Založ si blog

Kto je zodpovedný za šialené počasie?

Pred niekoľkými dňami noviny varovali, že Európa čelí najhoršiemu suchu za posledných 500 rokov. Opisovali suché a horúce počasie a požiare, ktoré vypukli na celom kontinente, a hovorili o apokalypse. Dnes informujú o záplavách v Londýne a prudkých búrkach vo Francúzsku, ktoré spôsobili katastrofálne záplavy, pričom na niektorých miestach spadol viac ako centimeter zrážok za menej než 30 minút, a v Paríži búrka s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 km/h a takmer 2 centimetrami zrážok, ktoré spadli len za 90 minút, zaplavila metro. Je zrejmé, že klíma sa zbláznila.

Klíma sa však nezbláznila sama od seba, ale kvôli nášmu šialenstvu. Nevyspytateľné správanie prírody len odráža naše vlastné problémy so všetkým. Náš rastúci narcizmus nás núti zaobchádzať so všetkým a všetkými s úplnou ľahostajnosťou voči ich potrebám. V skutočnosti nás dokonca baví ubližovať druhým. Myslíme si, že ak môžeme druhých využívať a nevidíme hneď následky svojho konania, tak to nemá žiadne následky, ale naše zlé správanie voči druhým má následky veľmi vážne.

V uzavretom systéme, ktorým je náš svet, všetko, čo robíme, ovplyvňuje všetko ostatné, a tento účinok sa nám vracia ako bumerang. Keď do systému vlievame toľko negatívnosti, stáva sa dysfunkčným, a počas tohto leta túto dysfunkciu zažívame prostredníctvom tlejúcich vĺn horúčav a prívalových dažďov. Ak budeme naďalej zaplavovať systém nenávisťou a neznášanlivosťou, nebudeme potrebovať jadrové zbrane, aby sme sa vyhladili; choroby, prírodné katastrofy, požiare a záplavy nás vyhladia dávno predtým, ako sa vyhladíme navzájom.

Až skončí leto, príde zima so svojimi vlastnými nebezpečenstvami a nedostatok plynu a elektriny spôsobí v Európe spúšť. Nakoniec sa budeme musieť zmieriť s tým, že prírodu nemôžeme poraziť, nemôžeme ju prekabátiť. Budeme sa musieť naučiť byť jej neoddeliteľnou súčasťou, byť prepojení jeden s druhým a s prírodou. Inak neprežijeme.

Keďže jediným prvkom v prírode, ktorý má zlé úmysly a vykorisťovateľský postoj voči ostatným, sme my, musíme začať meniť naše vzťahy. Náš postoj k ostatnej prírode vychádza z nášho postoja k sebe navzájom. Preto ak budeme ohľaduplní jeden k druhému, budeme ohľaduplní aj k prírode. Ukazuje sa, že náprava našej utrápenej planéty sa začína nápravou našich porušených vzájomných vzťahov.

Aby sme ich napravili, musíme dať hlavy dohromady a diskutovať o riešeniach na globálnej úrovni. Tieto riešenia musia byť inkluzívne a zohľadňovať potreby všetkých. Zároveň sa každý musí zmieriť s tým, že nemôže dostať viac, ako je nevyhnutné, pretože aj on musí byť ohľaduplný voči ostatným.

Aby sa takáto globálna iniciatíva mohla rozbehnúť, musí sa o nej otvorene diskutovať vo všetkých svetových médiách. Ľudia musia vedieť, že sa nám naozaj kráti čas, a ak sa nezmeníme teraz, „potom“ už bude neskoro.

Neviem, ako tento krok očistiť od politiky a politikov, ale musí to byť skutočná snaha o záchranu ľudstva a planéty, a nie snaha o jej ovládnutie. Možno sa to podarí uskutočniť skupine vedcov, ale aj oni musia pracovať bez postranných úmyslov.

Uvedomujem si, že táto myšlienka môže znieť naivne, ale tiež si uvedomujem, že ak nepodnikneme globálne kroky zamerané na úprimné zlepšenie našich väzieb, je blížiaci sa zánik istý a blízky.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419436x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie