Založ si blog

Môžeme zmeniť svoje správanie?

V každom človeku sa vytvára model prostredia. Do neho sa prostredníctvom vnemov vkladajú programy z vonkajšieho prostredia, ktoré pociťujeme a ktoré si osvojujeme.
Ľudia si dokážu vytvoriť vnútorné modely svojho prostredia v oveľa väčšej miere ako zvieratá. Napríklad pes dokáže vycítiť svojho pána a mačka nálady ľudí vo svojom okolí. Ľudia si však vytvárajú vnútorný model svojho prostredia, ktorý zahŕňa vesmír, prírodu a ľudskú spoločnosť. Svoje okolie vnímame prostredníctvom svojho vnútorného modelu a naše okolie žije v rámci tohto modelu. V tomto kontexte vnímame svoje prostredie, komunikujeme s ním, a tak sa život začína na ľudskej úrovni.

Zmena správania sa začína našimi vnútornými modelmi, pretože tie zahŕňajú a vnímajú vonkajšie prostredie a vytvárajú naše vzorce správania. Ak kritizujeme správanie iných ľudí a pýtame sa ich: „Nechápeš, čo robíš?“, „Nerozumieš…?“, pýtame sa vlastne, či má dotyčná osoba určitý vnútorný model, t.j. súbor postojov, ktoré si vytvorila k ľuďom a prírode, a prečo táto osoba nemôže niečo pochopiť z modelu, ktorého je nositeľom.

Niektorí ľudia sú vnútorne hluchí, nedokážu si vytvoriť tieto modely v sebe a rovnako sú odpojení od svojho okolia. Nechápu, čo sa od nich vyžaduje. Sú ako bábätká, ktoré ešte nemajú tieto systémy v sebe vyvinuté. Pozorujú iných ľudí, ale nerozumejú tomu, čo každý chce. Takýchto ľudí je veľa. Väčšina ľudí žije svoj život bez presných vnútorných modelov vesmíru, prírody, spoločnosti a toho, čo sa od nich v tomto obrovskom systéme vyžaduje.

Vytvorenie presných vnútorných modelov nášho prostredia – vesmíru, prírody a ľudskej spoločnosti – je možné len prostredníctvom vzdelávania, ktoré dnes veľmi naliehavo potrebujeme. Zmena vzorcov správania závisí od našej schopnosti správne pracovať s vnútornými modelmi a uplatňovať ich v praxi prostredníctvom nášho správania voči svetu. Zmena správania je teda výsledkom nášho hľadania správneho modelu vesmíru, prírody a ľudskej spoločnosti.

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

23.06.2024

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine. Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho [...]

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

22.06.2024

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny: „Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?” Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne [...]

Zaoberá sa kabala talizmanmi a požehnaním pre šťastie?

20.06.2024

Kabala je veda s jasnými a jednoznačnými zákonmi, ktoré treba študovať. Kabala nemá žiadnu súvislosť s kúzlami, požehnaniami a rôznymi ďalšími amuletmi a rituálmi vykonávanými v jej mene, ktoré sa objavili v čase, keď bola pred svetom skrytá. Kabalistické texty jasne popisujú a vysvetľujú stupne, ktorými musíme prejsť, aby sme získali jej múdrosť. Jedinečnosť [...]

Andrej Babiš

Prieskum: Júnové voľby v Česku by s výrazným náskokom vyhralo hnutie ANO

23.06.2024 15:40

Prieskum odhadol volebnú účasť na 59 percent.

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 738123x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie