Založ si blog

Kde môžeme byť slobodní?

Riadime sa zákonmi prírody.

Existuje všeobecná sila prírody a z nej vychádzajú dve protichodné sily – odovzdávanie a prijímanie.

Žijeme medzi týmito dvoma silami a obe tieto vlastnosti nás ovplyvňujú.
Tu sa vynára otázka: Ako sa vyvíjame pod vplyvom týchto síl? Ako fungujeme? Do akej miery sme slobodní? Ako dokážeme tieto dve sily v sebe kumulovať a dávať ich do vzájomného vzťahu? Ako sa z nich môžeme vymaniť?

Ako by sme konali, keby sme nemali slobodnú vôľu? Kým by sme boli? Boli by sme ako roboti, ktorých vždy ovládajú?

To sú otázky, ktorými sa zaoberá múdrosť kabaly: ako tieto dve sily udržať v optimálnej rovnováhe a s ich pomocou sa vyvíjať tak, aby sme sa podobali samotným prírodným zákonom, aby sme povstali a dosiahli rovnocennosť formy s dávajúcou silou prírody. Práve tieto zákony nám dali možnosť riadiť tempo nášho pokroku pri ich prijímaní na seba.
To je zmyslom našej slobodnej vôle.

Až doteraz sme boli vždy pod kontrolou. Čo to znamená?

Zdá sa, že príroda do nás vložila kvapku egoizmu – túžbu užívať si na úkor druhých, a potom to skúša znova a znova, a následne dostávame impulz smerovať k najrôznejším egoistickým cieľom. Čím viac sa náš egoizmus nafukuje, tým viac sme ochotní smerovať k čoraz väčšiemu blahobytu na úkor iných. Príroda do nás neustále pichá injekčnú striekačku, až do nás nakoniec napumpuje egoizmus v plnej miere.

Naša doba sa vyznačuje tým, že sme do seba dostali plnú dávku egoizmu, už nie je čo dať do injekcie. Preto už nemáme kam utiecť.
Kam sa odtiaľto vyberieme? Čo budeme robiť?

Egoizmus sa navyše stal celosvetovým a neoddeliteľným. Na začiatku sme sa cítili dobre, pretože sme dosiahli egoistické celosvetové prepojenia a mysleli sme si, že všetko bude v poriadku. Keď však tieto prepojenia začali závisieť od všetkých, ukázalo sa, že sme protikladom prírody.

V tejto chvíli stojíme pred veľkou dilemou a musíme vyriešiť, čo s tým. Tam, kde nás dnes vrchol nášho egoizmu v spojení s napätými, celosvetovými zostrujúcimi sa vzťahmi vedie k čoraz väčším problémom, potrebujeme novú formu vzdelávania s obohacujúcim spojením. S takým, ktoré nás povedie k tomu, ako zmeniť naše egoistické spojenie na altruistické. Toto je kľúč k životu v harmónii a mieri vo svete.

 

Pomáhajú nám prírodné katastrofy vzájomne sa zbližovať?

25.09.2023

Pozorujeme, ako sa ľudia v krízových situáciách zbližujú a viac si pomáhajú. Príroda nám posiela takéto situácie práve preto, aby sme si uvedomili naše spojenie a myšlienku, že musíme brať ohľad na potreby druhých ako na svoje vlastné. Príroda je živý systém. Je to uzavretý kruh, prepojený od začiatku do konca a naopak. Inými slovami, je to celistvý systém, ktorý [...]

Ako môžem zvládnuť Svoju závislosť na hazarde?

22.09.2023

Atraktívnosť hazardných hier pramení z pocitu nedostatočného spojenia s osudom. Čo je to nedostatočné spojenie s osudom? Je to absencia harmonického spojenia medzi človekom a prírodou alebo absencia cesty, ktorá k tomuto cieľu vedie. Základom všetkých našich túžob je túžba spojiť sa so zdrojom nášho života, so silou lásky, odovzdania a spojenia, silou, ktorá nás [...]

Má introspekcia nejaké benefity?

19.09.2023

Ak budeme schopní introspekcie – sebareflexie, ktorej cieľom je zlepšiť naše vzájomné vzťahy integrálnym – celostným spôsobom, potom bude mať introspekcia skutočne veľký prínos. Ak si kladiem otázky, ako napríklad: „Kedy budeme schopní starať sa o všetkých ľudí na svete tak, ako sa staráme o svoju úzku rodinu?“, potom nás sebareflexia približuje k rovnováhe s [...]

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

USA / Kurz / učitelia / streľba /

Vyčíňanie 32-ročného útočníka si v Rotterdame vyžiadalo niekoľko obetí

28.09.2023 17:34, aktualizované: 18:14

Útočník založil požiar v byte a aj v nemocnici.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 602860x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu

Kategórie