Založ si blog

Vzťahy vo svete zajtrajška

Dokonalý pár? Milujúca rodina? Šťastné deti? Tlak dnešného sveta vytvára pochmúrnu realitu, v ktorej sú úspešné a trvalé vzťahy čímsi ako fantáziou. Nemôžeme sa spoliehať na skúsenosti starších, pretože tí žili vo veľmi odlišnom svete, preto musíme nájsť spôsob, ako vytvoriť zmysluplné a udržateľné partnerstvá práve dnes. Kľúčovým slovom pri tomto hľadaní je spojenie, alebo skôr vzájomná previazanosť.

Keďže svet sa mení čoraz rýchlejšie, je zbytočné porovnávať dnešné vzťahy so vzťahmi našich rodičov alebo dokonca i so vzťahmi ľudí starších o jedno či dve desaťročia. Svet je každým rokom čoraz viac prepojenejší a kríza na jednom mieste sa rýchlo šíri do ostatných častí sveta.

Aj v osobnej rovine je dnes situácia úplne iná ako pred desiatimi rokmi. Od rýchleho jedla sme prešli k rýchlym vzťahom a stručnosť, „krátke trvanie“, sa stali naším trvalým stavom.

Aby sme sa vyrovnali s narastajúcou neistotou a našli správny smer vo vznikajúcom chaose, musíme pochopiť, kam vlastne kráčame. Smerujeme k úplnej prepojenosti a vzájomnej závislosti. Je to nezvratný proces. Čím viac sme previazaní, tým viac sme aj závislí jeden od druhého. Čoskoro si

uvedomíme, že všetko, čo ubližuje druhým, ubližuje aj mne, a ja nemôžem urobiť vôbec nič, aby som svoje puto so svetom prerušil.

Aby sme sa úspešne vyrovnali s našou navzájom prepojenou budúcnosťou, musíme zmeniť povahu našich väzieb zo zneužívajúcich a utláčajúcich na podporujúce a objímajúce. Keďže vlastne už dnes vysielame svoje myšlienky, slová a činy do celého sveta, mohli by sme rovnako dobre vysielať práve tie pozitívne myšlienky, slová a činy, a pomáhať zlepšovať svet pre seba – aj pre ostatných.

Vo svete, ktorý je pozitívne spojený, je základnou jednotkou spojenia rodina. Realita, v ktorej je ľudstvo masou izolovaných jednotlivcov, je neudržateľná, pretože ak medzi ľuďmi nebudú existovať žiadne väzby, spoločnosť sa rozpadne rovnako, ako sa každý organizmus po smrti rozpadne na najmenšie jednotky.

Preto práve rodina bude základnou jednotkou, v ktorej si ľudia budú pestovať pozitívne spojenia. Keďže ľudia sa stávajú čoraz väčšími individualistami, rodina bude miestom, kde sa naučia prijímať rozmanitosť, a nie bojovať proti tým, ktorí majú odlišné názory. Ľudia sa naučia, že tak ako naše telo existuje vďaka rôznym bunkám a orgánom, ktoré spolupracujú v záujme tela, aj rozličné druhy ľudí, ktorí spolupracujú v záujme rodiny, umožňujú jej úspech.

Z tejto rodinnej jednotky si ľudia odnesú ponaučenie do komunity, z komunity do mesta, z mesta do štátu, do krajiny a nakoniec do celého sveta. Kľúčom k úspešným vzťahom vo svete zajtrajška teda nie sú len spojenia, ale spojenia medzi rôznymi ľuďmi kvôli dosiahnutiu spoločného cieľa, kde rozdiely medzi nimi zabezpečujú ich spoločný úspech a robia ich vzájomnú závislosť nevyhnutnou, ba dokonca vítanou.

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Belarus Foreign Minister

Záhadná smrť Lukašenkovho ministra. Pomohla mu na druhý svet ruská tajná služba?

29.11.2022 18:19

Náhle úmrtie Vladimira Makeja, ktorý hlásal, že Bielorusko by si malo udržiavať odstup od Západu i Moskvy, vyvolalo mnohé dohady.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460055x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie