Založ si blog

Pesach – toto je zrod národa

Blíži sa sviatok Paschy. Odkiaľ pochádza tradícia usporadúvania špeciálneho jedla sederu v prvú noc sviatku Pesach a čo to znamená?

 

Pesachové jedlo je krásna tradícia, ktorá symbolizuje najväčší medzník v dejinách izraelského národa: zrodenie národa. A všetko, čo tomu predchádzalo, môžeme nazvať zárodočným stavom.

 

Dá sa to prirovnať ku kvapke semena, ktorá preniká do matkinho lona – správneho a spoľahlivého miesta, kde sa začína vyvíjať. Počas deviatich mesiacov tehotenstva prechádza rôznymi štádiami rastu, až sa zrazu začne cítiť nepríjemne.

 

To isté miesto, ktoré bolo pre vyvíjajúce sa embryo od kvapky semena najprv bezpečné, dobré a ochranné, sa zrazu stáva nebezpečným, stiesňujúcim, chce ho vytlačiť zo seba, búri sa proti nemu.

 

A to isté sa stalo aj izraelskému ľudu v Egypte. Spočiatku, keď Židia vstúpili do Egypta, bolo všetko krásne a úžasné – takzvaných „sedem plných rokov“. Potom sa však ich stav začal rýchlo zhoršovať – napätie a hrozby začali rýchlo narastať. A oni nevedeli, ako z toho uniknúť.

 

Takto sa cíti plod v maternici pred svojím narodením a podľa toho, čo nám hovorí Tóra, sa Židia v egyptskom vyhnanstve cítili rovnako. A presne tak sa cítime aj my dnes v modernom svete, keď sa príroda stala pre nás takou nepriateľskou a ohrozujúcou. Ľudstvo sa neustále vyvíja, ale dnes máme po prvýkrát pocit, že sme zatlačení do slepej uličky a neexistuje možnosť ďalšieho vývoja.

 

Zdá sa, že príroda nás začína chytať pod krkom. Sme na tejto zemi uzavretí v otrávenej prírode a nevieme si nájsť miesto pre seba. Tieto procesy: vývoj embrya, dejiny vývoja izraelského národa a vývoj celého sveta, sú veľmi podobné.

 

Mnoho ľudí na svete oslavuje tento seder Pesach, pretože tento sviatok nás spája nielen v rámci každej rodiny, ale aj v rámci jedného národa.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550307x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie