Založ si blog

Mikrodávky drogy – existujú lepšie spôsoby, ako zvýšiť kreativitu

Dozvedel som sa, že existuje nový trend – užívať malé množstvá dietylamidu kyseliny lysergovej (LSD), húb obsahujúcich psilocybín a iných halucinogénnych látok, na zlepšenie kreativity a výkonnosti v práci. Vedecké údaje o tejto praxi, nazývanej „mikrodávkovanie“, sú prinajmenšom nepresvedčivé. V jednej štúdii sa zistilo, že účinky sú veľmi obmedzené a prejavujú sa len vtedy, ak im vôbec veríte. Iná štúdia síce zistila určité pozitívne účinky, ale rovnako zistila aj nežiadúce účinky. Chápem potrebu rozšíriť si svoje hranice, pozrieť sa na seba zvonku; je to veľmi príťažlivé… Existuje však lepší spôsob, ako to urobiť, a ten nezahŕňa odpojenie od reality, ale jeho presný opak: nové a hlbšie prepojenie so všetkým.

Namiesto toho, aby sme sa odpútali od iných ľudí prostredníctvom drog, a to v akejkoľvek dávke, mali by sme zväčšiť a prehĺbiť svoje spojenie s nimi. Tým môžeme začať vidieť svet „ich očami“, cítiť ho tak, ako ho cítia oni, a skutočne vyjsť zo seba.

Každý človek žije vo svojom vlastnom trojrozmernom svete. Keď začneme vnímať svet očami iných ľudí, získame pomocou toho nekonečne nové rozmery nášho vnímania. Ba čo viac, realita, ktorú vidíme prostredníctvom iných ľudí, naviac obohacuje a posilňuje tú, ktorú vidíme vlastnými očami. Tieto „paralelné vesmíry“ si neprotirečia, ale prelínajú sa do plnšieho a ucelenejšieho obrazu reality.

Všetko, čo musíme urobiť, aby sme toho dosiahli, je zmeniť svoj zámer v interakcii s ostatnými. Namiesto toho, aby sme sa snažili získať od druhých čo najviac pre seba, mali by sme sa usilovať dať druhým to, čo len môžeme a kedy môžeme. Uplatnenie tejto taktiky nám odhalí, čo cítia a ako vidia svet. Jediné, čo nám bráni v objavovaní týchto nekonečných nových svetov, ktoré existujú všade okolo nás, je náš zámer ich skôr zneužívať, než k nim prispievať.

Nemusíme svoj postoj k druhým zmeniť naraz. Môžeme ho „mikrodávkovať“ a začať tam, kde je to najjednoduchšie, a to u ľudí, ktorí sú nám blízki. Zistenia, ktoré objavíme, budú určite znepokojujúce aj poučné. Ako budeme postupovať, zmení sa celý náš pohľad na svet a naše vnímanie reality bude úplne nové. Je to kumulatívny proces, preto sa nesmieme ponáhľať.

V tomto procese však nemôžeme uspieť osamotení. Ak sa o zmenu svojho postoja k druhým pokúsi len jeden človek, nebude to fungovať. Musí existovať aspoň skupina ľudí, ktorí na tom pracujú spoločne. Keď to praktizujú medzi sebou, otvoria sa svetom tých ostatných, naučia sa vnímať jeden druhého, začlenia sa vzájomne do svojich svetov – a tak sa zmení celé ich vnímanie. Keď toto navzájom medzi sebou dosiahnu, ich nové vnímanie sa odrazí aj v tom, ako vnímajú svet vo všeobecnosti, a budú môcť svoje skúsenosti uplatniť vo všetkých aspektoch života.

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460070x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie