Založ si blog

Kde môžeme byť slobodní?

Riadime sa zákonmi prírody.

Existuje všeobecná sila prírody a z nej vychádzajú dve protichodné sily – odovzdávanie a prijímanie.

Žijeme medzi týmito dvoma silami a obe tieto vlastnosti nás ovplyvňujú.
Tu sa vynára otázka: Ako sa vyvíjame pod vplyvom týchto síl? Ako fungujeme? Do akej miery sme slobodní? Ako dokážeme tieto dve sily v sebe kumulovať a dávať ich do vzájomného vzťahu? Ako sa z nich môžeme vymaniť?

Ako by sme konali, keby sme nemali slobodnú vôľu? Kým by sme boli? Boli by sme ako roboti, ktorých vždy ovládajú?

To sú otázky, ktorými sa zaoberá múdrosť kabaly: ako tieto dve sily udržať v optimálnej rovnováhe a s ich pomocou sa vyvíjať tak, aby sme sa podobali samotným prírodným zákonom, aby sme povstali a dosiahli rovnocennosť formy s dávajúcou silou prírody. Práve tieto zákony nám dali možnosť riadiť tempo nášho pokroku pri ich prijímaní na seba.
To je zmyslom našej slobodnej vôle.

Až doteraz sme boli vždy pod kontrolou. Čo to znamená?

Zdá sa, že príroda do nás vložila kvapku egoizmu – túžbu užívať si na úkor druhých, a potom to skúša znova a znova, a následne dostávame impulz smerovať k najrôznejším egoistickým cieľom. Čím viac sa náš egoizmus nafukuje, tým viac sme ochotní smerovať k čoraz väčšiemu blahobytu na úkor iných. Príroda do nás neustále pichá injekčnú striekačku, až do nás nakoniec napumpuje egoizmus v plnej miere.

Naša doba sa vyznačuje tým, že sme do seba dostali plnú dávku egoizmu, už nie je čo dať do injekcie. Preto už nemáme kam utiecť.
Kam sa odtiaľto vyberieme? Čo budeme robiť?

Egoizmus sa navyše stal celosvetovým a neoddeliteľným. Na začiatku sme sa cítili dobre, pretože sme dosiahli egoistické celosvetové prepojenia a mysleli sme si, že všetko bude v poriadku. Keď však tieto prepojenia začali závisieť od všetkých, ukázalo sa, že sme protikladom prírody.

V tejto chvíli stojíme pred veľkou dilemou a musíme vyriešiť, čo s tým. Tam, kde nás dnes vrchol nášho egoizmu v spojení s napätými, celosvetovými zostrujúcimi sa vzťahmi vedie k čoraz väčším problémom, potrebujeme novú formu vzdelávania s obohacujúcim spojením. S takým, ktoré nás povedie k tomu, ako zmeniť naše egoistické spojenie na altruistické. Toto je kľúč k životu v harmónii a mieri vo svete.

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761247x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie