Založ si blog

Akú budúcnosť majú peniaze?

V súčasnej dobe nám peniaze zaisťujú pocit bezpečia a v podstate fungujú medzi nami ako spojivo: Ja ti dávam peniaze, ty mi dávaš peniaze a každý z nás od druhého niečo získa a niečo na úkor druhého zarobí.

Tieto „transakcie“ sú vlastne kópiou našich vnútorných vzťahov medzi nami: každý od druhého niečo chce a množstvom bankoviek vyjadríme hodnotu toho, čo si medzi sebou vymeníme.

Uzavrieme zmluvu so zamestnávateľom, pracujeme pre neho a dostaneme zaplatené. Takýto vzťah nájdeme nielen v obchodoch, ale v celej spoločnosti, vrátane vzťahov medzi manželmi. Žijeme vo vzťahoch, ktoré sú rovnocenné peňažnej smene, pretože neustále chceme od druhých niečo získať. Peniaze sú dnes ekvivalentom nášho egoistického úsilia, kedy túžime po potešení na úkor druhých a chceme za svoje úsilie dostať určitú odmenu.

Nakoniec sa ukáže, že nás peniaze prestanú na svojej egoistickej úrovni spájať, a budú použité na to, aby sa stali spojivom altruistických vzťahov. A skutočne, v určitej etape získame schopnosť merať altruistické úsilie peniazmi, budeme teda vedieť ohodnotiť množstvo toho, čo si navzájom odovzdávame.

Inými slovami, prechod od egoistických k altruistickým vzťahom nevyžaduje žiadne veľké revolúcie, ktoré by zmenili naše existujúce systémy. Stačí, keď zmeníme doterajší prístup k druhým a budeme diskutovať o tom, ako zlepšiť kvalitu našich vzťahov.

Prechod od egoistických k altruistickým vzťahom je však veľkou zmenou, pretože získavame ducha, kvalitu dávania. V tomto duchu, v kvalite obdarovávania, začíname cítiť, že žijeme na ďalšej, vyššej úrovni existencie: v duchovnom svete, kde cítime nekonečnosť a dokonalosť.

 

Pomáhajú nám prírodné katastrofy vzájomne sa zbližovať?

25.09.2023

Pozorujeme, ako sa ľudia v krízových situáciách zbližujú a viac si pomáhajú. Príroda nám posiela takéto situácie práve preto, aby sme si uvedomili naše spojenie a myšlienku, že musíme brať ohľad na potreby druhých ako na svoje vlastné. Príroda je živý systém. Je to uzavretý kruh, prepojený od začiatku do konca a naopak. Inými slovami, je to celistvý systém, ktorý [...]

Ako môžem zvládnuť Svoju závislosť na hazarde?

22.09.2023

Atraktívnosť hazardných hier pramení z pocitu nedostatočného spojenia s osudom. Čo je to nedostatočné spojenie s osudom? Je to absencia harmonického spojenia medzi človekom a prírodou alebo absencia cesty, ktorá k tomuto cieľu vedie. Základom všetkých našich túžob je túžba spojiť sa so zdrojom nášho života, so silou lásky, odovzdania a spojenia, silou, ktorá nás [...]

Má introspekcia nejaké benefity?

19.09.2023

Ak budeme schopní introspekcie – sebareflexie, ktorej cieľom je zlepšiť naše vzájomné vzťahy integrálnym – celostným spôsobom, potom bude mať introspekcia skutočne veľký prínos. Ak si kladiem otázky, ako napríklad: „Kedy budeme schopní starať sa o všetkých ľudí na svete tak, ako sa staráme o svoju úzku rodinu?“, potom nás sebareflexia približuje k rovnováhe s [...]

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 602881x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu

Kategórie