Založ si blog

Jedovatý dážď – nová realita

Mnoho štúdií zverejnených tento mesiac uvádza, že sme znečistili ovzdušie do takej miery, že aj dážď sa stal jedovatým. Okrem toho, tieto štúdie „tvrdia, že prítomnosť ‚večných‘ chemikálií v našej hydrosfére dosahuje hodnoty, ktoré presahujú základné smernice, čo znamená, že sme vstúpili do nebezpečného ‚prevádzkového priestoru‘, z ktorého prakticky niet návratu“. „Na základe najnovších amerických smerníc pre kyselinu perfluoroktánovú (PFOA) v pitnej vode,“ konštatuje ďalšia štúdia, „by sa mala dažďová voda všade na svete vyhodnocovať ako ‚nebezpečná na pitie‘.“

Zvláštne na tom je, že sa to nedá ospravedlniť. Jednoducho sa to deje – a ľudstvo nerobí nič, aby to zastavilo. Keďže však príčinou týchto jedov je ľudská činnosť, táto katastrofa je naším vlastným dielom.

Nedopracovali sme sa k tomu kvôli pochybeniu jediného konkrétneho človeka; je to kolektívny priestupok a vinníkmi sme my všetci, celé ľudstvo. Naším zločinom je bezuzdné sebectvo – a dopúšťa sa ho opäť celé ľudstvo. Náš bezohľadný egoizmus vyvádza celú prírodu z rovnováhy a všetko kazí.

Toxický dážď je len jedným z nespočetných pohrôm, ktoré si my sami spôsobujeme. Klimatické zmeny, v rámci ktorých sa striedajú neúprosné vlny horúčav a následné záplavy, máme na svedomí tiež my. Opičie kiahne, Covid, vojna na Ukrajine a prudko stúpajúce ceny potravín a benzínu sú naším dielom, prejavom nášho nekontrolovateľného narcizmu.

Žiadnu z týchto kríz ale nemôžeme riešiť oddelene od ostatných. Bolo by to ako zakryť jednu kanalizačnú jamu len preto, aby sme videli, ako smradľavá voda ešte silnejšie vyteká z tej ďalšej. Riešenie spočíva vo vyvážení celého systému väzieb medzi nami ľuďmi na všetkých úrovniach, od osobnej až po medzinárodnú.

Sme neodvolateľne prepojení, ale dospeli sme k tomu vďaka našej túžbe po vzájomnom vykorisťovaní. Výsledkom je, že čím sme si bližší a viac prepojení, tým biednejšie sa cítime. Namiesto toho, aby nám globalizácia prinášala úžitok, iba nás núti uvedomiť si to, akí súťaživí, vykorisťovateľskí a zneužívajúci sme. Paradoxne, naše vonkajšie prepojenie len zväčšuje našu vnútornú odlúčenosť.

Keďže však už raz prepojení sme – a nemôžeme sa odpojiť, nemáme inú možnosť, než naše spojenie „opraviť“. Správne spojenie sa totiž začína v mysli, nie v tele.

Najprv musíme pochopiť: keďže sme všetci na sebe závislí, a to všade, na celom svete, pozitívne spojenie medzi nami je nutnosťou. Až keď prijmeme, že základ našich vzťahov musí byť pozitívny, založený na dobrom spojení, môžeme začať budovať fyzické väzby a vzťahy, ktoré budú podmienené zachovaním pozitívneho postoja k sebe navzájom.

Len pevné základy dobrých vzťahov medzi nami nám umožnia vybudovať globálnu spoločnosť, ktorá bude vyvážená, mierumilovná a zdravá pre život, a to ako po emocionálnej, tak aj po fyzickej stránke. Len keď si očistíme srdcia zamorené tým „Ja! Ja! Ja!“-postojom, ktorý nám dáva pocit oprávnenosti a nadradenosti, budeme schopní vyčistiť vzduch od toxínov a urobiť z kvapiek dažďa to, čím by predsa mali byť: čistú a čerstvú pitnú vodu, ktorá dáva všetkému život.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419412x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie