Založ si blog

Čipy v mozgu nám vrátia zdravie alebo nás premenia na zombie?

Minulý štvrtok spoločnosť Neuralink, ktorú založil Elon Musk na vývoj mozgových implantátov, oznámila, že dostala povolenie od Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na vykonávanie klinických skúšok na ľuďoch. Spoločnosť vyvíja čip, ktorý má po implantovaní do mozgu pomôcť ťažko ochrnutým pacientom ovládať externé technológie a komunikovať s okolím prostredníctvom pohybu kurzorov a písania na klávesnici len pomocou mozgových signálov. Odborníci sa domnievajú, že okrem pomoci ochrnutým pacientom by takéto implantáty mohli pomôcť aj pri liečbe slepoty a duševných chorôb. Musk dokonca vyjadril svoj zámer preskúmať možné aplikácie Neuralinku pre zdravých ľudí.

Tak ako sa umelá inteligencia stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov, počítačové čipy implantované do našich mozgov budú čoraz bežnejšie. Vedecký pokrok sa nedá zastaviť, a ak sa má niečo stať, tak sa to stane. Otázkou nie je, či povoliť vývoj mozgových čipov, ale ako zabrániť ich zneužitiu.

Ako každá nová technológia, aj mozgové čipy sa budú používať na vojenské účely: ako zbrane. Ničivý potenciál zbraní vybavených týmito technológiami je obrovský. Jediný spôsob, ako zabrániť ich použitiu proti ľudstvu, je pozdvihnúť sa na vyššiu úroveň ľudskosti, nad súčasnú realitu neúprosného boja o moc.

Premena myšlienok na pohyby kurzora sa môže zdať neškodná, ale je v tom niečo viac. Aplikovanie tejto technológie na zdravých ľudí by mohla jej prevádzkovateľom umožniť kontrolu nad ľudskou mysľou, premeniť ich na zombie a prinútiť ich konať podľa vôle operátora. Toto nebezpečenstvo sa nám nezdá také ničivé ako napríklad jadrová zbraň, ale v nesprávnych rukách by mohlo spôsobiť oveľa väčšiu škodu.

Hoci vývoj jadrových zbraní stále pokračuje, ich zjavné desivé účinky odrádzajú štáty od ich použitia. Vážnejšie však je, že mozgové implantáty, ktoré ovládajú ľudské správanie, sú novým typom zbrane, a keďže sa nebojíme následkov, nič nebráni vládcom a magnátom túžiacim po moci, aby ich použili. Skôr než sa dozvieme, aké škody dokáže táto nová hrozba napáchať, ľudstvo sa môže ocitnúť v stave totálnej skazy.

Snáď jediným spôsobom, ako zabrániť zneužitiu tejto novej moci, je otvorená diskusia o jej možných ničivých dôsledkoch. Informovanosť môže byť naším jediným protiopatrením, našou jedinou obranou proti zbraniam na ovládanie mysle.

V konečnom dôsledku však verím v dobrý osud ľudstva. Buď si včas uvedomíme škodlivý potenciál počítačov ovládajúcich myseľ a zabránime ďalším tragédiám, alebo si katastrofu privoláme sami ako v prípade atómových bômb a až potom si uvedomíme, že sa musíme zmeniť. Nakoniec nazbierame silu, aby sme technológiu využívali múdro a v náš prospech..

Ľudská prirodzenosť je vo svojej podstate skazená a neúprosne nás tlačí k priepasti. Ľudia sú však schopní vyvodiť závery a zvoliť si svoj životný smer. Dnes vieme, že zničiť jedného znamená zničiť druhého, že ubližovanie druhým škodí ničiteľovi. Preto sa domnievam, že sa blížime k nezvratnému záveru, že nemôžeme pracovať v prospech iba jednej časti alebo segmentu ľudstva a že nikto nebude mať prospech, ak nebudú mať prospech všetci.

Akonáhle toto raz prijmeme, hoci sa to nášmu egu nebude nepáčiť, začneme sa správať spôsobom, ktorý je prospešný pre ľudstvo. Prosperita je možná len vtedy, keď sa vykorisťovanie a útlak stanú neprijateľnými. Keď budeme cítiť, nielen myslieť, ale skutočne cítiť, že technológia sa dá správne využívať len vtedy, keď sa používa v prospech všetkých, nielen v prospech mocnej menšiny.

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761268x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie