Založ si blog

Nikto nechce vojnu, ale my stále bojujeme

Pred niekoľkými dňami Norma Livne, moderátorka relácie El Mundo („Svet“), venovala jednu z relácií odpovediam na otázky mojich študentov. Jedna z otázok sa týkala vojny v Európe. Presnejšie, otázka znela: Prečo napriek tomu, že nikto nechce vojnu, stále proti sebe bojujeme?

Ako môže niekto veriť, že ak ste agresívny a rozdrvíte svojho odporcu, tak máte pravdu? To nie je spravodlivosť, to je šikanovanie.
V skutočnosti ľudia nemôžu žiť bez vojny. V každom okamihu prebieha niekde na planéte aktívny konflikt.

Ak sa nad tým pozastavíte, nedáva to zmysel. Keď sa ľudí opýtate, či veria, že násilie môže vyriešiť spory, zhodnú sa, že nemôže. V takomto prípade by som sa tiež chcel opýtať, prečo bojujeme? Je to preto, aby sme ukázali, kto má pravdu? To by znamenalo, že ten silnejší je zároveň ten pravdivý, pretože vyhral vojnu. To je jednoznačne nesprávna odpoveď.

V skutočnosti je nielen nesprávna, ale aj odsúdeniahodná a nemorálna. Ako môže niekto veriť, že ak ste agresívny a rozdrvili ste svojho odporcu, potom máte pravdu? Toto nie je spravodlivosť, to je šikanovanie. Nie sme ani len zvieratá; sme horší ako zvieratá!

A predsa je to ľudská prirodzenosť. Takto sa správame od úsvitu vekov a nezmení sa to, kým nezmeníme svoju prirodzenosť. Keď sa rozhodneme, že už máme dosť svojho egoizmu a chceme skúsiť iný spôsob života na tejto planéte, budeme schopní vymyslieť príjemnejšie spôsoby života.

Keď sa rozhodneme vzdať sa svojej egocentrickosti, zistíme, že protiklady sa navzájom nerušia, ale dopĺňajú. Protiklady sa navzájom neohrozujú, ale zabezpečujú a podporujú svoju existenciu.
Dopĺňajúce sa protiklady existujú nielen v prírode, ale aj u ľudí. Tak ako jar nemá význam bez jesene, kapitalizmus nemá význam bez socializmu. To isté platí pre liberalizmus a provincionalizmus, globalizmus a izolacionizmus. Každý pojem stráca zmysel bez svojho protikladu, ktorý ho pomáha definovať a objasniť.

Pravda však neleží ani na jednej strane. Pravda spočíva v jednote a spolupráci. Pravda je to, čo umožňuje život. Napríklad srdce a pľúca plnia veľmi odlišné, takmer protichodné funkcie. Pľúca nasycujú krv kyslíkom a srdce rozvádza krv po celom tele a rozdeľuje ju do orgánov. Z hľadiska nasýtenia kyslíkom ide o protichodné funkcie. Napriek tomu môžeme mať zdravé telo len vtedy, keď srdce aj pľúca fungujú správne. Ak chcete, „pravda“ nie je ani v tom, že krv musí byť plná kyslíka, ani v tom, že ho musí byť zbavená. Pravdou je, že keď srdce a pľúca fungujú správne, je tu rovnováha, zdravie a vitalita.

Pravda je teda rovnováha, nie podriadenie sa. Ak zachováme rovnováhu, v ktorej všetky časti spoločnosti prispievajú svojím príslušným a jedinečným podielom, budeme mať vyváženú a zdravú spoločnosť, ktorej členovia sú v bezpečí a spokojní. Ak sa pokúsime odstrániť niektorý z orgánov spoločnosti, odsúdime celú spoločnosť na nestabilitu, nespokojnosť a konečný rozpad.

Čo robiť, keď v rodine panuje nenávisť

21.05.2024

Keď sa v rodinných vzťahoch objaví nenávisť, je potrebná trpezlivosť, porozumenie a tiež uznanie, že ostatní členovia rodiny zdieľajú rovnaké bolestivé pocity, dojmy a túžby. V každom sa skrýva láska i nenávisť, ktoré sa môžu v rôznych okamihoch zladiť aj rozchádzať. Navyše je zbytočné tieto pocity stupňovať a dramatizovať. Primárne je potrebné sa [...]

Ako sa skupiny ľudí rozhodujú kolektívnym spôsobom?

18.05.2024

Talmud opisuje, ako bola Tóra preložená do gréčtiny: „Král Ptolemaios raz zhromaždil 72 starších. Umiestnil ich do 72 komnát, každého zvlášť, pričom im neprezradil, prečo sú povolaní. Vošiel do každej miestnosti a povedal: ‚Napíšte mi Tóru Mojžiša, vášho učiteľa.‘ Boh každému vložil do srdca, aby prekladal rovnako ako všetci ostatní.“ 72 [...]

Ak urobíte niečo dobré pre druhých, očakávate niečo naspäť?

16.05.2024

V jednom citáte od Benjamina Franklina sa hovorí: „Ten, kto ti raz preukázal láskavosť, bude ochotnejší preukázať ti ďalšiu, než ten, ktorému si sám láskavosť preukázal.“ Iný spôsob vyjadrenia znie: „Neočakávaj protislužbu od niekoho, pre koho si sám dobro vykonal.“ Podvedome však očakávame v nejakej forme návrat toho, čo sme dali, akoby sme uzavreli obchod a [...]

mozner, karas

Susko stiahol ústavnú sťažnosť v prípade sudcu Moznera, ktorú podala Dubovcová

22.05.2024 15:18

Podľa Moznera išlo o reakciu vtedajšej ministerky na jeho kritiku reformy súdnej mapy

Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci

Vlk je za dverami, neutrálne štáty by sa mali pridať k NATO a členovia zvýšiť výdavky na armádu, vyzval Londýn

22.05.2024 15:15

Budem sa zasadzovať za to, aby sa do NATO zapojili všetci, ktorí využívajú ochranný dáždnik aliancie, vyhlásil minister Shapps.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Atentátnik na Fica prišiel o advokátku. Vybral si nového zástupcu sám?

22.05.2024 13:47

Od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica prešiel týždeň.

rusko, malka

Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

22.05.2024 13:11

Strelci kritizovali vedenie, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 382
Celková čítanosť: 717473x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie