Založ si blog

Môžeme zmeniť svoje správanie?

V každom človeku sa vytvára model prostredia. Do neho sa prostredníctvom vnemov vkladajú programy z vonkajšieho prostredia, ktoré pociťujeme a ktoré si osvojujeme.
Ľudia si dokážu vytvoriť vnútorné modely svojho prostredia v oveľa väčšej miere ako zvieratá. Napríklad pes dokáže vycítiť svojho pána a mačka nálady ľudí vo svojom okolí. Ľudia si však vytvárajú vnútorný model svojho prostredia, ktorý zahŕňa vesmír, prírodu a ľudskú spoločnosť. Svoje okolie vnímame prostredníctvom svojho vnútorného modelu a naše okolie žije v rámci tohto modelu. V tomto kontexte vnímame svoje prostredie, komunikujeme s ním, a tak sa život začína na ľudskej úrovni.

Zmena správania sa začína našimi vnútornými modelmi, pretože tie zahŕňajú a vnímajú vonkajšie prostredie a vytvárajú naše vzorce správania. Ak kritizujeme správanie iných ľudí a pýtame sa ich: „Nechápeš, čo robíš?“, „Nerozumieš…?“, pýtame sa vlastne, či má dotyčná osoba určitý vnútorný model, t.j. súbor postojov, ktoré si vytvorila k ľuďom a prírode, a prečo táto osoba nemôže niečo pochopiť z modelu, ktorého je nositeľom.

Niektorí ľudia sú vnútorne hluchí, nedokážu si vytvoriť tieto modely v sebe a rovnako sú odpojení od svojho okolia. Nechápu, čo sa od nich vyžaduje. Sú ako bábätká, ktoré ešte nemajú tieto systémy v sebe vyvinuté. Pozorujú iných ľudí, ale nerozumejú tomu, čo každý chce. Takýchto ľudí je veľa. Väčšina ľudí žije svoj život bez presných vnútorných modelov vesmíru, prírody, spoločnosti a toho, čo sa od nich v tomto obrovskom systéme vyžaduje.

Vytvorenie presných vnútorných modelov nášho prostredia – vesmíru, prírody a ľudskej spoločnosti – je možné len prostredníctvom vzdelávania, ktoré dnes veľmi naliehavo potrebujeme. Zmena vzorcov správania závisí od našej schopnosti správne pracovať s vnútornými modelmi a uplatňovať ich v praxi prostredníctvom nášho správania voči svetu. Zmena správania je teda výsledkom nášho hľadania správneho modelu vesmíru, prírody a ľudskej spoločnosti.

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

Brexit / Británia / klobúk / vešiak /

Nostalgia za EÚ? Dva roky po brexite podporujú dve tretiny Britov referendum o pripojení k únii

20.03.2023 17:12

Dva roky po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa takmer dve tretiny Britov v ankete vyslovili za referendum o opätovnom pripojení sa k bloku 27 krajín.

ICC Karim Khan.

Prokurátor ICC: Nebudeme váhať konať vo veci vojnových zločinov na Ukrajine

20.03.2023 16:50

Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykače proti Putinovi a Ľvovovej-Belovovej nasledovalo po ich vlastnom priznaní o odvlečení ukrajinských detí do Ruska.

Dušan Kováčik

V korupčnom procese s exprokurátorom Kováčikom vypovedal aj bývalý šéf SIS

20.03.2023 16:14

Obžaloba viní Dušana Kováčika zo zločinu prijímania úplatku.

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515752x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie