Založ si blog

Kultivované mäso – rozumný krok pre civilizáciu

V novinovom článku, ktorý mi bol zaslaný minulý týždeň, bolo uvedené: „Je to vôbec prvý krát, čo Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) povolil laboratórne vypestovaný mäsový výrobok ako bezpečný pre ľudskú spotrebu… Produktom je kurča „bez porážky“, pestované z kultivovaných buniek, ktoré by mohli byť sprístupnené verejnosti v priebehu niekoľkých mesiacov.“ Ak sa tento vývoj bude úspešne komercializovať, ak sa zachovajú vhodné podmienky na výrobu bezpečného a zdravého mäsa a bude okolo tejto podmienky dodržiavané veľké „ak“, potom som za.

Dnes väčšina ľudí žije v mestách. Málokedy vidia súvislosť medzi potravinami, ktoré kupujú v supermarkete, a tým, odkiaľ pochádzajú. Ak zelenina, ktorú jedia, je vypestovaná bez pôdy, alebo ak mäso, ktoré kupujú, pochádza z továrne a nie zo zvieraťa, ktoré bolo zabité pre jeho výrobu, myslím si, že ich to nezaujíma. V skutočnosti by mnohí ľudia boli radi, keby počuli, že kuracie mäso, ktoré si kúpili, nepochádza zo skutočného kurčaťa a na prípravu večere nebola zabitá žiadna hydina.

Okrem toho, ak vezmeme do úvahy náklady na chov dobytka a hydiny, laboratórne vypestované mäso a kurčatá budú pravdepodobne lacnejšie na výrobu a aj na trhu. Zdravé potraviny sú pre mnohých ľudí luxusom, takže možno preto budú o niečo dostupnejšie.

Produkcia kultivovaného mäsa pestovaného v laboratóriu má tiež jasný environmentálny prínos v porovnaní s mäsom pochádzajúcim zo zvierat. Zvieratá potrebujú pasienky, ktoré nielen vyčerpávajú vegetáciu, ale ničia aj prirodzené prostredie pre voľne žijúce zvieratá.

Myslím si, že vo vzdialenejšej budúcnosti úplne vymiznú prirodzene pestované potraviny. Je možné, že ľudia si budú kupovať krabice, ktoré budú obsahujú potraviny, ktoré nebudú mať nič spoločné s tým, čo dnes poznáme. Nebude to ani zelenina, ani mäso, ale niečo úplne iné. Nemám s tým problém, najmä preto, že ja sám nie som veľkým fanúšikom mäsa. Nie som vegetarián, ale mäso ma tiež nefascinuje. Pokiaľ ľudstvo vyrába adekvátne potraviny, nemám problém s ich výrobou v laboratóriu alebo továrni a nemyslím si, že by sme sa nad tým mali zamýšľať.

O čom by sme však mali premýšľať, je náš postoj k veciam okolo nás. Musíme sa naučiť správať sa ku všetkému slušne a láskavo. Musíme pochopiť, že sme na sebe závislí na všetkých úrovniach, od minerálnej ríše cez rastlinnú, živočíšnu až po ľudskú. Ak pochopíme, ako veľmi sme všetci dôležití pre dokonalosť našej planéty, ako sa navzájom dopĺňame a ako naše blaho závisí od blaha všetkých obyvateľov Zeme, potom sa budeme správať správne a bude dostatok potravy pre všetkých.

Čo robiť, keď v rodine panuje nenávisť

21.05.2024

Keď sa v rodinných vzťahoch objaví nenávisť, je potrebná trpezlivosť, porozumenie a tiež uznanie, že ostatní členovia rodiny zdieľajú rovnaké bolestivé pocity, dojmy a túžby. V každom sa skrýva láska i nenávisť, ktoré sa môžu v rôznych okamihoch zladiť aj rozchádzať. Navyše je zbytočné tieto pocity stupňovať a dramatizovať. Primárne je potrebné sa [...]

Ako sa skupiny ľudí rozhodujú kolektívnym spôsobom?

18.05.2024

Talmud opisuje, ako bola Tóra preložená do gréčtiny: „Král Ptolemaios raz zhromaždil 72 starších. Umiestnil ich do 72 komnát, každého zvlášť, pričom im neprezradil, prečo sú povolaní. Vošiel do každej miestnosti a povedal: ‚Napíšte mi Tóru Mojžiša, vášho učiteľa.‘ Boh každému vložil do srdca, aby prekladal rovnako ako všetci ostatní.“ 72 [...]

Ak urobíte niečo dobré pre druhých, očakávate niečo naspäť?

16.05.2024

V jednom citáte od Benjamina Franklina sa hovorí: „Ten, kto ti raz preukázal láskavosť, bude ochotnejší preukázať ti ďalšiu, než ten, ktorému si sám láskavosť preukázal.“ Iný spôsob vyjadrenia znie: „Neočakávaj protislužbu od niekoho, pre koho si sám dobro vykonal.“ Podvedome však očakávame v nejakej forme návrat toho, čo sme dali, akoby sme uzavreli obchod a [...]

mozner, karas

Susko stiahol ústavnú sťažnosť v prípade sudcu Moznera, ktorú podala Dubovcová

22.05.2024 15:18

Podľa Moznera išlo o reakciu vtedajšej ministerky na jeho kritiku reformy súdnej mapy

Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci

Vlk je za dverami, neutrálne štáty by sa mali pridať k NATO a členovia zvýšiť výdavky na armádu, vyzval Londýn

22.05.2024 15:15

Budem sa zasadzovať za to, aby sa do NATO zapojili všetci, ktorí využívajú ochranný dáždnik aliancie, vyhlásil minister Shapps.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Atentátnik na Fica prišiel o advokátku. Vybral si nového zástupcu sám?

22.05.2024 13:47

Od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica prešiel týždeň.

rusko, malka

Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

22.05.2024 13:11

Strelci kritizovali vedenie, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 382
Celková čítanosť: 717470x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie