Založ si blog

Kam nás zavedie história?

Po prvé, čo je to história? História je vývoj túžob.

Začína od tých základných a najjednoduchších túžob, ktoré má každý človek – túžba po jedle, sexe a rodine. Naše túžby neustále narastajú a objavujú sa vyššie potreby, ktoré sa prejavujú v spoločnosti – túžba po peniazoch, cti, moci a vedomostiach. Rozvoj túžob je úzko spätý s vývojom spoločnosti, v ktorej si tvoríme komunitné, mestské, štátne a napokon aj celosvetové vzťahy.

Vidíme, ako sme medzi sebou bojovali podľa stupňa rozvoja našich túžob. Najprv sme bojovali medzi sebou v rôznych osadách a neskôr ako malé nesúrodé štáty. Nakoniec sme sa zjednotili v rôznych alianciách, aby sme mohli pokračovať vo vzájomnom meraní síl. Tento proces nás priviedol k tomu, čo máme dnes.

A čo máme dnes?

Dnešná úroveň rozvoja našich túžob nás privádza k čoraz väčšiemu uvedomovaniu si našej celosvetovej prepojenosti a vzájomnej závislosti, ktorá nám ukazuje nezmyselnosť boja proti sebe navzájom.

Povedzme, že jedna krajina sa uzavrie pred svetom. Čo by sa potom stalo?

Nedokážeme si v plnej miere uvedomiť, čo by takýto stav spôsobil. Svet by sa zastavil. Ovplyvnilo by nás to na viacerých úrovniach od našej úplne základnej schopnosti používať jednoduché prístroje a zariadenia, cez nedostupnosť niektorých potravín až po hospodárske ťažkosti a niekoľko ďalších javov. Skrátka, svet by zastal na mŕtvom bode.

Nemáme potuchy o tom, ako veľmi sme navzájom závislí a aké krehké sú naše životy. Dnes nemôžeme viesť svetovú vojnu, pretože žiadna krajina sa nestará len sama o seba. Medzi krajinami existuje vzájomná závislosť už na úrovni základných vecí, ktoré potrebujeme na svoje prežitie.

Predstavte si vývoj ľudstva ako stavbu, ktorú sme začali stavať pred mnohými tisíckami rokov. Na prízemí sme mali vlastnú záhradu, pivnicu a pestovali sme vlastné plodiny, t. j. mali sme možnosť zabezpečiť si každodenné potreby. Dnes žijeme na dvadsiatom poschodí tejto budovy a nemôžeme žiť tak ako kedysi na prízemí.

Spomínam si na svoje detstvo v malom mestečku Vitebsk so štvrť miliónom obyvateľov. Mali sme malý pozemok a veľkú pivnicu, ako všetci v tom čase. Skladovali sme tam zemiaky, kapustu, cesnak a cibuľu. Tieto produkty sme si pripravovali na rok dopredu, aby rodina nehladovala. Takto to bolo u väčšiny obyvateľov.

Dnešný svet je úplne iný. Dnes máme veľké obytné oblasti a mestá s viac ako miliónom obyvateľov. Ak by sa systémy, ktoré zabezpečujú ich základné potreby, zrútili, zažili by sme krízu globálneho rozsahu. Neuvedomujeme si, čo by sa stalo, keby niekoľko veľkých krajín prestalo zrazu fungovať.

Ak chceme ovplyvniť svet pozitívne, aby sa rozvíjal viac harmonicky a bol menej konfliktný, musíme si uvedomiť, že naša globálna vzájomná závislosť je čoraz silnejšia. Miliardy ľudí na tejto malej planéte sú na jednej lodi a preto by sme sa mali začať správať k ostatným ako k sebe samým, alebo aspoň ako k členom jednej celosvetovej rodiny.

História nás vedie k tomu, aby sme sa čoraz viac spájali. Ale, ak si máme naše čoraz väčšie prepojenie uvedomiť pozitívne, musíme sa naučiť, ako v tomto procese funguje naša prirodzenosť: že sme sa narodili do egoistickej povahy, ktorá chce mať prospech pre seba na úkor iných a prírody. Pri takomto spôsobe života nemôžeme byť nikdy skutočne spokojní a navyše, že pod vedením ega čoraz viac trpíme.

S rastúcim uvedomovaním si svojej prirodzenosti sa tiež musíme naučiť, ako ju obrátiť na novú prirodzenosť: harmonicky realizovať naše rastúce prepojenie a vzájomnú závislosť zmenou našej prirodzenosti z egoistickej na altruistickú. Ak upravíme naše výchovné, mediálne a spoločenské vplyvy tak, aby nás nasmerovali na túto zmenu – z egoizmu na altruizmus, potom budeme prežívať naše tesnejšie prepojenie ako ohromnú novú formu spokojnosti, šťastia a dôvery, ktorá naplní náš život. Ak nie, potom sa budeme ďalej rozvíjať prostredníctvom rastúceho utrpenia.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761232x
Priemerná čítanosť článkov: 1825x

Autor blogu

Kategórie