aby sa zúčastnila na jej iniciatíve s názvom Vytváranie novej civilizácie. Hlavným bodom podujatia bola séria prejavov v sále v centre Tokia pred 5 000 poslucháčmi vrátane veľvyslancov a ďalších predstaviteľov zo 46 krajín.

Večer pred podujatím sa členovia WWC stretli na spoločenskom stretnutí, ktoré sa nieslo v uvoľnenejšom tóne než tie formálne diskusie. V ten večer som si vymenil niekoľko slov s Gorbačovom. Bol veľmi priateľský a neformálny, čo je to posledné, čo by ste od bývalého vodcu ZSSR očakávali.

V našom rozhovore som mu povedal, že oceňujem jeho úsilie urobiť svet lepším miestom. Odpovedal mi, že si váži, že som pochopil jeho zámery, a povedal, že je stále aktívny a snaží sa pomáhať všade a ako len môže.

Myslím si, že vzhľadom na okolnosti, v ktorých pôsobil, keďže pochádzal zo sovietskeho, komunistického prostredia, boli reformy, ktoré uskutočnil, ohromujúce, nepredstaviteľné, až kým ich skutočne nezačal uskutočňovať. V tomto zmysle bol naozaj priekopníkom a za svoj prínos ľudstvu si zaslúži úctu celého sveta.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419437x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie